.czytasz ...

Drzewa

Pigwa? Pigwowiec?

Słowa pigwa i pigwowiec często używane są zamiennie przez osoby, które wiedzą co mówią, ale robią to albo z lenistwa, albo nie odczuwają wewnętrznego przymusu używania właściwej nazwy.

Prowadzi to do nieporozumień i szerzenia ogrodniczego ciemnogrodu.  Aby więc sprawę wyjaśnić raz na zawsze powstał pomysł dzisiejszego wpisu.

Zarówno pigwa pospolita (Cydonia oblonga) jak i różne gatunki i odmiany pigwowca (Chaenomeles) należą do tej samej rodziny różowatych. Jednak dalej już ich drogi się rozchodzą.

Pigwa pospolita należy do rodzaju „pigwa”, a pigwowce są sklasyfikowane w innym rodzaju „pigwowce”.

Pigwa jest drzewkiem dorastających do 6 m wysokości (w Polsce do 3-4 m) i 4,5 m szerokości, a pigwowce są krzewami osiągającymi wysokość w zależności od gatunki i odmiany od 0,8 m do 3 m.

Owoce pigwy są ogromne i jeden może ważyć do pół kilograma!! A owoce  większości pigwowców, popularnych w naszych ogrodach  są raczej małe, dorastające do 5-6 cm długości.

Choć i tu są wyjątki, które potwierdzają regułę – wbiła mi do głowy moja świętej pamięci matematyczka. Tym wyjątkiem jest pigwowiec Chaenomeles cathayensis pochodzący z Chin ma owoce w kształcie gruszki i osiąga rozmiar 10–15 cm na długość oraz 6–9 cm na szerokość!!!

Mówi się, że jedyną prawdziwą pigwą jest właśnie… pigwa! Czyli pigwa pospolita – Cydonia oblonga.

Jednak owoce pigwowców – uważanych za krzewy ozdobne – są też niczego sobie. Aromatyczne, mają dowiedzione właściwości zdrowotne i też są stosowane na przetwory.

To najważniejsze różnice pomiędzy pigwą, a pigwowcem. W następnych wpisach będzie o samej Pani Pigwie Pospolitej – jej wymaganiach i odmianach, a potem o Panu pigwowcu oraz o tym co zrobić, aby miały jak najwięcej owoców. Nie przegap!

Poniższe zdjęcie pigwy jest autorstwa fuentelateja, a zdjęcie pigwowca wallygrom.

pigwa pospolita

pigwowiec

Zapisz się na powiadomienia o nowych wpisach:

Wpisz swój adres email:

Zapewniam Cię, że mam bzika na punkcie prywatności. Twój adres mailowy zostaje tylko do mojej wiadomości. No i w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)
site statistics

Darmowy e-kurs

Aby się zapisać podaj:

Zgadzam się z Polityką Prywatności
I w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)

Kategorie

Susbkrybuj nowe wpisy

Wpisz swój adres email:

PRAWA AUTORSKIE

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów i zdjęć publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Od redakcji

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść reklam i nie zwracamy niezamówionych tekstów. Wysłanie tekstu oznacza wyrażenie zgody na jego skrócenie, zredagowanie, korektę oraz publikację. Zastrzegamy sobie prawo do odmowy opublikowania treści, które nie są zgodne z formułą bloga lub nie spełniają wymagań. Wszelkie komentarze, które są obraźliwe, wulgarne, rasistowskie lub pełne przemocy będą usuwane.