9 najlepszych roślin do suchego cienia

Jeśli masz takie miejsce i masz z  nim problem, to nie czuj się osamotniona, zwykle takich miejsc nie brakuje w ogrodzie i nie brakuje osób, które mają z nim kłopot.

Miejsca ciemne i suche są problematyczne z dwóch zasadniczych powodów – brakuje w nich dwóch  najważniejszych elementów dla większości roślin: wody i światła.

Dlatego przygotowałam listę roślin: bylin, cebul i roślin dwuletnich, które zniosą brak wody i brak światła, a które sprawią że trudne dotąd miejsce, ma szansę stać się jednym z najpiękniejszych w Twoim ogrodzie.

Tak trudne warunki często panują pod drzewami i pod ścianami znajdującymi się po północnej stronie budynków.

Pewnie nie będziesz mieć powodu w zdiagnozowaniu braku światła, ale czasem zauważenie tego, że w danym miejscu panuje susza zajmuje trochę czasu i kosztuje kilka roślin, które zauważą to przed Tobą. Obserwuj dokładnie miejsca, gdzie gałęzie drzew i ściany czy wysunięte dachy blokują opady deszczu.

Z uprzejmości nie wspomnę o neofickich deklaracjach „zawsze będziemy podlewać”, bo kończy się to tym, że kolejne rośliny w danym miejscu padają.

Jest jeszcze jedna ważna kwestia „znosić” brak wody, to nie znaczy „kochać” jej brak. Rośliny na poniższej liście zniosą suchy cień, ale gdy je od czasu do czasu podlejesz, będą jeszcze piękniejsze. Dodatkowo możesz poprawić im warunki bytowania, jeśli przed posadzeniem poprawisz jej strukturę dodając materii organicznej lub kompostu, co pomoże  zatrzymywać w niej wodę.

1. Hosta

Hosta występuje w tak wielu wariantach wielkościach, wariacjach kolorów zielonego, białego, żółtego/złotego i niebieskawego, że każdy sobie coś wybierze. Poza tym gęstość liści hosty jest tak duża, że z łatwością eliminuje z gry jakiekolwiek chwasty, którym choć przez moment przyszłoby „do głowy” wykopać hostę z rabaty. Posadzone w grupach tworzą wspaniałe rabaty. Hosty to najpiękniejsze rośliny spośród tych, które wytrzymują trudne warunki.

Mnogością wyboru różni się od pozostałych 8 roślin na liście. Do jednych z tych największych host (1 m szerokości i wysokości) należy Hosta sieboldiana i widoczne na zdjęciach odmiany Frances Williams (z paskami) oraz Elegans (niebieskie liście).

2. Naparstnica

Naparstnica wyróżnia się fenomenalnie pięknymi kwiatostanami i jest także najwyższą rośliną do suchego cienia spośród roślin na tej liście.

3. Liliowiec Stella de Oro

„Stella de Oro” jest jednym z najpopularniejszych liliowców z powodu umiejętności dostosowania się do wielu rodzajów warunków, włączając w to suchy cień. Stella de Oro zyskała swoja popularność na świecie dzięki temu, że należy do liliowców ciągle kwitnących przez cały sezon.

4. Bluszcz pospolity

Blusz popspolity oprócz tego, że ma pięknie zielone liście przez całą zimę, latem może zakwitnąć nieznaczącymi dla urody kwiatami. Urośnie w suchym cieniu. Jest jednak dosyc agresywną i szybkorosnącą rośliną, która szybko wejdzie zarówno na drzewo jak i na ścianę.

5. Runianka japońska

Runianka japońska jest piękną zimozieloną rośliną, kwitnącą na biało wiosną. Kwiaty nie są zbyt ciekawe, ale za to piękne, błyszczące ulistnienie i zdrowy wygląd na cienistym stanowisku zyskały jej zwolenników na całym świecie.

6. Barwinek większy i barwinek mniejszy

Zimozielone, kwitnące na biało, niebiesko lub fioletowo – w zależności od odmiany. Atrakcyjne ciemnozielone lub zielono-białe, błyszczące liście i ciekawe kwiaty. Roslina zadarniająca dosyć agresywna.

7. Jasnota plamista

Jasnota plamista występuje w ciekawych odmianach o szaro-srebrnym lub biało-zielonym ulistnieniu. Tworzy ciekawe plamy koloru w zacienionych miejscach.

8. Przebiśniegi

To propozycja na wczesną wiosnę i miejsce, które nie jest zbyt łatwo zagospodarować. Dlaczego więc bardzo wczesną wiosną nie ozdobić go pierwszymi kwiatami, jakie zakwitają nam w ogrodzie po zimie?

9. Cebulica syberyjska

To również podobnie jak przebiśniegi roślina cebulowa, zimująca w ogrodzie, zakwitająca wczesną wiosną pięknym jaskrawoniebieskim łanem. Jeśli biały kolor przebiśniegów nie odpowiada Ci po długiej ziemie, to koniecznie posadź cebulicę, a nie będziesz zawiedziona!

Zdjęcia dzięki uprzejmości Henry10 oraz Chiotsrun.

Hosta sieboldiana Elegans

Hosta sieboldiana Frances Williams

Comments

  1. JAGODA says

    Świetny zestaw roślin pod drzewa , ja jeszcze mam paprocie i bergenie, nieźle sobie radzą,pa

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.