24 odmiany pigwy pospolitej (Cydonia oblonga)

Wcześniej było o tym jak uprawiać pigwę i czym różni się pigwa od pigwowca,  a dzisiaj przedstawiam listę 24 odmian pigwy pospolitej (Cydonia oblonga).

Owoce poszczególnych odmian różnią się od siebie bardzo. Jedne są złote i błyszczące, inne szarawo-żółte i pokryte kutnerem, jedne mają regularny kształt, gruszki lub jabłka, inne są brzydkie jakby spuchnięte i poprzerastane. Jedne są mało aromatyczne i cierpkie, inne intensywnie pachnące i słodkie, a jeszcze inne są różowe po ugotowaniu, podczas gdy inne są purpurowe.

I bądź tu mądry.

Jak kupowałam już w życiu 2 pigwy w Polsce, to żadna nie miała oznaczonej odmiany, a warto, aby producenci oznaczali to, co wyprodukują.

Odmian pigwy jest więcej niż wymienione poniżej 24 rodzaje.

  1. Agvambari – odmiana pochodząca z Turcji, owoce w kształcie gruszki, kolor jasnożółty. Owocuje obficie.
  2. Bereczcki – synonim odmiany Vrajna.
  3. Champion – daje dużą ilość, dużych owoców w kształcie gruszki, zielono-żółtych w kolorze i o delikatnym aromacie. Miąższ żółty, delikatny i tylko trochę cierpki. Zaczyna owocować dosyć wcześnie. Odmiana silnie rosnąca i obficie owocująca.
  4. Cooke’s Jumbo – synonim Jumbo. Bardzo duże owoce żółto-zielone w kształcie gruszki, miąższ biały. Wcześnie dojrzewa.
  5. Dwarf Orange – stosunkowo niskie, mocno krzewiaste drzewko dorastające do 3-4,5 m. Owoce są duże, złoto-żółte. Wcześnie dojrzewa.
  6. Ekmek – owoce w kształcie gruszki, duże, jasnożółte. Pochodzi z Turcji.
  7. Gamboa – owoce o kształcie gruszki, w jasnym żółtym kolorze, miąższ w kolorze żółto-białym, który zmienia się w czasie gotowania na purpurowo-czerwony, o smaku słodszym od innych. Małe drzewko, bardzo gęste, pochodzi z Portugalii.
  8. Iranian Quince – owoce w kształcie gruszki, o słodkim, delikatnym miąższu, utrzymują swój kształt po ugotowaniu.
  9. Isfahan – pigwa pochodząca z Iranu, owoce w kształcie gruszki, kolor jasnożółty.

10. Le Bourgeaut – owoce, małe, okrągłe w kształcie jabłek, dojrzewają wcześniej (na początku października.

11. Lescovacz: owoce duże, okrągłe, w kształcie gruszki.

12. Ludovic – podobne do “Vrajna”.

13. Maliformis – owoce wielkości i kształtu średnich jabłek. Drzewko atrakcyjne w kształcie ze świeżo wyglądającymi listkami. Owoce dobrze dojrzewają w chłodniejszym klimacie.

14. Meeches Prolific – wyselekcjonowana 150 lat temu w Ameryce. Owoce jasne złoto-żółte, w kształcie gruszki, wspaniały smak, mniej cierpki, wcześnie dojrzewają, o ponad tydzień wcześniej niż Vrajna; owocuje już po 3 latach; rośnie powoli, ale bardzo żywotna, obficie owocuje, owoce bardzo dobrze znoszą zimowe przechowywanie.

15. Morava – młoda odmiana, powstała w byłej Jugosławii, owoce do 335 g, dobrej jakości i łatwe do obierania. Obficie owocuje – do 15 Kg z jednego drzewka.

16. Orange syn. pigwa jabłkowa – duże owoce do nawet bardzo dużych (czasem ponad 450 g, okrągłe, o delikatnej skórce, jasno-żółte. Miąższ bardzo delikatny, żółto-pomarańczowy zmieniający się w czasie gotowania na czerwony. Dobrze rośnie w regionach, gdzie jest chłodniejsze lato.

17. Perfume – owoce duże do bardzo dużych, owalne, skórka nawoskowana, błyszcząca, jasno-żółta, o intensywnym zapachu i dobre w smaku. Kwiaty różowe.

18. Pineapple – wyhodowana w Kalifornii. Owoce duże, delikatne, okrągłe, jasno złoto-żółte, intensywnie pachnące, miąższ biały, delikatny I bardzo delikatnie cierpki. Nazwa pochodzi od lekkiego aromatu ananasowego. Mogą być gotowane bez dodatku wody.

19. Portugal syn. Lusitanica – kwiaty duże, jasnoróżowe, dekoracyjne. Owoce niezbyt urodziwe, nieregularne, w kształcie mniej-więcej gruszki, osiągają do 10 cm długości i  9 cm szerokości. Skórka żółtawo-pomarańczowa, pokryta szarawym nalotem, łagodne w smaku i bardziej soczyste od innych. Owoce dojrzewają wcześnie. Powoli wchodzi w owocowanie i robi to niezbyt zdecydowanie i obficie. Drzewko ma pokrój dosyć chaotyczny i niezbyt uporządkowany. Bardzo żywotna, rośnie duża i szeroka, ale niezbyt dobrze znosi mrozy.

20. Siebosa – kompaktowe drzewko. Owoce w kształcie gruszki.

21. Sobu – pochodzi z Turcji, bardzo duże owoce.

22. Smyrna – pochodzi z Turcji. Owoce duże i bardzo duże, omszone, w kształcie gruszki, złoto- żółte, bardzo aromatyczne. Miąższ delikatny, łagodny, żółtawy, bardzo dobrej jakości. Owoce dobrze znoszą zimowe przechowywanie. Odmiana o średniej intensywności wzrostu, o bardzo dużych liściach.

23. Van Deman – duże owoce, w kształcie gruszki, kolor jasnyżółto-pomarańczowy, miąższ jasnożółty, aromatyczny. Owoce dojrzewają wcześnie. Obficie owocuje I jest bardziej mrozoodporna od innych.

24. Vrajna syn. Bereczcki – pochodzi z miejscowości Vrajne w południowej Serbii. Owoce bardzo duże, w kształcie gruszki, bardzo aromatyczne, o wyraźnie złotym, lśniącym  kolorze i delikatnym miąższu. Zaczyna owocować od ok. 4 roku. Owocuje obficie. Dobra do prowadzenia w formie wachlarza czy espaliera. Rośnie intensywnie.

W następnym wpisie będzie więcej o pigwowcach. Nie przegap!

Autorzy poniższych zdjęć: WallyGrom, Kightp i Wiccked.

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.