.czytasz ...

Krzewy

Więcej kwiatów więcej przyjemności – rozmnażamy hortensję ogrodową w prosty sposób

Hortensję ogrodową rozmnażam latem i jest to bardzo proste – zrobisz to i ty, bez szczególnego trudu. Hortensja to po łacinie Hydrangea – pierwszy człon nazwy pochodzi od słowa ‘hydro’ czyli woda. Hortensja uwielbia wodę i lubi lekko wilgotne podłoże, szybko reagując więdnięciem liści na przesuszenie. Co prawda, niektórzy wywodzą ‘hydra’ od hydry, czyli potwora któremu po obcięciu głowy, odrastały następne, ale ja nie na ten temat dzisiaj chcę ci zająć uwagę.

Weekend już za chwilę, więc można wpaść do ogrodu i ciachnąć górną część pędu hortensji na rozmnożenie. Kolejne kroki są następujące:

1. Utnij świeży, niezdrewniały pęd hortensji , najlepiej ok. 1 cm nad parą liści. Możesz uciąć samą końcówkę pędu z 1 parą liści lub cały długi pęd.

2. Jeśli utniesz końcówkę pędu, uszczknij czubeczek, aby nie rosła do góry, tylko zajęła się tym na czym zależy nam w tej chwili najbardziej, czyli wytworzeniem korzeni z pędu.

3. Jeśli utniesz długi pęd możesz z niego zrobić tyle sadzonek ile znajduje się na nim par liści. Każda sadzonka powinna być przycięta od góry ok. 1 nad parą liści i powinna posiadać ok 7-10 cm łodyżki.

4. Przedostatnią czynnością jest przycięcie liści o połowę, aby ograniczyć parowanie.

5. Tak przygotowaną sadzonkę możesz od razu włożyć w lekko kwaśne lub neutralne podłoże. Stosowanie ukorzeniacza nie jest potrzebne. Na początku stosowałam ukorzeniacz, ale hortensje przyjmują się równie dobrze bez niego.

6. Pilnuj, aby ziemia nie przeschła, a na zimę zabierz nową, malutką hortensję do chłodnego pomieszczenia.

W tym roku, aby pokazać co się dzieje i jak szybko, sadzonkę hortensji po prostu włożyłam do szklaneczki z wodą. To co widać na zdjęciu, to stan po 3 tygodniach. W ubiegłym tygodniu zlitowałam się nad bieduśką i posadziłam ją w końcu w doniczce – już postawiła uszka i ma się bardzo dobrze, czego i tobie życzę. Teraz jest ostatni moment na rozmnażanie hortensji w ten sposób.

Hortensję wiechowatą czy bukietową (Hydrange paniculata) rozmnażam wczesną wiosną, korzystając z przycinanych pędów.

Zapisz się na powiadomienia o nowych wpisach:

Wpisz swój adres email:

Zapewniam Cię, że mam bzika na punkcie prywatności. Twój adres mailowy zostaje tylko do mojej wiadomości. No i w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)
site statistics

Darmowy e-kurs

Aby się zapisać podaj:

Zgadzam się z Polityką Prywatności
I w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)

Kategorie

Susbkrybuj nowe wpisy

Wpisz swój adres email:

PRAWA AUTORSKIE

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów i zdjęć publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Od redakcji

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść reklam i nie zwracamy niezamówionych tekstów. Wysłanie tekstu oznacza wyrażenie zgody na jego skrócenie, zredagowanie, korektę oraz publikację. Zastrzegamy sobie prawo do odmowy opublikowania treści, które nie są zgodne z formułą bloga lub nie spełniają wymagań. Wszelkie komentarze, które są obraźliwe, wulgarne, rasistowskie lub pełne przemocy będą usuwane.