W trawniku: śnieżnik czyli chwała śniegu

Śnieżnik jest jedną z NAJpierwszych kwitnących roślinek pojawiających się wiosną. Podobnie jak przebiśnieg potrafi kwitnąć w śniegu, na co wskazuje ich nazwa. I właśnie dlatego WARTO mieć je w swoim ogrodzie.
Śnieżnik pięknie kwitnie przez wiele sezonów, ale czasem trzeba uważać, bo jest dosyć natrętny i rozprzestrzenia się jak chce.

Śnieżnik czyli „chwała śniegu” jak zwyczajowo nazywają ją Anglicy to roślina endemiczna dla wschodniego regionu Morza Śródziemnego, w szczególności na Krecie, Cyprze i w Turcji. Niebieskie, białe lub różowe kwiaty pojawiają się w marcu, co czyni je roślinkami niezwykle cennymi dla naszej duszy.

Gatunki

Chionodoxa albescens – Kreta
Chionodoxa cretica – Kreta
Chionodoxa forbesii – południowo-zachodnia Turcja
Chionodoxa lochiae, synonim C. gigantea – Cypr
Chionodoxa luciliae – zachodnia Turcja
Chionodoxa nana – Kreta
Chionodoxa sardensis – zachodnia Turcja
Chionodoxa siehei, synonimy C. tmoli, C. tmolusii

Istnieje ogromne zamieszanie w odniesieniu do poprawnych nazw gatunków uprawianych w ogrodach, z których najczęstsze nazywają się C. luciliae, C. forbesii lub C. siehei. Publikacja Royal Horticultural Society z 2005 roku, ilustruje wszystkie te trzy gatunki i stwierdza, że najpowszechniejsze gatunki ogrodowe nazywają się C. siehei.

Jak uprawiać śnieżnik

Wszystkie gatunki śnieżnika można kupić w postaci suchych cebulek i posadzić w stanie uśpienia późnym latem lub wczesną jesienią na głębokości 8-10 cm. Gdy rosną potrzebują światła, ale mogą być uprawiane pod drzewami liściastymi lub krzewami, ponieważ ich listeczki zamierają po kwitnieniu i właśnie dlatego mogą być z powodzeniem uprawiane w trawnikach, co widać na załączonych zdjęciach zrobionych w marcu w Brukseli.

Wszystkie śnieżniki kwitną wczesną wiosną, a C. sardensis najwcześniej. C. siehei rozsiewa się z nasion w ogrodach i z czasem tworzy piękny niebieski dywan.

Oprócz zwykłych odmian niebieskich Chionodoxa siehei jest sprzedawana także w kolorach różowym i białym.
Śnieżnik wymaga miejsc, w których nie ma stojącej wody. Jeśli to konieczne rozluźnij ziemię kompostem lub materią organiczną np. przekompostowanymi jesiennymi liśćmi, aby zwiększyć porowatość gleby.

Dbanie o śnieżnik jest łatwe. Podlewasz tylko w okresach przedłużającej się suszy. Nawozisz tylko wczesną wiosną dobrym nawozem do cebulowych.

Jak rozmnażać śnieżnik

Kupujesz cebulki w sklepie gdy jesienią i sadzisz we wrześniu lub październiku, na głębokości 10 cm i w odległości 10 cm. To wszystko. Z nasion rozsieją się same, a z cebulek przybyszowych rozejdą się same. Można je co kilka lat rozrzedzać.

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.