NastrojowyOgród

O ogrodach bajecznych i codziennych naturalnie...

  • O mnie
  • W mediach
  • Polecane
  • Warsztaty
  • E-Kurs
  • Portfolio
  • Opinie
  • Współpraca
  • Kontakt

Prace ogrodnicze w marcu czyli czy masz kredyt hipoteczny na dom i ogród, czy nie…

22/02/2008 by Ewa 4 komentarze

… w ogrodzie w marcu jest dużo pracy.

Obudziłam się rano lekko spanikowana i zaczęłam szukać przyczyn… no tak idzie weekend i to bardzo ciepły weekend i nie wiem co robić. Czy uznać, że to już wiosna? Czy zignorować fakty? Na uspokojenie zrobiłam listę prac wiosennych, prac w ogrodzie po zimie, które na pewno można już zacząć wykonywać. Obserwując rośliny robię to co mi podpowiada intuicja, ponieważ nikt na 100% nie jest w stanie powiedzieć dzisiaj co robić, a czego nie robić obecnie w ogrodzie.

Nie ma gotowych recept. Rośliny nie umieją czytać i tak jak nie wiedzą ile mają urosnąć (zawsze mnie zadziwia rozbieżność rozmiarów osiąganych przez danę roślinę, podawanych przez różne źródła) tak nie wiedzą jaki jest dzień roku. Wiedzą jaka jest temperatura, ile światła, ile wilgoci. Nie ma na to rady.

Takie usuwanie okryć z roślin – to jest dopiero dylemat!

Właściwie przy takich temperaturach jakie były tej zimy, rośliny nie powinny być wcale okrywane, bo w temperaturach dodatnich i takim przykładowym chochole słomianym, po prostu się duszą.

I teraz jak podjąć decyzję kiedy takie okrycie zdjąć?

Kto na to odpowie?

Temperatura +10C to zdecydowanie za dużo dla roślin. Przecież okrywamy, aby ochronić przed mrozami powyżej -20C. No jeżeli takie mrozy zapowiedzą to można je zawinąć, ale kto z nas wierzy w mrozy -20C jeszcze tej zimy?

Poza tym co robimy?
1. Sprzątamy. W dobrze prowadzonym ogrodzie to właśnie wczesna wiosna, a nie jesień jest czasem, gdy usuwamy obumarłe szczątki roślin. Większość bylin przycinamy właśnie teraz. Grabimy liście, tam gdzie mogą nam przeszkadzać, tam gdzie mogą zostać zostawmy je – okryją glebę, dzięki czemu łatwiej będzie zatrzymywać wodę, a i chwasty nie będą miały dobrych warunków do rozwoju. Jeżeli liście zgrabione jesienią z trawników przetrzymaliśmy do wiosny w workach foliowych – mamy gotową bardzo dobrą ściółkę na nasze rabaty.
2. Zasilamy nawozami drzewa i krzewy w dawce 10g na m2. Rozsypujemy wokół drzewa na przestrzeni do granicy korony i przysypujemy ziemią – to ważne, aby azot zawarty w nawozie nie 'uciekł’ do powietrza.
3. Jeśli temperatura ustabilizuje się powyżej 0C w pochmurny dzień (aby słońce nie poparzyło roślin) usuwamy zimowe okrycia – usuwamy wszelakiego rodzaju opatulenia, ale nie rozgarniamy jeszcze kopczyków (dopiero pod koniec miesiąca). Zdejmujemy gałązki igliwia z trytom i pustynników.
4. Hurra! Robimy nowe nasadzenia – jeśli ziemia na to pozwoli i nie jest zamarznięta, sadzimy drzewa i krzewy z gołym korzeniem. Sadzenie w marcu pozwoli roślinie zaaklimatyzować się i ukorzenić przed nadejściem wiosennych susz.

5. Przygotowujemy rabaty pod nowe byliny czy rośliny jednoroczne. Marzec jest bardzo dobrym momentem na poprawienie struktury ziemi – wkopujemy przekompostowany (tylko! nigdy świeży na wiosnę) obornik, posypujemy kompostem.Nigdy za dużo materii organicznej w ziemi w naszych ogrodach!
6. Byliny kwitnące latem – teraz dzielimy i odmładzamy floksy, dzielżany, liliowce. Dobrym momentem na to jest sygnał jaki dają rośliny gdy wypuszczają nowe listki.

7. Wysiewamy na rozsadę: aksamitki, astry, celozje, lwią paszczę, kapustę, pory, selery. Gdy już wzejdą potrzebują jak największej ilości światła i temperatury 15-20C. Zraszamy je tylko rano.


8. Wprost do gruntu siejemy nagietki, groszek pachnący, ostróżki, eszolcję, smagliczkę, rezedę, maciejkę, czarnuszkę, marchewkę, pietruszkę, rzodkiewkę i koper, bób, groch, pasternak, szpinak oraz sadzimy cebulę i czosnek (można już zacząć pod koniec lutego). Aby ochronić ich wschody przed nagłymi spadkami temperatury nocą, możemy je przykrywać na noc np. agrowłókniną czy folią perforowaną. Jeśli nie mamy perforowanej, to podziurkujmy taką jaką mamy.

9. Pod koniec marca, a najpóźniej 1 kwietnia wysiewamy na parapetach na rozsadę
pomidory, paprykę i oberżynę.

10. Drzewa owocowe pestkowe odmładzamy czyli przycinamy jeżeli potrzebne jest radykalne cięcie np. gdy drzewo trzeba obniżyć, zmniejszyć lub odmłodzić. Cięcie zimowe, pobudza wzrost wegetatywny, czyli np. przyrost wilków (mocnych nie owocujących pędów). Jeżeli mamy do wykonania cięcie kosmetyczne lub zdrowotne, lepiej zrobić to latem w bezdeszczowy, słoneczny dzień.

11. Porzeczki, maliny, agrest (również wersje pienne) przycinamy w marcu, ponieważ pobudzi to ich wzrost i dzięki temu wydadzą silne tegoroczne gałązki, na których owocują. Zwróćmy uwagę, które są najstarsze i te wytnijmy w całości, ponieważ wydają one najmniejsze owoce. Usuwamy też gałązki słabe i połamane.

12. Krzewy ozdobne kwitnące latem przycinamy teraz. Przy cięciu należy kierować się zdrowym rozsądkiem i estetyką, ponieważ ważne jest aby zachować naturalny pokrój rośliny. Jeśli chcemy ograniczyć wielkość, nie tniemy 'pod linijkę’ ale wycinamy najmocniejsze pędy i skracamy je jak najniżej.

13. Nie przycinamy żadnych krzewów ozdobnych kwitnących od wiosny np. forsycji, bo obetniemy gałązki, które będą kwitnąć.

14. Nie przycinamy grabów, bo będą nadmiernie wypuszczały sok, co je osłabi. Graby tniemy w sierpniu-wrześniu.

15. Przycinamy żywopłoty zimozielone pod koniec miesiąca – robimy to tak, aby zostawić kilka centymetrów przyrostu ubiegłorocznego. Przycinamy zanim zaczną pojawiać się nowe przyrosty. Drugie cięcie, jeżeli rośliny szybko rosną wykonujemy w sierpniu.


16. Marzec jest dobrym miesiącem jeszcze na pobranie sadzonek z zimujących w domu lub piwnicy pelargonii. Po obcięciu sadzonek, czekamy aby rana zaschła. Sadzimy w mieszaninę piasku i torfu, osłaniamy folią i trzymamy w temp. ok. 20%. po 3 tygodniach sadzonki powinny się ukorzenić. Folię należy przynajmniej 1 raz dziennie odsłaniać, aby sadzonki się przewietrzyły.
17. Gdy kwitnie forsycja i modrzewie wypuszczają pierwsze igiełki, wykluwają się również larwy mszyc ochojnika modrzewiowo-świerkowego. Jak ja go zwalczyłam na swoim doszczętnie zjedzonym 7-metrowym świerku, opisuję tutaj.

18. Jeżeli trawa zacznie rosnąć widocznie – co jest możliwe przy tych temperaturach – trzeba ją przyciąć i na pewno wertykulować i aerować – tyle pracy przy trawniku, tyle pracy! a może właśnie w tym roku wymienić go na coś innego?

Views: 7 238

Related

W kategorii:Kalendarz Prac, Zima

Komentarze

  1. Anonymous napisał

    24/02/2008 o 8:51 pm

    Droga Ewo, przegladam Twoj blog od jakiegos czasu, pozwalam sobie na pierwszy komentarz..
    Po wyjatkowo cieplej dzisiejszej niedzieli ii wizycie u kwitnacych rannikow, przebisniegow i krokusow, do listy tego co mozna robic w ogrodzie w marcu, dorzucialabym: uaktualnij liste zakupow. U mnie na 1 miejscu tegorocznych zakupow jest: wiecej rannikow, przebisniegow na przyszla wiosne! Magda

  2. Ewa napisał

    24/02/2008 o 9:02 pm

    Witaj Magdo,
    Twój komentarz bardzo mnie cieszy. Odwagi 🙂
    To prawda, że listę zakupów też trzeba zaktualizować, ale na ten temat to aż sie boję myśleć.
    Chociaż już jakoś tak naturalnie wprosiły sie na tę listę jaskry 🙂
    Pozdrawiam i zapraszam do wizyt i kontaktu.

  3. Anonymous napisał

    02/03/2008 o 10:01 pm

    Witaj Ewo.Bardzo podoba mi się to co piszesz.Czuję w Tobie bratnią duszę.Swój wymarzony ogród zaczynam dopiero zakładać, ale od zawsze interesowałam się ogrodnictwem.Mam prośbę:czy możesz podać adres tej wspaniałej szkółki?Mieszkam niedaleko Warszawy i chętnie ją odwiedzę.
    pozdrawiam Cię serdecznie
    Beata.

  4. Ewa napisał

    02/03/2008 o 10:38 pm

    Witaj Beato,
    Jak miło, że zostawiłaś komentarz 🙂
    Ta szkółka jest w Mrokowie – jadąc trasą na Kraków za Jabłonowem. Po prawej stronie. Jak wrzucisz w wyszukiwarkę Kordus – bo tak sie nazywają, to może tam jest jakiś plan jak dojechać. Ale jak bedziesz jechac na czuja to trafisz bez problemu, bo jest przy trasie – troche schowana, ale gdy zachowasz czujność, to nie powinnaś miec problemu.

    Dzięki za miłe słowo i pozdrawiam,

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :) Cancel reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Subskrybuj

Wpisz adres email:

Obsługiwany przez FeedBurner

Najbardziej popularne

  • 15 pomysłów jak podeprzeć groszek zielony
    15 pomysłów jak podeprzeć groszek zielony
  • Więcej kwiatów więcej przyjemności – rozmnażamy hortensję ogrodową w prosty sposób
    Więcej kwiatów więcej przyjemności – rozmnażamy hortensję ogrodową w prosty sposób
  • Rozmnażanie róż ze świeżych pędów
    Rozmnażanie róż ze świeżych pędów
  • 9 najlepszych roślin do suchego cienia
    9 najlepszych roślin do suchego cienia
  • Czy jesteś zadowolony z ogrodu?
    Czy jesteś zadowolony z ogrodu?
  • Pigwa? Pigwowiec?
    Pigwa? Pigwowiec?
  • Olśniło mnie jak przycinać lawendę, aby miała jak najwięcej kwiatów
    Olśniło mnie jak przycinać lawendę, aby miała jak najwięcej kwiatów
  • Jukka domowa za wysoka już prawie sięga sufitu...
    Jukka domowa za wysoka już prawie sięga sufitu...
  • Jak przyciąć nowy nabytek - chudą hortensję bukietową pyta Ania
    Jak przyciąć nowy nabytek - chudą hortensję bukietową pyta Ania
  • 2 najlepsze sposoby jak przezimować petunie, surfinie i million bells
    2 najlepsze sposoby jak przezimować petunie, surfinie i million bells

Dołącz do dyskusji

  • zbyszek g - Oczka wodne, a ryby. Dlaczego amur jest zmorą oczka wodnego.
  • Aga - Olśniło mnie jak przycinać lawendę, aby miała jak najwięcej kwiatów
  • Ewa - Olśniło mnie jak przycinać lawendę, aby miała jak najwięcej kwiatów
  • Aga - Olśniło mnie jak przycinać lawendę, aby miała jak najwięcej kwiatów
  • Kamel - Piwonie – co robić aby pięknie kwitły przez następne 50 lat

Czy jesteś podatny na hipnozę regresyjną?

https://youtu.be/Y8s1ATXWGf8

Kategorie

  • Fazy Ogrodowe (230)
    • Co Kwitnie w Tym Miesiącu? (27)
    • Jesień (44)
    • Kalendarz Prac (10)
    • Lato (62)
    • Wiosna (93)
    • Zima (50)
  • Mój Ogród (44)
  • Nasiona (29)
  • Ogólne (17)
  • Ogrody Ekologiczne (41)
    • Kompostownik (5)
    • Naturalne Metody Ochrony (10)
    • Nawozy Naturalne (4)
    • Ogród Organiczny (14)
    • Pielęgnacja (14)
    • Poprawianie Gleby (6)
    • Rośliny Dobrze Sąsiadujące (1)
    • Uprawa Współprzędna (2)
  • Problemy (23)
  • Projektowanie (128)
    • Kompozycje (17)
    • Mała Architektura (19)
    • Ogrody Angielskie (12)
    • Ogrody Francji (10)
    • Ogrody Japońskie (4)
    • Ogrody Miejskie (10)
    • Ogrody na Skarpie (8)
    • Ogrody Skalne (5)
    • Ogrody Suche (24)
    • Ogrody Wiejskie (10)
    • Ogrodzenie (3)
    • Trawniki (11)
  • Przestrzenie Ogrodowe (90)
    • Ogrody Owocowo-Warzywne (25)
    • Ogrody Wodne (17)
    • Ogrody Zimowe (25)
    • Ogrody Ziołowe (9)
    • Patio (24)
  • Rośliny (205)
    • Balkon/Patio (28)
    • Byliny (16)
    • Cebulki/Bulwy (12)
    • Doniczkowe (45)
    • Drzewa (21)
    • Dwuletnie (1)
    • Krzewy (37)
    • Kwasolubne (6)
    • Kwiaty (37)
    • Pnącza (11)
    • Polecane Rośliny (23)
    • Półkrzewy (7)
    • Rarytasy (28)
    • Róże (3)
    • Tropikalne (13)
    • Warzywa/Owoce (27)
    • Zimozielone (11)
    • Zioła (13)
  • Zasoby (233)
    • Blogowanie (44)
    • Bracia Ogrodnicy (6)
    • Dobre Szkółki i Sklepy (3)
    • Eko (10)
    • Inspiracje (53)
    • Kursy (3)
    • Lektura (8)
    • Nagrody i Wyróżnienia (4)
    • Narzędzia/Wyposażenie (3)
    • Odpowiedzi na Listy (12)
    • Ogrody do Zwiedzania (19)
    • Podcast (3)
    • Przepisy/Przetwory (13)
    • Regionalne/Lokalne (3)
    • Wasze Ogrody (23)
    • Ważne: Polityka Prywatności (1)
    • www/Blogi Warte Uwagi (12)
    • Wystawy/Imprezy (22)
    • Zdrowy Styl Życia (3)
    • Zwierzęta (14)

Copyright © 2025 · Metro Pro Theme on Genesis Framework · WordPress · Zaloguj się