.czytasz ...

Balkon/Patio

Kwiat jednej nocy

Kwiat jednej nocy zakwitł tydzień temu na 24 godziny. Nie wiem jak znosił wycieczki oglądające ten zachwycający spektakl matki Natury. W tym roku ten kolczasty, nieprzyjazny twór zakwitł sześcioma kwiatami, w ubiegłym dwunastoma.

Myślę, że ten całoroczny niepozorny mieszkaniec doniczki tymi kwiatami jest w stanie przekonać, aby jednak znaleźć dla niego mały kącik w domu.

Do kaktusowatych, Cactaceae Juss., rząd goździkowców, należy od 24 do 220 rodzajów, w tym od 1500 do 2000 gatunków. Występują naturalnie głównie na kontynentach amerykańskich.

Przystosowane są w większości do warunków raczej suchych, rosną na terenach półpustynnych i górskich, choć są także rodzaje występujące w lasach deszczowych. Kaktusowate mają zastosowania praktyczne wśród locales, ale na świecie są uprawiane jako rośliny ozdobne i kolekcjonerskie. Wiele gatunków jest zagrożonych, trafiły do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych i zostało objętych ochroną.

Niektóre kaktusy osiągają wiek 300 lat np. karnegia olbrzymia Carnegiea gigantea, która dorasta do 15 metrów.

Latem kaktusy mogą spokojnie spędzać czas na świeżym powietrzu, w pełnym gorącym słońcu. Niektóre kaktusy znoszą spadki temperatur poniżej -5 °C, ale większość szybko ginie, gdy do niskiej temperatury dochodzi wysoka wilgotność.

Kaktusy w przeciwieństwie do róż, mają ciernie, nie kolce. Ciernie mają własną wiązkę przewodzącą, która łączy je z częścią rośliny, na której występują. Ciernie są wzmocnione tkanką podskórną, np. drewnem, co utrudnia ich złamanie. Tego kolce u róży nie mają.

Kwiat jednej nocy uwieczniony na zdjęciach, kwitł dokładnie 24 godziny, rozkwitał w oczach i marniał również. Wydaje mi się, że to jest Echinopsis oxygona.

Zapisz się na powiadomienia o nowych wpisach:

Wpisz swój adres email:

Zapewniam Cię, że mam bzika na punkcie prywatności. Twój adres mailowy zostaje tylko do mojej wiadomości. No i w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)
site statistics

Darmowy e-kurs

Aby się zapisać podaj:

Zgadzam się z Polityką Prywatności
I w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)

Kategorie

Susbkrybuj nowe wpisy

Wpisz swój adres email:

PRAWA AUTORSKIE

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów i zdjęć publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Od redakcji

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść reklam i nie zwracamy niezamówionych tekstów. Wysłanie tekstu oznacza wyrażenie zgody na jego skrócenie, zredagowanie, korektę oraz publikację. Zastrzegamy sobie prawo do odmowy opublikowania treści, które nie są zgodne z formułą bloga lub nie spełniają wymagań. Wszelkie komentarze, które są obraźliwe, wulgarne, rasistowskie lub pełne przemocy będą usuwane.