NastrojowyOgród

O ogrodach bajecznych i codziennych naturalnie...

  • O mnie
  • W mediach
  • Polecane
  • Warsztaty
  • E-Kurs
  • Portfolio
  • Opinie
  • Współpraca
  • Kontakt

Rozmnażanie róż ze świeżych pędów

30/09/2011 by Ewa 17 komentarzy

Róża Mary Rose to odmiana naprawdę warta trudu i warta zaproszenia do ogrodu. Należy do róż angielskich, dorasta do średnich rozmiarów, ma pełne, różowe, pachnące miodem i migdałami kwiaty, zaczyna kwitnąć w maju, kończy kwitnąć w październiku, jest bardzo odporna na mróz (do -30 C) i rośnie zdrowo.

David Austin pisze, że Mary Rose tworzy zwarty krzew (1,2 x 1,2 m choć dorasta do nawet do 1,8 x 1,8 m) i kwitnie z zadziwiającą regularnością przez cały sezon. Ciekawostką jest to, że nazwana została ku czci jednego ze statków Henryka VIII, który został wydobyty z morza po 400 latach.

Jak widzisz, ta róża ma same zalety, tak?

Jednak w moim ogrodzie ma jedną okropną wadę. 6 lat temu kupiłam krzewy Mary Rose, szczepione na jakiejś wrednej podkładce. Ta podkładka żyje własnym utajonym życiem, a świat (to moje egocentryczne ja) dowiaduje się o tym, kiedy w odległości 2 metrów od rośliny zaczyna wyrastać nowy, świeżutki, zieloniutki i bardzo zdrowy pęd. Za pierwszym razem myślałam, że to kolejna samosiejka z nasion, które ptaki mimochodem rozrzucają po ogrodzie, a ja pracowicie muszę latem je usuwać, razem z dębami wyrastającymi z nasion zakopywanych w ziemi jesienią przez sójki.

Gdybym tego nie robiła, do dzisiaj w moim 700-metrowym ogrodzie rosłoby już z 30 dębów – więc skala procederu sójkowego jest znacząca.

Kiedy więc tę samosiejkę różaną postanowiłam usunąć, złapałam hydrę za łeb… i ciągnę, ciągnę, a ona zamiast z głębi ziemi wychodzić, ciągnie mnie dla odmiany w bok…  Więc ja ją ciągnę tym bardziej… A ona dalej w bok i tak 2 metry, aż dociągnęłyśmy do wrednej podkładki.

Chociaż podkładki miały cel pozytywny, to teraz służą osłabianiu głównej rośliny. Kiedyś była taka moda wśród producentów róż, że wszystko produkowali na podkładkach. Teraz to się zmieniło – tak twierdzi moje źródło i nawet te angielskie róże są produkowane na własnych korzeniach.

Kocham Mary Rose i nie mogę patrzeć jak się męczy, więc postanowiłam ją rozmnożyć w nadziei, że na własnych korzeniach będzie jej lepiej. Przeszukałam literaturę i postanowiłam spróbować.

Rozmnażanie róż

Róże można rozmnażać z miękkich pędów, z półzdrewniałych pędów, zdrewniałych pędów oraz przez szczepienie i okulizowanie.

Wybrałam z miękkich, tegorocznych pędów, ponieważ można to robić przez cały sezon.

Wybierasz pęd, na którym właśnie skończyło się kwitnienie. Przycinasz tuż pod przekwitłym kwiatostanem i tniesz na taką długość, jaką pęd ma lub ile możesz z niego zrobić sadzonek.

Cały pęd dzielisz na 12-15 centymetrowe fragmenty w taki sposób, aby na szczycie każdego znalazła się para liści, a nad nimi 5 mm pędu. Dolną część pędu sadzonki przycinasz pod kątem, aby powstało 2-3 centymetrowe cięcie. Końcówkę wtykasz do hormonu do roślin zdrewniałych lub półzdrewniałych i wkładasz do lekkiej ziemi.

Uwaga! Nie wkładasz sadzonek po szyję, ale tak do połowy – zobacz na zdjęciach – nowe pączki rozwijają się nawet na tych dolnych częściach pędu nad ziemią.

Doniczkę postawiłam w cieniu, niczym nie przykrywałam, ziemię wymieszałam z piaskiem, aby była lżejsza i podlewałam, aby utrzymać wilgoć w podłożu.

Mam za sobą 2 próby w ciągu ostatnich 5 tygodni, z czego pierwsza była fiaskiem, a druga chyba – tfu! tfu! aby nie zapeszyć! – chyba jest udana.

Są 2 różnice pomiędzy próbą pierwszą (nieudaną),a drugą (chyba udaną):

1. W pierwszej dodatkowo przycięłam listki, ograniczając je tylko do pierwszej pary listeczków całego liścia.

2. Pierwszą próbę podjęłam w drugiej połowie sierpnia, a drugą na początku września.

Pierwsze pobrane pędy zaczęły po kilku dniach  brązowieć, aż całkowicie zczezły. Wtedy ucięłam kolejną gałązkę i tym razem pędy pozostawały zielone. Po 2 tygodniach liście zaczęły się zwijać i schnąć, co wydaje się, że nie ma żadnego wpływu na ukorzenianie.

Trzymaj kciuki za dzieciaczki Mary Rose!

Zaznaczam, że nie mam dużego doświadczenia w rozmnażaniu róż – jak widać, opisana  metoda chyba mi zadziałała. Jeśli masz inne doświadczenia z innymi metodami rozmnażania róż, to podziel się z nami.

Views: 106 203

Related

W kategorii:Lato, Mój Ogród, Róże, Wiosna Tagi:Róże, Rozmnażanie

Komentarze

  1. Zofia941 napisał

    30/09/2011 o 8:03 pm

    Ewo!Właśnie w ten sam sposób ukorzeniam swoje róże.Pierwszą zrobiłam na początku lipca i już mi kwitła.Nie wiem jak się nazywa ale jest pełna ,pachnąca i różowa .Polecałam bym wszystkim spróbować ,nie jest to takie trudne.Pozdrawiam

  2. Ewa napisał

    30/09/2011 o 8:06 pm

    Zosiu, już kwitła? to niesamowite! cudnie…

  3. Grażyna napisał

    01/10/2011 o 5:00 pm

    Dawno temu byłam świadkiem rozmnażania róż.Było podobnie,jednak liście z gałązek były przycięte,gałązki wsadzone do skrzynki z piaskiem i przykryte obciętymi od dołu plastikowymi butelkami z pozostawionym korkiem,który na dzień był otwierany, a na noc zakręcany(to było latem)Reszta zabiegów tak jak napisałaś.Ja np.różę pnącą ,czerwoną wyhodowałam kładąc całą gałązkę na płasko,przysypałam w kilku miejscach ziemią i po kilku tygodniach już się ukorzeniła.Pozdrawiam cieplutko i trzymam kciuki:)
    Grazyna

  4. Ewa napisał

    02/10/2011 o 9:56 am

    Grażynko, dziękuję – to znaczy, że jestem na dobrej drodze…

  5. Beata napisał

    05/10/2011 o 12:48 pm

    Ewuniu, Chyba się skuszę na to rozmnażanie, choć do rozmnażania róż zawsze byłam sceptycznie nastawiona. Co innego pozostałe krzewy jak derenie, tawułki, pęcherznice. Wystarczyło, że badyl odpowiednio przygotowany na wiosnę do ziemi wciskałam, ot tak po przycięciu,a już jesienią miałam nowy krzew i tak juz mam kilka, czy nawet kilkanaście przez siebie wyhodowanych krzewów. Mam jedną różę przecudną, nie wiem jak zwana, od początku w moim ogrodzie kwitnie, żelazna odmiana, nawet choroby żadne jej się nie imają. Kwitnie od czerwca, a nawet jak pojawiaja sie przymrozki to ona jeszcze kwiatami walczy o życie. Dlatego, że jest tak niesamowita spróbuję ją rozmnożyć Twoją metodą. Mam nadzieje, że odziedziczy wytrwałość i piękno. A tak przy okazji chciałam zapytać o doświadczenia w przesadzaniu starych róż wielkokwiatowych nawet takich 7 letnich? Czy ktoś zaryzykował? Pozdrawiam Beata

  6. Ewa napisał

    05/10/2011 o 1:05 pm

    Beatka, zachęcona rosnącym pędem w różanego patyczka, przycięłam kolejne i wetknęłam w doniczkę.
    Monika z Niemiec podpowiedziała jeszcze, że ona miała podobnie, tez jej pięknie puściły nowe pędy, ale niestety nie chuchała na nie wystarczająco na wiosnę i zdechły. Wniosek? Trzeba dmuchać i chuchać cały następny rok.
    .
    A jaki kolor ma ta Twoja żelazna?

  7. Beata napisał

    05/10/2011 o 1:35 pm

    Moja żelazna jest różowa. Przesłałam zdjęcie

  8. Ewa napisał

    06/10/2011 o 10:02 am

    Dostałam zdjęcie. – różyczka ładna, a skoro żelazna, to warto próbować rozmnożyć.
    .
    a rzekotka cudna 🙂

  9. PrzemekC napisał

    24/04/2015 o 12:38 am

    Ja juz kilka razy zdolalem rozmnozyc zaniedbane roze w moim ogrodku.Mianowiecie jesienia scinam pedy grubosci olowka i dlugosci okolo 12 centymetrow .pozostawiam zawsze po jednym lisciu i wciskam do doniczki po lisc albo przynajmniej do polowy dlugosci , co wazne po obwodzie doniczki jak najblizej brzegu.Mozna tez w gruncie zrobic otwor i zasypac go zwirkiem dla polepszenia drenazu i az po lisc wcisnac w podloze

  10. danuta61 napisał

    30/06/2015 o 10:47 pm

    Przemek – nie rozumiem co znaczy „w doniczce po obwodzie” . Moglbys ten sposob rozmnazania dokladniej opisac ? Trzymasz te doniczki w domu ?
    Bo ja rozmnazam tak jak Ewa , z dobrym skutkiem . Moje szczepki pochodza z Wiednia . Wiozlam je w malych doniczkach ….pociagiem. Mam 80 sztuk. Co ciekawe, nie wszystkie gatunki rosna tak samo jak matecznik .
    Ale…..ja pobieram szczepki na tydzien przed pelnią księzyca lub tydzien po pełni . Wierzcie mi, źe ten czas ma ogromne znaczenie, bo nigdy nie uzywałam ukorzeniacza a mam tyle nowych róz. Co wiecej, ja nie zwracam uwagi na dlugosc szczepki ani na ilosc lisci . Ziemia….taka, jaka mam pod reką. Pewnie, ze nie wszystkie sie udaja , bo…..zagladam do nich za czesto. Juz po dwoch tygodniach wyjmuje je, zeby zobaczyc, czy łodyga grubieje. Nakrywam moje sadzonki workami foliowymi z otworami. Stoją sobie w domu na parapecie pólnocnym, bez slonca . Dlaczego w domu ? Poniewaz do teraz noce sa zimne 9 ÷12*C a w domu jest stale 20 *C .
    spróbujcie z fazami księzyca a zobaczycie , ze Wam sie uda nie tylko róze rozmnozyc. Hortensje , bukszpan , forsycje, weigelę. Tylko tuje rozmnaza sie w lipcu ale identycznie jak róze.Mam 60 sztuk-mojej produkcji.
    No i podchodźcie do tego z humorem.to jest tylko zabawa …ale jaka satysfakcja .

  11. Anonim napisał

    13/08/2015 o 9:58 am

    Kiedy zdiąć folie z róż

  12. Ewa napisał

    16/08/2015 o 9:24 am

    Jaką folię?

  13. Ryszarda napisał

    19/11/2015 o 10:56 am

    Mam znacznie łatwiejszą metodę rozmnażania krzewów, nie tylko róż. Wystarczy młody pęd rośliny (najlepiej ten najbliższy ziemi) przygiąć i zasypać ziemią. Taki pęd ma dostateczną siłę, bo odżywia go roślina mateczna. Jesienią albo wczesną wiosną następnego roku odcinamy młodą roślinę i przesądzony na właściwe miejsce. Metodą sprawdzona naprawdę skuteczną.

  14. danuta keresz napisał

    21/03/2016 o 5:51 pm

    Ryszarda ,twoj sposob rozmnazania jest bardzo dobry ,ale….nie wszystkie pedy dadza sie przygiac do ziemi.
    Jesli jednak sie dadza ,to w miejscu kontaktu z ziemia trzeba ten ped lekko skaleczyc albo po prostu nadlamac .Wtedy szybciej sie ukorzenia.

  15. Andrzej napisał

    26/05/2016 o 10:38 pm

    Pierwsze słyszę że sójki zakopują w ziemi żołędzie – o zakopywaniu orzechów przez wiewiórki – albo o zgubieniu orzecha przez wrony słyszałem – Ciekawy sposób rozmnażania róż -warto zaryzykować – ciekawe czy z dziką różą też by to wyszło ?-Pozdrawiam Serdecznie

  16. Anka napisał

    11/07/2016 o 8:54 pm

    Moje pytanie kiedy najlepiej rozmnażać róże? Czy muszę czekać do jakiegoś konkretnego miesiąca?

  17. Siwobrody napisał

    18/07/2016 o 11:56 am

    Andrzej, a jednak, na przykład tutaj – http://apoczywaj.pl/rzecz-o-zwierzetach/item/170-sojki-lesny-policjant – jest potwierdzenie tego, że sójki sadzą las.

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :) Cancel reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Subskrybuj

Wpisz adres email:

Obsługiwany przez FeedBurner

Najbardziej popularne

  • Jukka domowa – jak przyciąć.
    Jukka domowa – jak przyciąć.
  • 15 pomysłów jak podeprzeć groszek zielony
    15 pomysłów jak podeprzeć groszek zielony
  • Jukka 8 miesięcy po drastycznym cięciu
    Jukka 8 miesięcy po drastycznym cięciu
  • 14 odmian starych jabłoni
    14 odmian starych jabłoni
  • Winogrona mogą pięknie rosnąć
    Winogrona mogą pięknie rosnąć
  • Jukka domowa za wysoka już prawie sięga sufitu...
    Jukka domowa za wysoka już prawie sięga sufitu...
  • Co to są pomidory samokończące?
    Co to są pomidory samokończące?
  • Więcej kwiatów więcej przyjemności – rozmnażamy hortensję ogrodową w prosty sposób
    Więcej kwiatów więcej przyjemności – rozmnażamy hortensję ogrodową w prosty sposób
  • Hortensja - przycinanie.
    Hortensja - przycinanie.
  • Oczka wodne, a ryby. Dlaczego amur jest zmorą oczka wodnego.
    Oczka wodne, a ryby. Dlaczego amur jest zmorą oczka wodnego.

Dołącz do dyskusji

  • zbyszek g - Oczka wodne, a ryby. Dlaczego amur jest zmorą oczka wodnego.
  • Aga - Olśniło mnie jak przycinać lawendę, aby miała jak najwięcej kwiatów
  • Ewa - Olśniło mnie jak przycinać lawendę, aby miała jak najwięcej kwiatów
  • Aga - Olśniło mnie jak przycinać lawendę, aby miała jak najwięcej kwiatów
  • Kamel - Piwonie – co robić aby pięknie kwitły przez następne 50 lat

Czy jesteś podatny na hipnozę regresyjną?

https://youtu.be/Y8s1ATXWGf8

Kategorie

  • Fazy Ogrodowe (230)
    • Co Kwitnie w Tym Miesiącu? (27)
    • Jesień (44)
    • Kalendarz Prac (10)
    • Lato (62)
    • Wiosna (93)
    • Zima (50)
  • Mój Ogród (44)
  • Nasiona (29)
  • Ogólne (17)
  • Ogrody Ekologiczne (41)
    • Kompostownik (5)
    • Naturalne Metody Ochrony (10)
    • Nawozy Naturalne (4)
    • Ogród Organiczny (14)
    • Pielęgnacja (14)
    • Poprawianie Gleby (6)
    • Rośliny Dobrze Sąsiadujące (1)
    • Uprawa Współprzędna (2)
  • Problemy (23)
  • Projektowanie (128)
    • Kompozycje (17)
    • Mała Architektura (19)
    • Ogrody Angielskie (12)
    • Ogrody Francji (10)
    • Ogrody Japońskie (4)
    • Ogrody Miejskie (10)
    • Ogrody na Skarpie (8)
    • Ogrody Skalne (5)
    • Ogrody Suche (24)
    • Ogrody Wiejskie (10)
    • Ogrodzenie (3)
    • Trawniki (11)
  • Przestrzenie Ogrodowe (90)
    • Ogrody Owocowo-Warzywne (25)
    • Ogrody Wodne (17)
    • Ogrody Zimowe (25)
    • Ogrody Ziołowe (9)
    • Patio (24)
  • Rośliny (205)
    • Balkon/Patio (28)
    • Byliny (16)
    • Cebulki/Bulwy (12)
    • Doniczkowe (45)
    • Drzewa (21)
    • Dwuletnie (1)
    • Krzewy (37)
    • Kwasolubne (6)
    • Kwiaty (37)
    • Pnącza (11)
    • Polecane Rośliny (23)
    • Półkrzewy (7)
    • Rarytasy (28)
    • Róże (3)
    • Tropikalne (13)
    • Warzywa/Owoce (27)
    • Zimozielone (11)
    • Zioła (13)
  • Zasoby (233)
    • Blogowanie (44)
    • Bracia Ogrodnicy (6)
    • Dobre Szkółki i Sklepy (3)
    • Eko (10)
    • Inspiracje (53)
    • Kursy (3)
    • Lektura (8)
    • Nagrody i Wyróżnienia (4)
    • Narzędzia/Wyposażenie (3)
    • Odpowiedzi na Listy (12)
    • Ogrody do Zwiedzania (19)
    • Podcast (3)
    • Przepisy/Przetwory (13)
    • Regionalne/Lokalne (3)
    • Wasze Ogrody (23)
    • Ważne: Polityka Prywatności (1)
    • www/Blogi Warte Uwagi (12)
    • Wystawy/Imprezy (22)
    • Zdrowy Styl Życia (3)
    • Zwierzęta (14)

Copyright © 2025 · Metro Pro Theme on Genesis Framework · WordPress · Zaloguj się