Ogród odporny na suszę – Wasze listy

Magda napisała do mnie taki list:
„Dom będzie odsunięty o ok.12 m od drogi. Jesteśmy zdecydowani na żywopłot z ligustra, który zasłoni nas przed oczami osób przejeżdżających drogą i będzie tłem dla tego, co powstanie. Rozważałam też posadzenie w szpalerze robinii lub innych gatunków liściastych o kulistej koronie, żeby latem korzystać z ich cienia, a zimą z promieni słonecznych… ale czuję się trochę jak osoba błądząca we mgle. Sam dobór gatunków na pełne słońce to już nie lada wyzwanie dla takiego nowicjusza jak ja. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki. Pozdrawiam! Magdalena”Ogromne okna to ogromny plus, ale i wyzwanie w Twoim wypadku, ponieważ te piękne okna w salonie będą wychodziły również na przedogródek i podjazd do domu – jak rozumiem z Twojego maila. Myślę, że w tym przypadku kluczowe będzie takie zaplanowanie zieleni, aby widok z salonu był piękny, a nie koniecznie praktyczny.

Najgorsze, co możesz zrobić na tej pięknej działce, to zafundować sobie widok z salonu na podjazd, samochód, bramę, ale wierzę skoro trafiłaś do mnie, zadałaś sobie trud, aby znaleźć się na mojej liście specjalnej i napisałaś do mnie mail, że Twoja pasja i intuicja podpowiedzą Ci najlepiej, co zrobić, aby tego uniknąć.

Wybór roślin jest ważny, ale jest sprawą drugorzędną, ponieważ wybór wcale nie jest taki wielki, kiedy dokładnie się wie, jakie rośliny, jakiej wysokości i o jakich wymaganiach są potrzebne. Jak już zdecydujesz się, jaki efekt chcesz osiągnąć wybór roślin będzie prostszy.

Najpierw zrób sobie kopię rzutu z góry domu i działki. Zobacz, co się dzieje. Narysuj linie biegnące od bramki i bramy do okien w salonie. Zastanów się, może uda Ci się tak podzielić przestrzeń, aby jednak stworzyć urokliwy zakątek przed oknami salonu, a przysłonić część praktyczną komunikacyjną.

Jeśli będziecie dopiero wytyczać ścieżkę i podjazd pod dom, dobrze jest, aby nie biegła w linii prostej, ale lekko zakręcała, tak, aby nie koniecznie było widać dom jak na dłoni już od bramy. Przy planowaniu bierz pod uwagę, aby dobrze wyważyć proporcje pomiędzy wyborem praktycznym (najłatwiej jest poprowadzić linię prostą od punktu A do punktu B), a skrajną fantazją.

Co do roślin, to ligustr na żywopłot jest dobrym pomysłem, bo nawet, jeśli nie jest zimozielony, to jest odporny na choroby, a po kilku latach ładnie i systematycznie przycinany, jest wystarczająco gęsty, aby chronił ogród przez spojrzeniami i zimnymi wiatrami. Co do robinii kulistych, to wymagają ponownego rozważenia. Jest to drzewo, które jest efektem szczepienia – zwykle na podkładce z takiej robinii, która jest drzewem dosyć ekspansywnym. Wskutek tego robinia kulista, choć śliczna i szybko rośnie, daje sporo odrostów (niestety czasem kolczastych), czyli swawolnie i dowolnie wyrastających z ziemi pędów, które nie sposób zatrzymać. Trzeba tylko systematycznie wycinać. Rozważ inne małe drzewa rosnące w formie kulistej takie jak klon kulisty lub surmia bignoniowa odmiana Nana.

Na południu Francji w pięknych i dobrze zaplanowanych ogrodach na południowo-zachodniej stronie ogrodu, przy tarasie posadzona jest akacja, która chroni przed palącymi promieniami słońca w gorące letnie dni. Sadzenie drzew liściastych od strony południowej ma ten plus właśnie, że chroni latem przed słońcem, a zimą nagie gałęzie drzew przepuszczają promienie słońca i pozwalają się nim cieszyć.

Inne przykładowe i wartościowe rośliny dobrze spisujące się na glebach suchych i słonecznych stanowiskach.

Krzewy, krzewinki lub półkrzewy
Jałowce – to bardzo szeroki wybór kolorów i form, od zielonych do żółtych i od kolumnowych do rosnących płasko po ziemi; lawenda; santolina; macierzanka piaskowa – rośnie tworząc piękne poduchy okrywające ziemię i pięknie kwitnie w czerwcu oraz cząber; barwinek pospolity – zadarnia ziemię i pięknie kwitnie na niebiesko wiosną; wrzosy; wrzośce – niektóre kwitną już w styczniu/lutym; róże; piwonia drzewiasta; omżyn czyli budleja – ulubienica motyli; szałwia lekarska – z natury jest zimozielona i czasem, gdy zimy są lekkie i w naszych warunkach przetrzymuje liście, które występują także w różnych kolorach: zielone, żółte czy szaro-fioletowe.

Byliny
Kosaćce choć uprawiane ze względu na kwiaty, to zimą uwagę zwracają ich zielone i ciekawe w kształcie, bo szablaste liście; czyściec wełnisty – ma piękne jakby włochate liście i zadarnia ziemię, ubiorek wiecznie zielony – obficie kwitnie w kwietniu, a zimą ma głęboko zielone ulistnienie; perowskia; rozchodniki okazałe np. „Autumn Joy”czy „Matrona” chociaż zamierają to nieobcinane jesienią są piękną ozdobą ogrodów w zimie; jeżówka purpurowa – ulubienica motyli, krwawnik wiązówkowaty/ krwawnik talerzowaty; płomyk szydlasty – tworzy piękne poduchy, zadarnia ziemię i fantastycznie kwitnie na wiosnę; nachyłek okółkowy – kwitnie całe lato, gęsiówka kaukaska; smagliczka skalna; żagwin ogrodowy; liliowce.

Trawy ozdobne
Miskant chiński ‘Gracilimus’ – właściwie wszystkie miskanty z wyjątkiem miskanta olbrzymiego, który nadaje się tylko do bardzo dużych ogrodów i specyficznych trawiastych nasadzeń, ale takie trawy jak perłówka, rosplenica (ta zielona, większa na zdjęciu) czy kostrzewa sina (ta niebieska na zdjęciu) dają w ogrodzie wspaniałe efekty.

Na zdjęciu na pierwszym planie widać 2 gatunki traw: kostrzewa i rosplenica, a na drugim planie widać rabatę różaną podsadzoną czyśćcem wełnistym – efekt wspaniały.

Niektóre z wymienionych roślin mają jednak nieco odmienne wymagania odnośnie zasobności gleby, zanim więc zdecydujesz się na wybór, sprawdź jaką masz ziemię w przedogródku i sprawdź wymagania poszczególnych roślin. Pod te, które wymagają bardziej próchniczej i bogatej w składniki ziemi, możesz przed posadzeniem dodać kompost lub naturalne nawozy dostępne w sklepach ogrodniczych.

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.