Pigwa? Pigwowiec?

Słowa pigwa i pigwowiec często używane są zamiennie przez osoby, które wiedzą co mówią, ale robią to albo z lenistwa, albo nie odczuwają wewnętrznego przymusu używania właściwej nazwy.

Prowadzi to do nieporozumień i szerzenia ogrodniczego ciemnogrodu.  Aby więc sprawę wyjaśnić raz na zawsze powstał pomysł dzisiejszego wpisu.

Zarówno pigwa pospolita (Cydonia oblonga) jak i różne gatunki i odmiany pigwowca (Chaenomeles) należą do tej samej rodziny różowatych. Jednak dalej już ich drogi się rozchodzą.

Pigwa pospolita należy do rodzaju „pigwa”, a pigwowce są sklasyfikowane w innym rodzaju „pigwowce”.

Pigwa jest drzewkiem dorastających do 6 m wysokości (w Polsce do 3-4 m) i 4,5 m szerokości, a pigwowce są krzewami osiągającymi wysokość w zależności od gatunki i odmiany od 0,8 m do 3 m.

Owoce pigwy są ogromne i jeden może ważyć do pół kilograma!! A owoce  większości pigwowców, popularnych w naszych ogrodach  są raczej małe, dorastające do 5-6 cm długości.

Choć i tu są wyjątki, które potwierdzają regułę – wbiła mi do głowy moja świętej pamięci matematyczka. Tym wyjątkiem jest pigwowiec Chaenomeles cathayensis pochodzący z Chin ma owoce w kształcie gruszki i osiąga rozmiar 10–15 cm na długość oraz 6–9 cm na szerokość!!!

Mówi się, że jedyną prawdziwą pigwą jest właśnie… pigwa! Czyli pigwa pospolita – Cydonia oblonga.

Jednak owoce pigwowców – uważanych za krzewy ozdobne – są też niczego sobie. Aromatyczne, mają dowiedzione właściwości zdrowotne i też są stosowane na przetwory.

To najważniejsze różnice pomiędzy pigwą, a pigwowcem. W następnych wpisach będzie o samej Pani Pigwie Pospolitej – jej wymaganiach i odmianach, a potem o Panu pigwowcu oraz o tym co zrobić, aby miały jak najwięcej owoców. Nie przegap!

Poniższe zdjęcie pigwy jest autorstwa fuentelateja, a zdjęcie pigwowca wallygrom.

pigwa pospolita

pigwowiec

Comments

 1. Kasia says

  a taką pigwę pospolitą (drzewo) to można dostać w Polsce? są jadalne jej owoce?

 2. Ewa says

  Można kupić, owoce są jadalne i bardzo aromatyczne. następny mój wpis będzie o pigwie 🙂

 3. says

  ciekawe czy pod względem odżywczym obie owocki obu roślin są równorzędne? które lepsze? które gorsze?
  bambi

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.