.czytasz ...

Krzewy

Hortensja – przycinanie.

Jak i kiedy przycinać hortensje to pytanie zadawane jest często przez wielbicieli tych pięknych roślin.

Jeżeli ich nie masz w ogrodzie lub ich nie lubisz, nie czytaj dalej, bo ten artykuł nie jest dla Ciebie, ale jeśli chcesz aby co roku pięknie kwitły warto czytać dalej ….

Mam 12 różnych hortensji i napiszę dzisiaj jak je przycinam – może wskazówki pomogą innych wielbicielom tych wspaniałych roślin.

Sama je przycinam i sama rozmnażam – z moich artykułów możesz się dowiedzieć jak to robię.
Najlepszym okresem na przycinanie jest wiosna, kiedy minie zagrożenie mrozami. Niektórzy (nawet niektórzy akademicy na świecie) sugerują przycinanie zaraz po kwitnieniu, ale praktyka wykazuje że nie jest to jednak dobra metoda. Przymrozkami nie ma co się martwić, chodzi o głębokie mrozy.

Uwaga ogólna: nie przycinam krzewów i nie sprzątam ogrodu jesienią – jest to bardzo ważny zabieg w ogrodzie prowadzonym zgodnie z prawami natury. Ważne jest, aby robić to dopiero wiosną, dzięki temu wszystkie pożyteczne żyjątka będą mogły spokojnie przetrwać zimę. Zaraz odezwą się właściciele sadów i drzew owocowych, że przecież w takich pozostawionych na zimę liściach przetrwają również szkodniki drzew owocowych. No tak, wszystko w granicach rozsądku. Ogólnie sprzątam liście z trawników i możemy przyjąć, że spod drzewek owocowych. Ale zbieranie jesienią każdego opadłego listka (aby nie wdały się choroby grzybowe – jak to argumentują niektórzy) i przycinanie każdego obeschniętego badylka to szkoda dla ogrodu. Zobacz jak to robi natura i na przykład co się dzieje na łąkach – nikt ich nie sprząta jesienią. Wiosną obeschnięte pozostałości roślin zostają na ziemi, przykrywając ją i jednocześnie zaczyna się proces ich rozkładu i nawożenia ziemi. Latem łąka wygląda pięknie co roku. Właśnie wczoraj już trochę sprzątałam i zobacz, tylko w jednym miejscu na 20 cm2, pod pozostałościami bodziszków, zimowało aż 8 biedronek! A przecież biedronki to naturalni wrogowie mszyc. Gdybym wszystko posprzątała, gdzie przetrwałyby zimę? Kto zająłby się moimi mszycami, które zapewne pojawią się już w maju… Bo ja nie chcę się nimi zajmować. Wolę leżeć i wąchać :)

~~~~~~~~~~~~~~~~

Ciekawe nasiona rośli ozdobnych i niezwykłych warzyw.

~~~~~~~~~~~~~~~~

Termin przycinania hortensji

W moim ogrodzie, w strefie klimatycznej 6, zwykle przycinam hortensje na początku marca, chociaż w ubiegłym roku zrobiłam to w lutym. Nie można odnosić terminów ogrodniczych do kalendarza używanego przez nas na co dzień. Rok temu o tej porze roku, temperatura była dużo wyższa i kwitło więcej roślin, niż dzisiaj. Rośliny i zwierzęta nie znają naszego kalendarza i żyją według wskazań przyrody. Obserwuj co się dzieje w ogrodzie i staraj się odnieść terminy wykonywania pewnych czynności do innych wydarzeń w ogrodzie np. zdejmuj okrycie z wrażliwych roślin, które zabezpieczyłaś na zimę, wtedy gdy zaczynają kwitnąć forsycje. Według moich obserwacji, hortensje – jak i wiele pozostałych krzewów i krzewinek – przycinamy do czasu gdy zaczynają kwitnąć krokusy.

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) – przycinanie

Ponieważ kwitnie na pędach, które formują się w tym roku, więc przycinanie sprowadza się do roli nadawania kształtu i gęstości roślinie oraz cięcia sanitarnego wyschniętych lub połamanych gałązek. Jak widzisz na zdjęciu, młodą hortensję bukietową, w pierwszym roku po posadzeniu, należy przyciąć nisko, aby zagęszczała się od dołu i nie rosła bezkształtnie. Zostawiamy tylko 2-3 pary pąków, resztę obcinamy. Co roku obcinamy wyżej, zostawiając 1-2-3 pary pąków. Ile pąków zostawić zdecydujesz sama, w zależności od tego jak gęsty i jak wysoki chcesz mieć krzew.
W pierwszym roku na wiosnę przed przycięciem moja hortensja bukietowa Limelight wygladała tak jak na pierwszym zdjęciu.

Przycięłam ją na wysokości około 25 cm, aby zagęściła się od dołu. W przeciwnym wypadku byłaby wyższa i luźniejsza w pokroju.
W następnym roku, czyli w 2009 (2 zdjęcie przed przycięciem), przycinam zewnętrzne pędy o 10 cm wyżej nad cięciem ubiegłorocznym, zostawiając tylko 1-2 pary pąków. Pędy wewnętrzne przycinam wyżej, aby nadać hortensji ładny stożkowy, symetryczny kształt (3 zdjęcie).

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) – przycinanie

Hortensja ogrodowa (H. macrophylla) nie wymaga zbyt dużego cięcia. Zwykle jest to cięcie sanitarne w przypadku uszkodzeń mrozowych lub połamania gałązek. Nie wliczam tu usuwania przekwitłych latem czy wczesną jesienią kwiatostanów. Późnojesiennych przekwitniętych kwiatów nie usuwaj – tak pięknie zdobią ogród zimą. Hortensje ogrodowe w Polsce należy raczej zabezpieczać przed mrozami, gdyż w naszej strefie klimatycznej, mrozy są czasami zbyt silne i uszkadzają pąki kwiatowe, które wykształcają się jeszcze w poprzednim roku. Na zachodzie Polski, gdzie jest zdecydowanie cieplej, hortensje ogrodowe zwykle kwitną co roku, bez zimowego okrywania. Jeżeli zabezpieczyłaś swoje hortensje na zimę, to dopiero po zdjęciu okrycia, obejrzysz stan pąków i podejmiesz decyzję czy ją przyciąć, czy nie.Jeżeli jej nie zabezpieczyłaś (jak i ja), to możesz z sekatorem udać się dzisiaj na oględziny. Zwykle pąki roślin mają łuski, które chronią delikatne młode listki i zawiązki kwiatów, ale hortensja ogrodowa ich nie ma.

Ma gołe pączki, w których kryją się zawiązki kwiatów i dlatego jest tak wrażliwa na przemarzanie, i również dlatego nie kwitnie co roku równie obficie.Po ubiegłorocznej łagodnej zimie, hortensje ogrodowe kwitły jak oszalałe nawet tu, na Mazowszu.W tym roku kilka dni po -20C, ale pączki wyglądają dosyć obiecująco, chociaż wcale nie na pewno….. Oglądając pączki u siebie, popatrz czy są kompletnie brązowe? Jeśli tak, to niestety przemarzły i najprawdopodobnie nic z nich nie urośnie. Jeśli mają trochę zielonego wewnątrz, to je zostaw.

Przytnij gałązki z ubiegłorocznymi kwiatami – poszukaj na gałązce najbliższej pary zielonych listków i obetnij 1 cm nad nimi. To właściwie wszystko w zakresie przycinania szczęśliwej hortensji ogrodowej.


Hortensja kosmata (Hydrangea aspera) – przycinanie

Nie lubi przycinania. To duży krzew dorastający do 5m, a więc potrzebuje dużo miejsca w ogrodzie.

Hortensja drzewiasta (Hydrangea arborescens) Annabelle – przycinanie

Kwiaty powstają w tym roku, na tegorocznych przyrostach, a więc przycinanie ma na celu utrzymanie kształtu. Jeżeli przytniesz za mocno, będziesz musiała palikować każdą gałązkę z kwiatem, ponieważ świeże gałązki nie są wystarczająco sztywne, aby utrzymać
wielkie kwiaty Annabelle.

Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia) – przycinanie

Kwitnie na ubiegłorocznych pędach, dlatego schemat przycinania jest podobny do hortensji ogrodowej, ale delikatniejszy gdy roślina jest młoda, ponieważ rośnie powoli.
Przycinamy, aby nadać kształt, a jeżeli przemarzła, przycinamy poniżej granicy przemarznięcia, 1 cm nad ostatnią parą pąków.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ciekawa jestem jak wyglądają Twoje hortensje po tej zimie?

Zapisz się na powiadomienia o nowych wpisach:

Wpisz swój adres email:

Zapewniam Cię, że mam bzika na punkcie prywatności. Twój adres mailowy zostaje tylko do mojej wiadomości. No i w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)
site statistics

Darmowy e-kurs

Aby się zapisać podaj:

Zgadzam się z Polityką Prywatności
I w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)

Kategorie

Susbkrybuj nowe wpisy

Wpisz swój adres email:

PRAWA AUTORSKIE

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów i zdjęć publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Od redakcji

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść reklam i nie zwracamy niezamówionych tekstów. Wysłanie tekstu oznacza wyrażenie zgody na jego skrócenie, zredagowanie, korektę oraz publikację. Zastrzegamy sobie prawo do odmowy opublikowania treści, które nie są zgodne z formułą bloga lub nie spełniają wymagań. Wszelkie komentarze, które są obraźliwe, wulgarne, rasistowskie lub pełne przemocy będą usuwane.