Bombax ellipticum

Zobaczyłam te zdjęcia w internecie wczoraj i zostałam trafiona 🙂 Takie różowe i takie niezwykłe. Czego to natura nie wymyśli? Właścicielka bloga – FIFI – mieszkająca na Florydzie, zobaczyła drzewko w sąsiedztwie, gdy jeździła po okolicy w poszukiwaniu skradzionego z jej ogrodu przedmiotu. Własności swojej nie znalazła, ale niejako w zamian odkryła właśnie to niezwykłe drzewko. Zadzwoniła i poprosiła właścicielkę o kilka gałązek. Przy okazji zapytała o nazwę drzewka, ale niestety sąsiadka jej nie znała.
Zaintrygowana wysłałam maila do zaprzyjaźnionego kalifornijskiego ogrodnika, a ten uruchomił jeszcze kogoś i w końcu się udało! Dzisiaj rano dostałam maila z nazwą 🙂 A wszystko w ciągu 12 godzin 🙂

Drzewko zostało zidentyfikowane jako Bombax ellipticum, pochodzące z Meksyku drzewo dorastające do 10 metrów, występujące w strefie klimatycznej 9-10. Występuje tylko z różowymi kwiatami.

Jest jeszcze jeden podobny rodzaj Pseudobombax ‚Album’ o kwiatach białych oraz różowych.

Autorką zdjęć jest FIFI i zdjęcia zamieszczam za jej zgodą.

Comments

 1. leloop says

  zabawna roslinka, ciekawe jakie ma liscie, jezeli w ogole ma 🙂 kwiatki wygladaja jak poprzywiazywane i niektore juz sie „odwiazaly”.
  rzeczywiscie natura ma fantazje, szkoda, ze tukan nie siedzi na tym drzewku, pasowaliby do siebie 😉

 2. Ewa says

  witaj leloop,
  rzeczywiście drzewko jest przedziwne. Nie znalazłam żadnego z liśćmi, ale jak to u ogrodników, trochę cierpliwości okraszne zwykłą ludzką życzliwością i pewnie wkrótce zobaczymy zdjęcie listków 🙂
  Pozdrawiam,

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.