Begonia – najskuteczniejszy sposób na zimowanie

O zimowaniu pelargonii, fuksji oraz petunii, surfinii i million bells już pisałam. Dzisiaj czas na begonie.

Wiemy, że begonia, niezależnie od rodzaju, nie wytrzyma niskich temperatur, a są takie piękne! Mam dobre wieści. Również begonie można przezimować do wiosny.

Aby ponownie cieszyć się swoimi ukochanymi begoniami na wiosnę można je przezimować  przenosząc je do pomieszczenia.

Begonia bulwiasta

Begonia bulwiasta to najczęściej uprawiana w naszych ogrodach, a jej nazwa łacińska to Begonia tuberhybrida. Begonia ta rośnie z bulwy, a jej liczne odmiany są hybrydami, co oznacza, że ​​są wynikiem krzyżowania.

Okres uśpienia zimowego begonii zależy od długości dnia i pogody w naszym klimacie.

Kiedy zacząć

Po pierwszych przymrozkach begonia bulwiasta powinna być wykopana, a bulwy przechowywane w pomieszczeniu na zimę.

W krajach południowych, gdzie rzadko lub nigdy nie ma przymrozków begonie samoistnie wchodzą w stan zimowego spoczynku. Zwykle ma to miejsce w październiku lub listopadzie. Begonie należy przestać podlewać, gdy zaczną żółknąć i opadać liście.

Kiedy zacząć

Begonie należy wykopać w październiku lub listopadzie, w zależności od temperatur, po pierwszych przymrozkach.

Co robić

  • Odkopać całą roślinę i jej bulwę.
  • Delikatnie usunąć całą ziemię i luźne korzenie.
  • Ułóż całą roślinę w ciepłym, suchym miejscu na kilka dni, aby ją dokładnie wysuszyć.
  • Po wyschnięciu usuń łodygi.

Jak zimować begonie

Rozłóż begonie na gazetach i zostaw je w słonecznym miejscu, aż do całkowitego wyschnięcia, co potrwa około tygodnia. Po przeschnięciu obetnij pozostałe liście i delikatnie strząśnij nadmiar ziemi. Aby zapobiec problemom związanym z grzybem lub mączniakiem  podczas zimowania begonii, należy je obsypać sproszkowaną siarką ​​przed przechowywaniem.

Dobrze jest umieścić bulwy begonii pojedynczo w papierowych torebkach lub owinąć każdą z osobna gazetą. Tak zabezpieczone bulwy begonii umieść w tekturowym pudełku lub drewnianej skrzynce w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu.

Uwaga: Jeśli twoje begonie były doniczkowe, a nie na rabatach, możesz umieścić doniczki w pomieszczeniu, w którym bulwy się nie zamoczą. Jednak ta metoda jest trochę mniej skuteczna, ponieważ bulwy są bardziej podatne na gnicie, jeśli pozostają zakopane w ziemi. Lepiej będzie je również wydobyć z ziemi, osuszyć, przesypać siarką i zwinąć w papier.

Sadzenie wiosenne

Zanim je wysadzisz sprawdź czy zaczęły kiełkować!

Jak przezimować begonię Smocze Skrzydło

Należy ograniczyć podlewanie. Możesz pozwolić jej przeschnąć między podlewaniem. Jeśli to możliwe przenieś do w miarę jasnego pomieszczenia, przytnij do wysokości ok. 20 cm.

Może nie będą wyglądały świetnie przez zimę, ale po wyprowadzeniu na zewnątrz w drugiej połowie maja szybko dojdą do siebie.

Powodzenia!

#begonia #jakprzezimowaćbegonie #nastrojowyogród

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.