Gwiazda Betlejemska z Odzysku

Gwiazda betlejemska czyli poinsecja czyli wilczomlecz nadobny czyli Euphorbia pulcherrima. Ta roślinka będąca podstawą biznesu roślinnego w zimie może zdobić  mieszkanie przez kolejne lata, o ile nie wyrzucisz jej po świętach.

Po kwitnieniu w formie małych niepozornych żółtych kwiatków, gwiazda betlejemska powolutku, wolnym kroczkiem przechodzi stan spoczynku.

Zdrowa gwiazda betlejemska będzie powoli obrzucać liście od dołu, do momentu gdy  zostaną same wybarwione liście szczytowe…


Wtedy należy je przyciąć nad 2-3 oczkiem – tam wyrosną nowe łodyżki. Zmniejsz podlewanie – podłoże może w tym czasie przesychać.

Jeżeli to jest możliwe postaw poinsecję w miejscu o niższej temperaturze ok. 10-14 stopni C, ale to nie jest warunek konieczny. Wystarczy lekko chłodniejszy parapet, ponieważ nawet po przycięciu gwiazda betlejemska nadal potrzebuje dużo światła.

Pod koniec marca wyjmij ją z doniczki otrząśnij całe podłoże i posadź w świeżej ziemi w tej samej lub mniejszej doniczce w zależności od wielkości bryły korzeniowej, która pewnie będzie minimalnych rozmiarów. Przesadzenie do zbyt dużej doniczki spowoduje większy wzrost rośliny, ale trudniej będzie – o ile w ogóle będzie możliwe doprowadzenie do wybarwienia liści. Dodawaj nawozu do roślin kwitnących raz na 2 tygodnie.

W następnym roku będziesz mieć gwiazdę betlejemską większą od tej kupionej w sklepie, ponieważ producenci używają specjalnych substancji powstrzymujących wzrost, aby roślina była bardziej kompaktowa.

Aby nasza poinsecja z odzysku była również kompaktowa, na początku lipca kolejnego roku przytnij wszystkie nowe łodyżki o 2 cm. W sierpniu, ponownie przytnij wszystkie nowe przyrosty o 1-2 cm.

A na zdjęciach gwiazda betlejemska w środowisku naturalnym rosnąca na Algarve w Portugalii, sfotografowana w ostatnich dniach.

Jeśli chcesz więcej poczytać o poinsecji, kliknij tutaj, a przejdziesz to wszystkich wpisów jakie napisałam na ten temat.

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.