Orchidea pachnąca i łatwa w uprawie – Odontonia Samuraj – jak pielęgnować storczyk z rodzaju Oncidium?

Odontonia Samuraj. Nareszcie kupiłam pachnącego storczyka! Ale co ciekawe, pachnie tylko do popołudnia. Nie wiem czy jest to związane ze światłem?

Storczyk był źle oznakowany na doniczce – na holenderskich stronach trafiłam na informację, że producent nieprawidłowo oznaczył doniczki i w rzeczywistości jest to Odontonia właśnie, a nie Cambria, jak napisano na doniczce.

 

Odontonia to mieszaniec Miltonia i Odontoglossum – należy do grupy Oncidium i jest to storczyk stworzony przez hodowców, nie jest storczykiem występującym w naturze. Jest to hybryda międzyrodzajowa, dostępna jest w szerokiej, ciągle powiększającej się gamie kolorów i kształtów.
Do grupy Oncidium zalicza się Odontoglossum, Miltonia, Brassia, Oncidium oraz przynajmniej 83 innych rodzajów (Baker & Baker).

Odontonia jest krzyżówką różnych storczyków, ale nie umniejsza to urody jej kolorowym, ‘poplamionym’ kwiatom. Na szczęście storczyki z tego rodzaju, przejęły po przodkach te cechy, które powodują, że są one bardzo łatwe w uprawie i z tego powodu są bardzo dobrym wyborem dla początkujących. Najważniejsze w prawidłowej pielęgnacji Odontonii to podlewanie raz w tygodniu, utrzymywanie w pomieszczeniu, w którym powietrze nie jest przesuszone oraz trzymanie latem z dala od bezpośredniego nasłonecznienia.

Pielęgnacja
Pielęgnacja Odontonii zależy od tego jakie cechy dominujące przejęła po przodkach.
Zalecana temperatura: 18-24 stopni C
Oświetlenie: wystawa wschodnia, zachodnia oraz południowa (cieniowana latem).Podlewanie: raz na tydzień, odczekać z podlewaniem do momentu, gdy podłoże przeschnie. Po kwitnieniu podlewać rzadziej, raz na 2 tygodnie. Nawożenie: zasilać rośliny raz w miesiącu lub z każdym polewaniem, ale wtedy dawać ¼ zalecanej dawki.Podłoże: korowo-torfowe. Długość kwitnienia: 4-8 tygodni.

Ponowne kwitnienie

Po kwitnieniu łodyżkę można w całości usunąć, najniżej jak to możliwe, ale zwróć uwagę aby nie uszkodzić liści i bulw. Łodyżki Odontonii produkują kwiat tylko raz. Roślina wypuści nowe – jedną lub kilka następnych. Kiedy już wytworzy się nowy pęd, roślina wytworzy pseudobulwę (zielony płaski, dysk). Psudobulwa z czasem wypełni się i stwardnieje – to znak, że można roślinę podlewać rzadziej przez następne 2 miesiące (raz na 2 tygodnie). W tym czasie dobrze jest roślinę przenieść do chłodniejszego (16-17°C), ale niezbyt ciemnego miejsca. Ten zabieg pomoże roślinie ponownie zakwitnąć.

Marszczące się pseudobulwy
Kiedy stare pseudobulwy zaczynają się marszczyć, oznacza to, że kończą wegetację. Same gubią liście i dopóki nie zżółkną, nie należy im usuwać liści. Bulwy magazynują wodę dla nowych przyrostów. Jeżeli marszczą się młode pseudobulwy to oznacza, że są za mało podlewane.


Plamki na liściach
U mieszańców, plamki występują bardzo często i wcale nie musi to oznaczać choroby. Mogą również wystąpić od zraszania i wystawienia na słońce.

Odontonia Samuraj
Rodzaj Odontonia
Kolor: purpurowo-biały
Kwitnienie: styczeń-sierpień
Wysokość: 45-55 cm
Wielkość kwiatów: 5 cm średnica
Długość kwitnienia: 8 tygodni

Comments

 1. joanna says

  Witaj :))
  Piękny ten storczyk! Bardzo piekny!!!
  I jak zawsze u Ciebie – potrzebne informacje :))
  Pozdrawiam ciepło.

 2. Magda says

  Witaj, skoro piszesz, że nie jest bardzo wymagający w uprawie chyba sie skuszę.. najbardziej podobają mi się kwitay o takiej ciemno brązowej barwie, mają w sobie coś drapieżnego…
  pozdrawiam
  Magda

 3. maja says

  witaj:) to prawda holenderscy ogrodnicy żle oznaczają storczyki,wrzucają wszystkie do jednego”worka” ,a potem zdziwenie ,ze storczyk żle rośnie …dzięki ,ze piszesz o nich :)) . Mam podobną hybrydę i o mało bym jej nie zniszczyła, ale już ma się dobrze i pięknie kwitnie …pozdrawiam Maja

 4. says

  Właśnie dziś go kupiłam – mało ich jest i cieżko dostać – zobaczymy jak będzie ….

 5. says

  hi witam Cambria kiedy mozna oddzielic mloda pseudobulwe od doroslej ,dorosa przekwitla juz i wypusila nowe odnoze mysle ze to pseudobulwabebe obserwowac

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.