Piękny ogród śródziemnomorski bez chemii. Casa Amarela. 25 zdjęć.

Ten piękny ogród śródziemnomorski położony na wzgórzu z widokiem na ocean odwiedziłam wczesnym rankiem. Od zaprzyjaźnionego ogrodnika, autora większości pomysłów w tym ekologicznym ogrodzie słyszałam, że jest wart tej wspinaczki. I miał rację. Warto było.

ogrod-srodziemnomorski-1

 

 

Zajmujący powierzchnię ok. 2 000 m2 jest od początku prowadzony całkowicie ekologicznie, bez stosowania żadnej chemii. Co nie oznacza, że rośliny nie chorują. Chorują, ale zamiast sięgania po chemię, Anna właścicielka ogrodu i Nuno Silva ogrodnik ekologiczny, zastanawiają się dlaczego roślina zachorowała i poprawiają jej warunki. Trochę też przemawiają do rozumu, bo przecież wszyscy ogrodnicy wiedzą, że z roślinami trzeba rozmawiać. Więc jak już wszystko poprawią i przemówią, a po kilku tygodniach lub miesiącach roślina nie zmienia zdania i umiera, to trudno. Wszystko przemija. Każda roślina i każdy z nas. Każdy z nas ma wyrok i się nie wywinie.

Zapytałam jaka jest tajemnica utrzymania tak pięknego ogrodu w sposób ekologiczny, Anna odpowiedziała, że przede wszystkim ściółkowanie gleby materiałem pochodzącym z ogrodu, dopasowanie wymagań roślin do naturalnie panujących warunków i bieżące reagowanie na objawy chorobowe poprawianiem im warunków.

Rzeczywiście w całym ogrodzie nie ma ani jednego gołego skrawka ziemi, wszystkie ścinki, skrawki i skraweczki są wykorzystywane do ściółkowania. Oprócz znanych zalet ściółkowania, czyli utrzymania stabilniejszych warunków glebie, plusem wykorzystania materiału pochodzącego z własnego ogrodu jest pewność, że jest zdrowy  i niczym nie zainfekowany, czego nie można powiedzieć o tak popularnej u nas korze, która nigdy nie wiadomo skąd pochodzi i nigdy nie wiadomo co się z nią zawlecze do ogrodu.
Dla Anny prowadzenie ogrodu ekologicznie jest czymś zupełnie naturalnym, ponieważ w rodzinie zarówno mama jak i babcia zawsze robiły to w taki sam sposób, więc cierpliwość ma we krwi.
Ogród ekologiczny nie musi być brzydki – jak sądzą niektórzy. Nie słuchajcie tych potomków Chemicznych Alich!

Zobacz na zdjęciach! I uzbrój się w cierpliwość.

#ogród #ogródśródziemnomorski #bezchemii #ekologiczny  #nastrojowyogród #algarve #portugalia ogrod-srodziemnomorski-1a ogrod-srodziemnomorski-1b ogrod-srodziemnomorski-1c ogrod-srodziemnomorski-1d ogrod-srodziemnomorski-1e ogrod-srodziemnomorski-1f ogrod-srodziemnomorski-1g ogrod-srodziemnomorski-1h ogrod-srodziemnomorski-1i ogrod-srodziemnomorski-1j ogrod-srodziemnomorski-1k ogrod-srodziemnomorski-2 ogrod-srodziemnomorski-2a ogrod-srodziemnomorski-2b ogrod-srodziemnomorski-2c ogrod-srodziemnomorski-2d ogrod-srodziemnomorski-2e ogrod-srodziemnomorski-2f ogrod-srodziemnomorski-2g ogrod-srodziemnomorski-2h ogrod-srodziemnomorski-3 ogrod-srodziemnomorski-3a ogrod-srodziemnomorski-3b ogrod-srodziemnomorski-3c ogrod-srodziemnomorski-3d

nuno-silva-ewa-schultz

 

Na zdjęciu w środku Anna, właścicielka ogrodu, Nuno Silva, znakomity ogrodnik ekologiczny i Wasza autorka po prawej 🙂

***********************************************
Jeśli nie chcesz, aby ominęły Cię następne wpisy zapisz się na powiadomienia:

Wpisz swój email:

Comments

 1. Grażyna says

  Piękny ogród. Bardzo podoba mi się połączenie zieleni z kamieniem .Byłam kilkakrotnie w Hiszpanii i podziwiałam podobne ogrody jednak o znacznie mniejszej powierzchni:)
  Pozdrawiam serdecznie
  Grazyna

 2. says

  Piękny ogród. Niewątpliwą zaletą jest położenie i widoki. Bardzo podoba mi się mała architektura i liczne kąciki wypoczynkowe.
  Wygląda na to, że ogród jest przede wszystkim zielony…Nie, żeby mi się to nie podobało, ale zawsze miałam wizję kolorowych ogrodów z tego rejonu, a tu jest chyba niewiele kwiatów.
  Filozofia ogrodnicza właścicielki i jej metody pielęgnacji bardzo mi pasują.
  Pozdrawiam!

 3. says

  Akurat w środuku lata, na samym południu Portugalii to kwiatów jest jest najmniej. Zaczynają kwitnąć we wrześniu i kwitną pięknie, zaskakująco przez całą jesień, zimę i wiosnę.
  W tym ogrodzie latem pięknie widać strukturę całoroczną, która u nas jest najbardziej widoczna zimą.
  Pozdrawiam 🙂

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.