.czytasz ...

Ogrody wiejskie

Ogrody wiejskie

Chciałabym taki, ale ogród wiejski nowoczesny i z klasą, a nie staroświecki i trącący myszką. Szukam inspiracji śliniąc się nadmiernie przy oglądaniu innych ogrodów, magazyny stare i nowe wertując w tą i z powrotem. A tam głównie elegancja i szyk – a ja bym chciała artykuły o tym jak mądrze prowadzić ogród naturalny, trochę chaotyczny, ale zgodny z prawami natury i omijający jak się da chemiczną ochronę roślin.

Czy jeszcze wiemy jak ma wyglądać ogród wiejski? Morze bezładnie rosnących kwiatów? Nie koniecznie.

Może być i sielski i z klasą.

Na wsi i w mieście.

Ogród rustykalny oddany we władanie naturze, nie musi być całkiem chaotyczny. Można mu nadać pewną dozę uporządkowania, ale na pewno nie może być wygłaskany, wyczochrany do ostatniego ździebełka i ostatniego zeschniętego listka.

Forma w ogrodzie wiejskim jest o tyle ważna, że nie może być ostra i symetryczna, raczej łagodna i nie dowolna, a zaplanowana.
Najlepiej gdy wygląda trochę dziko na pierwszy rzut oka, ale gdy się przyjrzeć bliżej poszczególne elementy będą nie przypadkowe.
Ogród wiejski charakteryzuje wspaniała dzikość – pozwalamy roślinom rozsiewać się i mieszać.

Aby nadać naszemu ogrodowi wiejskiemu trochę szlachetności i klasy, typowe dla niego rośliny takie jak łubiny, płomyki, lilie, ostróżki, trzeba przemieszać z różami i bukszpanami. Róże odpowiednio dobrane, aby kwitły przez cały sezon (np. wielkokwiatowa kremowa Chopin czy pnąca, różowa New Dawn) i pięknie pachniały np. rzeczona New Dawn czy pomarańczowa Graham Thomas.
Pięknie wyglądają jabłonie zakomponowane z różą pnącą. Jabłoń kwitnie wcześnie wiosną, a róża może przez resztę roku – jeśli taką wybierzemy odmianę.

Chopin

Bukszpan jest trochę obecnie niedoceniany w ogrodach, ale naprawdę jest bezcenny – pomaga uporządkować dzikość ogrodu wiejskiego – nadać rytm kompozycji i ustanowić szkielet ogrodu zimowego. Na nasz łysy ogród zimą też będziemy patrzeć przez przynajmniej 5 miesięcy w roku. Bukszpan daje piękną zieleń nawet w najsroższe mrozy. Poniższe zdjęcie zrobione było w styczniu, kilka dni temu.
Trawnik – no cóż – nie jest typową częścią ogrodu wiejskiego – przeważają grządki z bylinami i roślinami kwitnącymi. Planując ogród zaplanuj go tak, aby w każdym miesiącu coś kwitło. Większość roślin kwitnie wiosną, więc na szczególna uwagę zasługują te, które kwitną po czerwcu. Przyjrzyj się budlejom, różom kwitnącym do października, a czasem listopada (Chopin), jeżówkom czy rudbekiom.

Jakie rośliny do ogrodu wiejskiego? Maki, łubiny, bodziszki, piwonie, przewrotnik ostroklapowy, lwia paszcza, malwy, płomyki (również jednoroczne), kosaćce, lawendy, heliotropy, aksamitki, czyściec wełnisty, zioła i róże.Mała architektura do ogrodu wiejskiego powinna być wykonana z drewna – emanuje ciepłem i naturalnością: płotki, ławki, rusztowania dla pnączy i mebelki.

Rustykalny nie znaczy ciężki we wzornictwie. Nie dajmy się skusić na ciężkie ‚rustykalne’ style, bo przytłoczą urok lekkiego ogrodu wiejskiego.

Inne elementy dekoracyjne pięknie podkreślające styl sielankowy to gliniane donice, wiklinowe kosze, naczynia z ocynkowanej blachy. Glinane donice najlepiej wyglądają gdy minie ich pierwsza młodość i mają na powierzchni wapienne wykwity, a gdy porośnie je mech to stają się prawdziwym ogrodowym skarbem.

Niektórzy zalecają jako uzupełnienie imitacje zwierząt domowych np. kura, kaczka, gęś czy kot (jeżeli nie ma własnego), ale moim zdaniem precz z wszelką sztucznością! No chyba, że będzie to gliniana figurka – nie ‚imitująca’ zwierzynę, ale wykonana ze szczyptą artyzmu :)

I tego będę się trzymać nieustająco poszerzając moje rabaty i zmieniając kompozycje.

Hasło na 2008: Więcej ogrodów, mniej stresów!

Zapisz się na powiadomienia o nowych wpisach:

Wpisz swój adres email:

Zapewniam Cię, że mam bzika na punkcie prywatności. Twój adres mailowy zostaje tylko do mojej wiadomości. No i w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)
site statistics

Darmowy e-kurs

Aby się zapisać podaj:

Zgadzam się z Polityką Prywatności
I w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)

Kategorie

Susbkrybuj nowe wpisy

Wpisz swój adres email:

PRAWA AUTORSKIE

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów i zdjęć publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Od redakcji

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść reklam i nie zwracamy niezamówionych tekstów. Wysłanie tekstu oznacza wyrażenie zgody na jego skrócenie, zredagowanie, korektę oraz publikację. Zastrzegamy sobie prawo do odmowy opublikowania treści, które nie są zgodne z formułą bloga lub nie spełniają wymagań. Wszelkie komentarze, które są obraźliwe, wulgarne, rasistowskie lub pełne przemocy będą usuwane.