Czy warto lubić jesień?

Ta jesień jest zupełnie inna od innych 🙂 jakby piękniejsza. A przecież liście przebarwiają się tak samo, rośliny obumierają dokładnie tak samo jak co roku.

W Naturze nic się nie zmieniło. To ja dojrzałam do zobaczenia przemijającej urody jesiennego ogrodu. Zachwycam się nie tylko pięknie ulistnionymi drzewami i krzewami, czy cudnymi kwiatami gdy są w swojej szczytowej formie. Po 4 latach szalonego aranżowania ogrodu, widzę urodę ogrodu, który zasypia na zimę.

Nie jest mi smutno, że liście czerwienieją i opadają – są piękne również w stanie bezlistnym. Cieszę się, że odpoczną i wiosną znów będą miały siłę rosnąć jak głupie, co zawsze cieszy.

Winobluszcz pięciolistkowy Engelmanii – najszybciej rosnący z winobluszczy. U mnie rośnie do 4 m rocznie, a jesienią pięknie przebarwia się na czerwono.

Na małym płotku posadziłam go razem z Hederą helix właśnie dla tego efektu jesienią – połączenia czerwonego z zielonym w październiku.
Aranżując ogród dobrze jest robić to z myślą jak będzie wyglądał jesienią i zimą, czyli przez połowę roku. Będziemy musieli go oglądać przez 6 miesięcy!

Październikowe warzywo, które również dzisiaj czyli w listopadzie jest w bardzo dobrej kondycji i smaczny czyli burak liściowy.

Kompostownik i taczka to najlepsi przyjaciele dziewczyny 🙂 Kompostownik daje życie ziemi, a taczka pozwala oszczędzać kręgosłup.
W głębi na czerwono przebarwia się dereń biały syberyjski (Cornus alba Sibirica) – jego czerwone gałązki będą zdobiły ogród całą zimę.

Comments

 1. Anonymous says

  Szanowna {Effi’o} – oj będziesz miała tam problem z Pinus nigra w przyszłości – ZA BLISKO je obok siebie sadzisz. To potężne leśne drzewo jest.
  Więźba docelowa zalecana to odstęp okoł 10 metrów – które z nich za kilka lat chcesz wyciąć?
  .
  A z taczek dla damskiego kręgosłupa zalecam DWUKÓŁKĘ zamiast taczki – mam taką z … plastiku. CUDO!
  Kompostownik ZACIEŃ jakąś gustowną palisadą, obsadź winobluszczem 3-listkowym…
  Na twe ogrodzenie – ten zachwalam miast tego 5-listkowego. Mniej ekspansywny.
  .
  A poza tym – brawo – kawał roboty macie w swych włościach zrobione!
  .
  deerzet

 2. Ewa says

  Witaj deerzet,
  Dziękuję za życzliwe komentarze.
  Sosen wycinać na pewno nie będę – może coś przesadzę 🙂 Mój ogród leży przy dosyć ruchliwej drodze – nie mam leśnego spokoju. Posadziłam je od strony północnej, aby ekranować wiatry północne, które hulają jak szalone od jesieni do wiosny. A jaki model sprzętu masz na myśli zamiast taczki? Co to jest ‚dwukółka’?
  Wybrałam 5-listkowy bo potrzebowałam tempa wzrostu.
  Pozdrawiam,

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.