Jak uprawiać yacon?

Uprawa, przechowywanie, spożywanie i rozmnażanie Yacon, cennych owoców uprawianych przez Inków, Azteków i Majów.

Yacon – owoc rzadki, unikalny, ale niezwykle zdrowy, o czym możesz poczytać, bo pisałam o tym już wcześniej – kliknij tutaj, aby poczytać jak odżywczy jest Yacon.

Z jednej rośliny czyli z 1 m2 można uzyskać do 10 kg owoców, które pomimo, że rosną w ziemi, są owocem, nie warzywem.

Yacon jest dosyć łatwy w uprawie, ale bardzo wrażliwy na temperatury poniżej zera C, dlatego bulwy nie mogą ulec przemarznięciu.

Zwykle na dorosłej roślinie gotowej do zbioru, u dołu, w okolicach bulw  znajdują się nowe stożki wzrostu/kiełki, z których rozmnaża się roślinę. Te części można podzielić na mniejsze, ale aby wyrosły z nich nowe rośliny, każda z nich powinna zawierać przynajmniej jeden kiełek.

Kiełki powinny zostać posadzone w pojemnikach, w ziemi wczesną wiosną w lutym/marcu, najdalej w kwietniu. Miejsce do wzrostu powinno być jasne i w temperaturze powyżej 0 C. Czas, kiedy zaczniesz  obserwować zmiany i Yacon zacznie rosnąć waha się pomiędzy 5 do 30 dni.  Ale kiedy już zacznie rosnąć, dzieje się to szybko, więc gdy sadzisz Yacon w doniczkach, upewnij się, że są one większe i roślinom wystarczy miejsca do wzrostu do czasu gdy 1 czerwca będą gotowe do przesadzenia do gruntu.

Wybierz na uprawę miejsce słoneczne. Ziemia ni e musi być specjalnie żyzna –  Yacon urośnie nawet w średniej ziemi, i dopóki nie jest zupełnie beznadziejna, nie trzeba jej specjalnie wzbogacać. Jeśli masz w ogrodzie ziemię gliniastą, dodaj do niej trochę kompostu, aby ją rozluźnić.

Każda roślina potrzebuje ok. 1m2 na rozwój bulw, co oznacza, że dwie rośliny muszą być posadzone w odległości 1 metra od siebie. Inne rośliny np. pomidory mogą zostać posadzone w odległości 75 cm od Yacon, inne, mniejsze w odległości 50 cm. Zwróć uwagę na to, że Yacon zacieni rośliny rosnące obok.

Yacon potrzebuje podpórek, jeśli mieszkasz w wietrznej okolicy. Podpórki najlepiej jest umieścić gdy  roślina jest jeszcze młoda, aby nie uszkodzić rosnących młodych bulw.

Rośliny potrzebują dosyć dużo wody, jednak stanowisko powinno być dobrze zdrenowane.

Yacon należy przetrzymać w ogrodzie do pierwszych przymrozków, które powinny ściąć liście. Wtedy wykopujemy owoce, umieszczamy je w pojemnikach i przenosimy do chłodnego i ciemnego miejsca, gdzie przetrzymujemy je co najmniej 1 miesiąc bez przykrycia, ale uwaga! Bulwy nie mogą ulec przeschnięciu. Można je przykryć tkaniną np. ręcznikiem, który można zwilżać lub spryskiwać wodą. Ten okres jest konieczny do wytworzenia cukrów i uzyskania słodkiego smaku, bez niego bulwy po prostu mają mdławy smak bez wyrazu.

Po miesiącu można bulwy przykryć ziemią, piaskiem, torfem lub trocinami, które będą utrzymywać wilgotność.

Po pierwszym miesiącu przechowywania można zacząć jeść Yacon. Jak jeść? Yacon może być jedzony po obraniu ze skórki na surowo, można je smażyć, dusić lub pokrojone w plasterki ususzyć i jeść zimą jako zdrową przekąskę. Można z Bacon zrobić syrop lub wino. Inną formą przetworzenia Yacon to kiszenie, podobnie jak kisi się kapustę.

Podczas lata, gdy roślina rośnie w ogrodzie, z zielonych liści można przyrządzać herbatę.

Poczynając od lutego do marca, można odciąć fragmenty bulw z kiełkami i zacząć uprawę na nowo.

W okolicach marca nie zjedzone bulwy zaczną pleśnieć i wtedy nadają się już tylko do wyrzucenia.

Powodzenia!

Comments

 1. Ania.L says

  Brzmi zachęcajaco – napisz Ewo skąd zdobyć na wiosnę sadzonki Yaconu?
  A przy okazji słyszałaś może o dyni piżmowej? Jest podobno pyszna i też można ja wyhodować w ogrodzie z nasion. Tylko skąd te nasiona?!
  Serdeczności
  Ania L.

 2. Ewa says

  Aniu, sadzonki będę zamawiać, jak chcesz się dopisać do zamówienia, to poproszę o maila (na górze w części Kontakt).
  Z nasionkami rzeczywiście nie jest łatwo, ale czasem gdzieś tam się może trafić.
  Pozdrawiam,

 3. Ewa says

  Niestety nie wiem, ale gdybyś znalazł producenta, to byłoby miło, gdybyś dał znać, bo jest wielu pytających…

 4. morales says

  Moge wysłać yacona na wiosne albo teraz,tylko prosze podać jakiś kontakt

 5. Anonim says

  Czy mogę się dolaczyc do tego zamówienia , bo tez chciałabym uprawiac yacon. Mogę w zamian wyslac roslinke granatu lub zaplacic.

 6. jan says

  Witam serdecznie.
  Jestem zainteresowany kupnem rośliny, czy jeszcze można dołączyć się do zamówienia?

 7. Madzia says

  Również chciałabym dołączyć się do zamówienia, mam nadzieję, że jeszcze można? 🙂

 8. Wioleta Bielawska says

  Jeżeli ktoś jest zainteresowany kupnem sadzonek na wiosnę to proszę wysłać mi email: bielawska.wioleta@wp.pl. Mam dwie odmiany: white oraz New Zeland. cena 1 sadzonki 15 zł.

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.