Piękny ogród zimą, część 2


Zima to prawdziwy test dla ogrodu, kiedy można stwierdzić czy jest dobrze zaprojektowany.

Jeżeli chcesz mieć ogród zachwycający również zimą, poczytaj co na ten temat powiedział Piet Oudolf – jeden z najsłynniejszych i najbardziej utalentowanych projektantów ogrodów na świecie.

‚Nie jest ważne jak ogród kwitnie, ale jak się rozkłada. Nie chodzi o życie i śmierć, ale o to czy dobrze wygląda. Szkielety roślin są równie ważne jak kwiaty’.

„Cała moja praca związana jest z próbami odzwierciedlenia spontanicznej natury roślin. Zamysłem jest nie kopiowanie natury, ale oddanie jej charakteru’
Przez ponad 30 lat jego niekonwencjonalne pomysły dokazujące wokół tematu ‚co wygląda dobrze’ uczyniły z niego gwiazdę w Europie. Jego prace zainspirowały ruch ‚ecology meets design’ nazwany New Wave Planting i spopularyzowały jego prace w USA.
Forma i struktura rośliny są ważniejsze niż kolor. W tym celu należy dobrze
poznać cały cykl rozwojowy rośliny – jak się zachowuje przez 12 miesięcy.
Podobnie jak w małżeństwie: kompozycje muszą razem funkcjonować dobrze w miarę
starzenia się.
Większość osób komponując ogród, przyjmuje do kompozycji określoną fazę rozwoju
rośliny – co wiadomo oznacza zwykle krótki moment z jej życia. Tajemnica Oudolfa polega na uwzględnianiu całych 12 miesięcy cyklu rozwojowego przy założeniach projektowych.
Co można znaleźć w jego własnym ogrodzie? Trawy ozdobne, żywopłoty z cisa
przycięte lekko falującymi liniami i najsłynniejsze ‚kwietne łąki’ czyli 3
ogromne okrągłe rabaty, o średnicach ok. 8m, 13m i 15m każda wypełniona inną
kompozycją bylin i traw.
‚Jeśli masz w ogrodzie piękne rośliny nie oznacza, że masz piękny ogród. Ogród będzie piękny jeśli rośliny będą się ze sobą dobrze komponować’
‚Kiedy zaczynałem 35 lat temu, wszystko koncentrowało się wokół tradycyjnego ogrodu angielskiego. Wszystko wokół kwiatów i kolorów. Dogmat: ogławianie i palikowanie. Zmęczyło mnie to i zacząłem wprowadzać trawy ozdobne na rabaty bylinowe’.
‚Pozwolić ogrodowi na rozkład jest w zgodzie z głęboką ludzką potrzebą. Akceptujesz śmierć. Nie usuwasz roślin, ponieważ nadal wyglądają dobrze. Brązowy to też jest kolor”.
Zdjęcia wykonał Herman Wouters. Cytaty pochodzą z The New York Times.

Comments

  1. Weranda says

    Tak zgadzam się z tym co mówił ten człowiek. Ogród powinien wyglądać zawsze dobrze. A niektórzy przesadzają z ilością kwiatów, drzw, krzewów… No i mamy w najlepszym razie gołe pole nad którym góruje kilka choinek, w najgorszycm-nie potrafię sobie nawet tego wyobrazić. A ogród może zachwycać w każdej nawet najbardziej szarej porze roku.
    Pozdrawiam.

  2. Green Tamarind says

    Ewa, this is such a beautiful photo! I can’t read Polish so I find this a mysterious beautiful photo. I think it is interesting, your blogs are so different in English and Polish. Thank you for both blogs! It’s inspiring to know there are places where the ground is not covered in several feet of snow.

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.