2 najlepsze sposoby jak przezimować petunie, surfinie i million bells

Kochasz petunie? Grudzień z kwiatami petuniowymi, surfiniowymi lub million bells? To możliwe!
Petunie, surfinie i million bells są bylinami i to dosyć odpornymi na wiatr i deszcz, ale jak wiemy nie na mróz. Jeśli pracowicie będziesz usuwać przekwitające kwiatostany, to będziesz cieszyć się kwiatami aż do mrozów. Niestety mróz nieodwracalnie wyśle te cudne rośliny do petuniowego nieba.

Ale jest nadzieja! Są sposoby na przezimowanie ukochanych petunii, surfinii lub million bells i to nawet pozwalające cieszyć się burzą kwiatów przez zimę, o ile tylko znajdziesz na nie miejsce w domu. Można też przechować je dyskretnie w cichym kącie w piwnicy lub garażu, a na wiosnę mieć własne rośliny.

petunieZdjęcie umieszczone na prawach licencji creative commons CC 4.0

Sposób # 1 jak przezimować petunie, surfinie i million bells

W sierpniu/wrześniu utnij gałązki długości 7-10 cm. Oczyść końcówkę pędu (2-3 cm), usuń czubek i wszystkie kwiaty, zanurz w ukorzeniaczu do roślin miękkich i posadź w nowej doniczce z lekkim podłożem (pół na pół ziemia i perlit lub piasek). Zanim to zrobisz, upewnij się, że rośliny kilka godzin wcześniej zostały porządnie podlane.

Możesz je również włożyć do słoiczka z wodą – też wypuszczą korzonki.

Postaw je w miejscu jasnym, ale bez bezpośredniego słońca. W sierpniu i wrześniu mogą stać na zewnątrz dopóki temperatury nie zaczną znacząco spadać. Jeśli robisz to w domu,  koniecznie postaw z dala od kaloryferów.

Takie nowe potencjalne sadzonki najlepiej ukorzeniają się w temperaturze minimum 10-13C. Trwa to około 14-30 dni.

I zaczynają rosnąć i kwitnąć. Podłoże utrzymuj wilgotne, ale nie mokre. Podlewaj dopiero wtedy gdy wyschnie wierzchnia warstwa. Nigdy nie oceniaj tego na oko, zawsze połóż własny, osobisty paluszek na podłożu i jeśli czujesz wilgoć, to nie czas na podlewanie.

Żółknięcie liści w tym okresie może być spowodowane zbyt dużą ilością wody. Zwracaj uwagę, aby przy podlewaniu nie moczyć liści, zwłaszcza na noc, aby rosły zdrowo i bez chorób.

Obserwuj i słuchaj czy rosną.

Gdy już zaczną dobrze rosnąć przestaw je na słoneczny parapet lub doświetlaj, będą lepiej kwitły.

W okolicach grudnia powinny zacząć formować pąki i będą kwitły do jesieni, do czasu gdy zdecydujesz co dalej z nimi zrobisz.

Sposób # 2 jak przezimować petunie, surfinie i million bells

Drugi sposób jest do zastosowania gdy się zagapisz i nie zrobisz nowych roślin. Niestety proste wniesienie pięknych kwitnących petunii czy surfinii do domu, spowoduje masowe opadanie liści i piękną sceniczną wręcz śmierć. Warunki panujące w domu są więcej niż niezdrowe dla petunii, które dojrzewały na powietrzu, wiaterku i słonku.

Młode sadzonki zrobione sierpień/wrzesień aż palą się do tego by rosnąć i kwitnąć, ale dojrzałe rośliny potrzebują czasu, aby się dostosować.

Rośliny trzeba zabrać z dworu (czy pola jak mawiają w Małopolsce) przed przymrozkami.

Zanim wniesiesz petunie czy surfinie do domu, przytnij wszystkie pędy na długość 5-7 cm. Obejrzyj je dokładnie czy nie chorują lub nie mają szkodników. Tak łatwo jest zarazić inne rośliny w domu. Jeśli widzisz oznaki choroby, zastosuj odpowiednie zabiegi przed wniesieniem do domu.

Podlej rośliny dokładnie i umieść w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Może to być spokojne miejsce w piwnicy lub garażu. Przy niskich temperaturach wystarczy sprawdzać co 2-3 tygodnie czy podłoże nie wyschło i podlać jeśli jest taka konieczność. Im wyższa temperatura, tym częściej zaglądaj. I tak do maja, kiedy można je już wystawić na zewnątrz.

Uwaga formalna. Niektóre z odmian petunia mogą być opatentowane. Surfinia i million bells są znakami towarowymi, więc są opatentowane. Cóż to oznacza? Niestety tyle, że rozmnażanie roślin opatentowanych jest nielegalne bez wykupienia licencji.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się:

Jak przezimować pelargonie

Jak przezimować fuksje

#ogród #petunie #jakprzezimować #nastrojowyogród

Wpisz swój email, aby nie ominąć następnych wpisów:

Comments

 1. Anna says

  Witaj Ewo, podpowiedz proszę jak przezimować miniatruowe różyczki. Posadzone są na przemian z petuniami więc trzeba wszystko wykopać, ale czy one to przeżyją?
  pozdrawiam
  Anna

 2. Ewa says

  Aniu, róże miniaturowe zazwyczaj mają dosyć dobrą mrozoodporność i mogą być sadzone w 6 strefie klimatycznej, czyli takiej jaka panuje w Polsce. Potraktowałabym je jak inne róże, czyli zrobiłabym kopczyki z kory, które rozgarniesz w marcu. Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny 🙂

 3. Anonim says

  Świetny artykuł, w końcu będę wiedziała jak mieć swoje sadzonki surfinii i million bells na wiosnę;). Chociaż ostatnio odkryłam, że wsadzony do wody ulamany kawalek surfinii ma korzonki
  A czy begonię Dragon trzeba przyciąć przed wniesieniem do domu? Łatwo ją się zimuje? Pozdrawiam, Agata

 4. says

  Dzięki za artykuł. Za jego radą wsadziłam moje bellsy do piwnicy, ale zaczynają puszczać już nowe listki. Co z tym zrobić? Nie za wcześnie? Pozdrawiam, Justyna

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.