.czytasz ...

Mój Ogród

Ogrodnica niszczylistka, małe, brązowe żuki – zwalczanie epidemii – brrr!

Kiedy ilość tych stworów zaczyna być niebezpieczna dla ekosystemu jakim jest ogród, trzeba podjąć działanie.

Kiedy w końcu w sobotę udało mi się spędzić więcej czasu w ogrodzie, zauważyłam, że na niektórych roślinach ilość brązowych, błyszczących żuczków w ogrodzie jest dramatyczna, postanowiłam  poszukać ekologicznego sposobu na ich zwalczanie.

Wypróbowałam roztwór mydła szarego, ale niestety żuki otrzepywały się po nim i leciały dalej.

Działa roztwór potasowego mydła ogrodniczego (1 łyżka na 1 litr wody). Spryskiwaczem należy potraktować dziada i po pewnym czasie pada.

Zamiast spryskiwacza, można  użyć naczynia do połowy wypełnionego wodą, do której dodajemy kilka kropel mydła potasowego. Do słoika strząsamy żuki z roślin. Sama woda nie wystarczy, mydło tworzy powłokę na powierzchni wody, przez która żuki się nie przedostają.

U mnie prawdziwa inwazja, ale mam nadzieję się z nią uporać.

*****************

Uzupełnienie 21.06.2013.

Dzięki Ani – znakomitej ogrodniczce i projektantce ogródów, udało się prawidłowo zidentyfikować robala jako Ogrodnica niszczylistka (Phyllopertha horticola) – nazwa mówi sama za siebie :)

Aniu, wielkie dzięki!

 

 

Zapisz się na powiadomienia o nowych wpisach:

Wpisz swój adres email:

Zapewniam Cię, że mam bzika na punkcie prywatności. Twój adres mailowy zostaje tylko do mojej wiadomości. No i w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)
site statistics

Darmowy e-kurs

Aby się zapisać podaj:

Zgadzam się z Polityką Prywatności
I w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)

Kategorie

Susbkrybuj nowe wpisy

Wpisz swój adres email:

PRAWA AUTORSKIE

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów i zdjęć publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Od redakcji

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść reklam i nie zwracamy niezamówionych tekstów. Wysłanie tekstu oznacza wyrażenie zgody na jego skrócenie, zredagowanie, korektę oraz publikację. Zastrzegamy sobie prawo do odmowy opublikowania treści, które nie są zgodne z formułą bloga lub nie spełniają wymagań. Wszelkie komentarze, które są obraźliwe, wulgarne, rasistowskie lub pełne przemocy będą usuwane.