Piwonie – co robić aby pięknie kwitły przez następne 50 lat

Piwonie to rośliny starożytne uprawiane w celach dekoracyjnych i medycznych od blisko 2000 lat.
Są bezproblemowe i nie wymagają specjalnych zabiegów, o ile zapewnisz im warunki które lubią.

Istnieje ok 40 gatunków piwonii, z czego większość to bylinowe, a tylko 8 to piwonia drzewiasta.

Jedne i drugie różnią się od siebie wymaganiami, o czym trzeba wiedzieć.

Jeśli posadzisz je w ogrodzie i poświęcisz odrobinę więcej troski, na przełomie maja i czerwca odpłacą się cudownymi kwiatami.

Piwonia bylinowa może nawet dożyć wieku 50 lat.

Piwonia-Drzewiasta

Na zdjęciu 2-letnia piwonia drzewiasta – Paeonia suffruticosa – którą w październiku przesadziłam, podsypałam kompostem, a na wiosnę nie robiłam już nic więcej. Zdjęcia mojej piwonii bylinowej pokazywałam w czerwcu (3, 4 i 5 zdjęcie).

Kiedy sadzić piwonie

Najlepszym okresem jest od końca sierpnia do końca września. Posadzone później mogą nie kwitnąć następnej wiosny, a czasem i przez kilka lat. Ale jak to bywa z Naturą, która często jest nieprzewidywalna, można sadzić później i doczekać się kwiatów następnego roku. Jedno jest pewne – każde sadzenie jesienne, nawet tuż przed mrozami jest lepsze od sadzenia czy przesadzania wiosennego. Dotyczy to większości roślin. Sadzenie na wiosnę nie jest korzystne, ponieważ górna część rośliny zaczyna intensywny wzrost, podczas gdy korzenie jeszcze się nie ustabilizują.

Gdzie sadzić piwonie
Wybierz miejsce słoneczne, dobrze zdrenowane czyli takie co do którego masz pewność, że nie stoi tam woda. Twoje piwonie zniosą lekki półcień, ale powinny mieć przynajmniej 6 godzin słońca w ciągu dnia. Nie sadź jej w pobliżu dużego drzewa, gdzie będzie systematycznie okradana ze światła i składników odżywczych. Jeśli sadzisz więcej niż jedną i raczej z tych gatunków, które rosną większe, zaplanuj między nimi przynajmniej 1 do 1,5 metra odległości. Piwonia lubi glebę bogatą w próchnicę, ciepłą i odczyn pomiędzy 6,5 a 7 pH. Wtedy przez wiele lat będzie rosła bardzo dobrze w tym samym miejscu i będzie czuła się świetnie.
Jeśli zdarzy Ci się przesadzić piwonię w inne miejsce, to nie sadź nowej piwonii w miejsce po piwonii, ponieważ piwonia ma to do siebie, że pobiera z gleby bardzo specyficzne pierwiastki, których jest w glebie niewiele i które trudno jest uzupełnić. Sadzenie piwonii w miejsce po piwonii może powodować rozwój różnych chorób, a tego nie chcesz, prawda?
Często pojawia się wątpliwość jak głęboko sadzić piwonie? Jest to uzależnione od tego czy sadzisz piwonię bylinową czy piwonię drzewiastą.
Jak sadzić piwonie bylinowe
Wykop dołek głębokości ok. 35-40 cm, upewnij się, że jest dobrze zdrenowany czyli nie będzie tam stała woda. Jeśli masz wątpliwości, wykop trochę głębszy dołek, wsyp małe kamienie lub keramzyt, pokryj je ziemią i dopiero wtedy masz dołek pod piwonię. Jeśli sadzisz sadzonkę w postaci oddzielonego fragmentu korzenia, upewnij się, że są na niej przynajmniej 2-3 oczka. Piwonię bylinową należy posadzić tak, aby oczka z których wyrosną pędy lub miejsca z których wyrastają pędy, znalazly się 3-5 cm pod ziemią. Jeśli posadzisz głębiej, może nie zakwitnąć. Z tego samego powodu, nie należy piwonii ścółkować zbyt grubo, aby jej za bardzo nie przykryć. Nowo pobrane sadzonki, po posadzeniu jesienią, powinny zakwitnąć następnego lata. Bez przepychu, ale jednak powinny pojawić się kwiaty.
Jak sadzić piwonie drzewiaste
Obejrzyj dokładnie roślinę i zobacz gdzie ma miejsce szczepienia – zwykle jest to rodzaj zgrubienia. Jeśli masz do dyspozycji piwonię w doniczce, to piwonię najlepiej posadzić na takiej głębokości jak rosła w doniczce. Jeśli sadzisz piwonię drzewiastą z gołym korzeniem, to miejsce szczepienia powinno się naleźć na głębokości 15-20 cm – jest to uzależnione od wyglądu rośliny i odległości pomiędzy miejscem szczepienia, a pierwszymi pędami. Najlepiej posadzić ją tak, aby poziom gleby znalazł się pod pierwszymi pędami, a jak najgłebiej nad miejscem szczepienia. Celem jest zachęcenie piwonii, aby wytworzyła jak najwięcej własnych korzeni.
Jak dbać o piwonie
Wiosną, na przełomie marca i kwietnia można podsypać piwonie kompostem. Jeśli sadzisz piwonię dla kwiatów ciętych do wazonu, wstrzymaj się z przycinaniem kwiatów przez pierwsze 2-3 lata. A kiedy już będziesz je ciąć, zwróć uwagę na to, aby zostawiać przynajmniej 1/3 pędów w celu dalszego prawidłowego wzrostu. Piwonie muszą dobrze rosnąć, aby dobrze kwitnąć. Jesienią, w połowie listopada w przypadku piwonii bylinowych, usuń wszystkie pędy i liście – albo je spal, albo wyrzuć. To ograniczy do minimum prawdopodobieństwo wystąpienia choroby botrytis, która może spowodować więdnięcie liści w następnym roku.Piwonii drzewiastych nie przycinasz, a jeśli musisz to zaraz po kwitnieniu, ponieważ piwonie drzewiaste kwitną na ubiegłorocznych pędach.
Kwiaty piwonii
Piwonia kwitnie obficie, ogromnymi, zawsze zaskakującymi kwiatami. Zwykle jeden pęd wytwarza jeden kwiat. Są tylko trzy gatunki (P. emodi, P. veitchii and P. lactiflora), które wytwarzają również kwiaty boczne. Zwykle ogrodnicy je usuwają, aby uzyskać jeden dorodny, główny kwiat, lub zostawiają, aby choć trochę przedłużyć kwitnienie. Kwiaty piwonii mogą być pojedyncze, półpełne i pełne w kolorach od białego przez różowe, żółte do kasztanowego, ale nie ma piwonii niebieskich.
Zapach kwiatów piwonii
Piwonie słyną z zapachu. Niektóre z nich od początku XX wieku do dzisiaj są używane do produkcji perfum. Nie wszystkie piwonie pachną. Jeśli kupujesz nową piwonię i
zależy Ci na zapachu kupuj piwonię w czasie kwitnienia, aby mieć 100% pewności, że takiego kwiatu i zapachu szukasz. Najlepiej pachną piwonie różowe pełne i półpełne.
Podlewanie – piwonie to rośliny odporne na suszę
Piwonie podlewasz wtedy gdy jest bardzo bardzo sucho. Wiele kłopotów z piwoniami bierze się właśnie z nadmiaru wilgoci w glebie. Czasem wydaje Ci się, że nie podlewasz piwonii, ale np. zraszacze automatycznego podlewanie trawnika mogą to robić sięgając blisko piwonii utrzymując glebę w wilgoci. Taka piwonia nie wytrzyma zbyt długo. Sprawdź czy ziemia wokół Twojej piwonii nie jest zbyt wilgotna.
Piwonie w pojemnikach
Tylko młode rośliny piwonii dobrze czują się w pojemnikach, i to tylko przez kilka pierwszych lat. Po tym czasie zaczynają marnieć, więc lepiej nie trzymać ich tam zbyt długo.
Nawożenie
Jeśli masz kompost lub inny nawóz naturalny, dodanie go jesienią i wiosną wystarczy. Jeśli nie należysz do tych szczęściarzy, posiadających to ‚złoto ogrodnika’, możesz użyć do piwonii nawozu przeznaczonego do pomidorów. Zrób to jesienią. Raczej nie używaj nawozu azotowego, ponieważ wtedy Twoja piwonia będzie produkowała liście, a nie kwiaty. Każdy nawóz powinien być dodawany do ziemi w odległości min. 15 cm od rośliny – umieszczenie nawozu bliżej może powodować gnicie. Latem nie ma potrzeby nawożenia piwonii, chyba że jest w ogromnej potrzebie, bo nie dostała nic do jedzenia przez ostatnie lata. Sytuacja jest również uzależniona od
jakości gleby. W bogatej, próchniczej ziemi, nie ma konieczności nazbyt częstego nawożenia.
Rozmnażanie
Piwonia może spokojnie rosnąć przez 10-15 lat i nadal będzie czuła się świetnie i pięknie wyglądała. Wykopywać i rozmnażanie piwonii można robić, gdy widzisz, że jest to
absolutnie niezbędne.Wykop piwonię starając się jak najmniej uszkodzić korzenie, otrząśnij z ziemi, przepłucz korzenie wodą, aby lepiej widzieć w których miejscach podzielić roślinę. Każda
sadzonka powinna posiadać 2-3 oczka i korzenie. Im mniejsza sadzonka, tym więcej czasu będzie potrzebowała, aby zakwitnąć.
Z czym komponować piwonie?
Chociaz kwitnienie piwonii trwa krótko, bo około tygodnia, warto na ten spektakl czekać. Nie mniej nie należy piwonii sadzić w zbyt wyeksponowanych miejscach licząc na urodę jej kwiatów. Dobrze jest wziąć pod uwagę to, że jednak przez większość sezonu będziesz patrzeć na liście, co od razu sugeruje, że piwonie i ich piękne zielone liście powinny zostać wykorzystane jako tło dla niskich bylin. Rośliny, w których towarzystwie będzie dobrze wyglądać: runianka, żurawka, mak, orlik, róża, funkia, epimedium, czosnki ozdobne, dyptam, pięciornik, serduszka, berberys.
Gatunki piwonii i nazewnictwo
Systematyka i nazewnictwo gatunków piwonii zmieniło się znacząco w 2004. Nazwy gatunków, którymi się posługujesz, mogą nie być aktualne. Pomimo starań botaników trwających już kilkaset lat, aby sklasyfikować piwonie, obecnie dyskusja nadal trwa. Głównym powodem jest to, że dopiero ostatnio tereny Rosji i Chin stały się bardziej dostępne, a co za tym idzie również liczne gatunki i naturalne krzyżówki piwonii tam rosnących.
O ile dla przydomowych ogrodów oraz dla firm zajmujących się sprzedażą, nie ma to znaczenia, to ma to ogromne znaczenie dla osób zajmujących się uprawą i krzyżowaniem piwonii. Na zmiany w klasyfikacji piwonii ma wpływ technologia, która pozwala na badanie dna roślin, co z kolei pozwala na prawidłowe rozpoznanie rośliny. Wygląda na to, że wkrótce klasyfikacja piwonii będzie ostateczna.
Gdybyś zechciał pozyskać do swojego ogrodu gatunki specjalne, załączam listę gatunków piwonii.
Piwonie bylinowe: Paeonia abchasica, Paeonia anomala, Paeonia bakeri, Paeonia broteri, Paeonia brownii, Paeonia californica, Paeonia cambessedesii, Paeonia caucasica, Paeonia clusii, Paeonia coriacea, Paeonia daurica, Paeonia emodi, Paeonia hirsuta, Paeonia intermedia, Paeonia japonica, Paeonia kesrouanensis, Paeonia lactiflora, Paeonia macrophylla, Paeonia mairei, Paeonia mascula, Paeonia mlokosewitschii, Paeonia obovata, Paeonia officinalis, Paeonia parnassica, Paeonia peregrina, Paeonia rhodia, Paeonia sinjiangensis, Paeonia sterniana, Paeonia steveniana, Paeonia tenuifolia, Paeonia tomentosa, Paeonia veitchii, Paeonia wittmanniana
Piwonie drzewiaste: Paeonia decomposita, Paeonia delavayi, Paeonia jishanensis, Paeonia ludlowii, Paeonia ostii, Paeonia qiui, Paeonia rockii, Paeonia suffruticosa.

Comments

 1. IzaO says

  W tym roku przeżyłam bardzo choroby moich roślin. Pewien fachowiec określił, że mam bardzo trudne podłoże do uprawy. Z zewnątrz jest sucho, w środku mokro, grzyby mają używanie. Piwonie radzą sobie jednak w pewnym kątku dość dobrze. Dokarmię je jesienią według Twoich instrukcji…i już tęsknię za przyszłą wiosną, a także początkiem lata, bo kocham te pory roku. Wdzięczna jestem Ci za wytrwałość oraz mistrzowskie porady.

 2. rumianek says

  Na taki artykuł czekałam, dziękuję.
  ale piwonie bylinowe sadzić 3-5 m pod ziemią :), żartuję ?, jakiś duszek ukradł "c"
  pozdrawiam
  Mirka

 3. Ewa says

  Izao,
  czyli masz glebe zwięzłą gliniastą. W takiej sytuacji najbardziej pomaga wkopywanie materii organicznej – co ją rozluźnia i ociepla. Niektórzy radzą mieszanie z piaskiem, ale to tylko rozluźnia.
  W tym roku, kiedy lato było wyjątkowo mokre i mało słoneczne, rzeczywiście większość roślin miała trudniej.

  Rumianek, dziękuję 🙂

 4. Anonymous says

  Ewo, przeczytałam PONOWNIE artykuł o piwoniach, bardzo, bardzo dziękuję, zaglądnę do niego jeszcze nie raz. Mam takie pytania: czy czarna plamistość liści piwonii wymaga oprysków? Plamy pojawiają się na roślinach posadzonych w niedobrym (zbyt cienistym) miejscu w ogrodzie, ale dopiero po kwitnieniu, więc nie przeszkadzją jakoś bardzo. Pewnie powinnam poszukać dla nich (piwonii, nie plam)lepszego miejsca, ale rośliny są młode, poczekam jeszcze rok z przesadzaniem. Jak sądzisz?
  Pytanie z innej beczki: czy powinnam zabezpieczyć (np. drucianą siatką) korzenie nowo posadzonej brzoskwinii o ozdobnych liściach przed buszującymi w jej pobliżu ze wzmożoną aktywnością nornicami (kretami)? Pozdrawiam serdecznie, Nana

 5. Ewa says

  Nana, nie musisz pryskać. Teraz oberwij i spal lub wyrzuć zarażone liście. A gdy liście zaczną obsychać późniejszą jesienią, obetnij i wyrzuć wszystkie – nie zostaw ich na zimę.
  Patogeny są w każdej ziemi, ale roślina zaczyna chorować, jeśli ma nieodpowiednie dla niej warunki. Może jednak warto, abys teraz przeniosła Twoją piwonię w lepsze miejsce.
  ..
  siatka raczej zabezpieczy pień przed obgryzaniem, ale jeśli rzeczywiście masz ich sporo, to warto próbować. Jedną ze skuteczniejszych metod ograniczania ich aktywności jest stosowanie pułapek na myszy w pobliżu wyjścia z norki. W pułapce umieść kawałek jabłka. Jeśli lubisz koty, to pewnie nie spodoba Ci się ta metoda 🙁
  Nornice nie lubią niezbyt ładnie pachnących cebul szachownicy cesarskiej – sadzi się ją w sierpniu, więc masz ostatnią chwilę.
  Pozdrawiam,
  E.

 6. wasilewska101 says

  i u mnie piwonie w tamtym roku mało kwitły , chyba za mało miały pokarmu bo nie położyłam ich kompostem na zimę jak co roku .. wiosenne dokarmianie nie dało więcej kwiatów ..

 7. Ewa says

  Niestety dopiero po zakupie piwonii ( jeśli sprzedający dobrze ją oznaczył to jest to p. immaculee ) trafiłam na Twoją stronę. Jestem zupełnie zieloną ogrodniczką, a właściwie działkowiczką. Nie wiem co robić. W swej niewiedzy chcieliśmy nowo zakupioną piwonię jak najszybciej posadzić… Mamy kilka liczących kilkanaście lat piwonii po poprzednich właścicielach.
  Proszę o radę. Co robić? Może wkopać piwonię w donicy, w której się znajduje? Odcinając tylko dno. W drugiej połowie sierpnia lub z początkiem września rozetniemy otok, który obejmuje bryłę korzeniową. Może w ten sposób narobimy mniej szkód?
  Pozdrawiam Ewa.

 8. Ewa says

  Najlepiej posadzić, bo do donicy jest przyzwyczajona, to nie będzie szok jak przesadzanie. Proszę tylko pamiętać i przez pierwszy miesiąc codziennie podlewać 🙂 no i jak będą wielkie upały latem to też o niej pamiętać.

 9. Ewa says

  Dziękuję bardzo za odpowiedź i radę. Będziemy postępować zgodnie ze wskazówkami.
  Pozdrawiam serdecznie Ewa.

 10. Dorota S-N says

  Proszę o informację, gdzie w okolicach Warszawy można kupić sadzonki piwonii krzewiastej wielkokwiatowej? Jak z wytrzymałością na mrozy, bo będzie rosła we wschodniej Polsce(Lubelszczyzna okolice Bugu)?
  Przeznaczenie dla miłośników kwiatów, ze „złotą ręką” do uprawy i pielęgnacji.
  Czy jeśli kupię sadzonkę teraz, to sadzić od razu do gruntu, czy lepiej przetrzymać w pojemniku do wczesnej jesieni?
  Dziękuję z góry za wszelkie informacje – Dorota

 11. Ewa says

  właściwie to można je kupić już wszędzie, nie powinnaś mieć problemu ze znalezieniem sadzonek
  ta piwonia jest bardzo odporna na mrozy, są tylko 2 kłopoty jakie mogą wystąpić:
  – piwoniom posadzonym w donicach mogą przemarzać korzenie, dlatego nalezy je dobrze zabezpieczyć na zimę i ustawić w ciepłym, zacisznym miejscu,
  – późne przymrozki mogą uszkadzać młode listki i pąki.
  Moim zdaniem można teraz sadzić, o ile będzie bardzo często podlewana, a jeśli nie ma takiej możliwości, to lepiej poczekać z sadzeniem do ziemi do września.

 12. Ewa says

  To wyjątkowo się przydarzyło. Spróbuj jeszcze raz. Jak ja wyświetlam, to nic mi się przysłoniło.

 13. ogrodnik z powołania says

  Ten artykuł jest najtrafniejszy jaki dotąd czytałam o piwoniach. Dziękuję 🙂

 14. Marianna says

  Mam kwaśną ziemię i praktycznie nie mam zacisznego miejsca na działce. Piwonia krzewiasta od trzech lat rośnie w dużym pojemniku wkopanym w ziemię, na zimę była osłaniana włókniną, w tym roku miała przepiękny jeden kwiat. Jakie korzenie ma piwonia krzewiasta, jak wielki musi być dołek z próchniczą ziemią, jeśli wokół ziemia jest kwaśna? Będę wdzięczna za poradę.

 15. Barbara Łysiak says

  Witam,
  mam piwonię drzewiastą od kilku lat. W tym roku już kwitnie, ale kwiaty są mniejsze. Czy powodem mniejszych kwiatów może być ściółkowanie jej korą? A może zbyt obfite podlewanie? Pozdrawiam

 16. Ewa says

  Basiu, rozumiem, że od posadzenia zakwitła po raz pierwszy dopiero po kilku latach i ma kwiaty mniejsze niż normalnie?
  Upatrywałabym powodu raczej w stanowisku i pH gleby, choć wiele rzeczy mogło pójść nie tak – potrzebujemy więcej danych, aby postawić diagnozę.

 17. Barbara Łysiak says

  Witam raz jeszcze,
  piwonia kwitła co roku i własnie w ciągu tych pierwszych lat kwiaty były większe. Krzak był szczepiony tak, że kwitł w dwóch kolorach (fuksja i biały), ale niestety w zeszłym roku szczepiony pęd się złamał. Stanowisko jest od południowego wschodu – słońce od rana do 13-14. Niestety nie wiem, jakie jest ph ziemi. Pomyślałam, że być może sąsiedztwo nie sprzyja – piwonia rośnie obok sporej już (7-letniej) glicynii.
  Pozdrawiam:-) Basia

 18. Ewa says

  Może sprawdź pH ziemi – pehametry można kupić w marketach budowlanych i w internecie.

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.