Kwiat jednej nocy

Kwiat jednej nocy zakwitł tydzień temu na 24 godziny. Nie wiem jak znosił wycieczki oglądające ten zachwycający spektakl matki Natury. W tym roku ten kolczasty, nieprzyjazny twór zakwitł sześcioma kwiatami, w ubiegłym dwunastoma.

Myślę, że ten całoroczny niepozorny mieszkaniec doniczki tymi kwiatami jest w stanie przekonać, aby jednak znaleźć dla niego mały kącik w domu.

Do kaktusowatych, Cactaceae Juss., rząd goździkowców, należy od 24 do 220 rodzajów, w tym od 1500 do 2000 gatunków. Występują naturalnie głównie na kontynentach amerykańskich.

Przystosowane są w większości do warunków raczej suchych, rosną na terenach półpustynnych i górskich, choć są także rodzaje występujące w lasach deszczowych. Kaktusowate mają zastosowania praktyczne wśród locales, ale na świecie są uprawiane jako rośliny ozdobne i kolekcjonerskie. Wiele gatunków jest zagrożonych, trafiły do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych i zostało objętych ochroną.

Niektóre kaktusy osiągają wiek 300 lat np. karnegia olbrzymia Carnegiea gigantea, która dorasta do 15 metrów.

Latem kaktusy mogą spokojnie spędzać czas na świeżym powietrzu, w pełnym gorącym słońcu. Niektóre kaktusy znoszą spadki temperatur poniżej -5 °C, ale większość szybko ginie, gdy do niskiej temperatury dochodzi wysoka wilgotność.

Kaktusy w przeciwieństwie do róż, mają ciernie, nie kolce. Ciernie mają własną wiązkę przewodzącą, która łączy je z częścią rośliny, na której występują. Ciernie są wzmocnione tkanką podskórną, np. drewnem, co utrudnia ich złamanie. Tego kolce u róży nie mają.

Kwiat jednej nocy uwieczniony na zdjęciach, kwitł dokładnie 24 godziny, rozkwitał w oczach i marniał również. Wydaje mi się, że to jest Echinopsis oxygona.

Comments

  1. Anonim says

    Posiadam takowego kaktusa jest piękny, złamał się 2 razy i za każdym razem odrósł, mam go od wielu lat i co średnio 4 lata zachwyca swoim 24 h kwiatem 🙂

  2. Piotr Chyła says

    Tak, to jest echinopsis oxygona,Pięknie pachnie jaśminem,Do królowej nocy zaliczyć też można :epifilum oxygona i hylocereusy np, undatus(pitaya),oraz selenicereusy np.grandiflorus-królowa nocy właściwa-pachnie wanilią.

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.