.czytasz ...

Projektowanie

Jak samemu zaprojektować ogród…

Zaczynasz przygodę z ogrodem?

Nie wiesz od czego zacząć zabrać się do roboty?

Nie wiesz na co zwrócić uwagę?

Oto kilka praktycznych wskazówek od projektanta. Osoby, która sama zaprojektowała i wykonała swój ogród.

Przygotowałam również rozszerzoną, darmową wersję kursu w odcinkach – jeśli chcesz ją dostać, zapisz się na e-kurs – zapisy możliwe w okienku, które pojawia się tylko raz w trakcie odwiedzin po wejściu na główną stronę lub w formularzu poniżej.

Więcej na temat samego e-kursu znajdziesz na osobnej stronce, właśnie jemu poświęconej. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Jeśli jednak nie chcesz klikać, to formularz zapisu znajdziesz poniżej.

Zgadzam się z Polityką Prywatności

Poniższe rady są jedną z części kursu darmowego dostępnego po zapisaniu się na Listę Bonusową.

#1
Zacznij od remanentu stanu obecnego. Czyli co masz. Nigdy pochopnie nie wycinaj drzew, jeśli takie masz na posesji.
Jest takie powiedzenie: najlepszy termin sadzenia drzew to 20 lat temu, a drugi najlepszy to jutro. Jeśli masz drzewa owocowe, a wolisz inne, to zachowaj je dopóki te ‚inne’ nie urosną.

Najważniejsza w ogrodzie jest ziemia i jej stan. Nigdy nie jest idealna – zawsze można ją poprawić. Tak więc zanim zaczniesz sadzić, posiej rośliny na zielony nawóz – nie ma lepszej i tańszej metody na poprawienie stanu gleby. Ich okres wzrostu jest krótki – po 6 tygodniach trzeba je przykopać, aby się rozłożyły. W międzyczasie możesz się zastanowić nad dalszymi etapami.

Ziemię piaszczystą poprawiaj punktowo pod rośliny. ‚Punkt’ jest w tym wypadku duży, ponieważ oznacza co najmniej wykopanie pod roślinę dołka ok. 1m x 1m x 1m i wypełnienie go materią organiczną i kompostem. Używanie torfu ograniczyłabym pod rośliny bardziej wilgociolubne, dlaczego? Dlatego, że wydobywanie torfu bardzo często wiąże się niestety z degradacją całego ekosystemu, a przez to eliminacją pozostałych licznych i ważnych funkcji torfowisk. Torfowiska, których nie jest zbyt wiele w Polsce stanowią ‚filtry’ dla ekosystemów. O ochronie mokradeł i torfowisk można poczytać tutaj i tutaj.

Ogrodnik świadomy ekologicznie ogranicza używanie torfu, a jeśli mentalnie jest w stanie się z tym pogodzić i uwierzyć, że jego ogród na tym nie straci, rezygnuje z niego całkowicie.

W przypadku gleby gliniastej najlepszą i najtańszą metodą jest zmieszanie jej z piaskiem w proporcji 1:1. To wystarczy, bo gleba gliniasta jest najbardziej bogata w składniki odżywcze.

#2
Zastanów się, ile czasu możesz poświęcić ogrodowi w ciągu tygodnia. Zakładam, że pracujesz i nie szukasz bardzo wymyślnych i wykwintnych rozwiązań – których pielęgnacja będzie zajmować cały wolny czas. Aby tak się stało, rośliny należy dobrać do:

* ilości światła jakie możesz zaoferować roślinom w swoim ogrodzie.

* wartości pH panującym w ogrodzie – wszelkie próby zmiany są czaso- i kosztochłonne, a i efekty mierne.

#3
Do ogrodu należy zaprosić rośliny, które lubisz, ponieważ to będzie twoje miejsce spędzania wolnego czasu, oraz takie, które będą pasować do warunków panujących w Twoim ogrodzie.

Najpierw wybierz ulubione drzewa.

Dobierz proporcje tak, aby 70% były zimozielone.

Od południa i południowego zachodu posadź drzewa zrzucające liście na zimę np. klony czy akacje, które dają rozproszony cień latem. Późną jesienią, zimą i wczesną wiosną, promienie słońca będą dawały radość i ogrzeją ciebie i dom.

Zimozielone posadź od północy, północnego wschodu i zachodu – ochronią przed zimnymi wiatrami.

#4
W drugiej kolejności, wybierz ulubione krzewy, w tym 70% zimozielonych. Ta proporcja jest bardzo istotna, ponieważ to właśnie rośliny zimozielone są ‚sercem ogrodu’ zimą. Kiedy większość roślin przekwitła i zrzuciła liście, nie ma zbyt wielu atrakcji w ogrodzie, ujawnia się cała ich uroda. To one cieszą nas przez prawie 6 miesięcy swoją zielenią czy innymi kolorami, chociaż zimotrwałe, zachowujące piękny zielony kolor zimą są najcenniejsze – takie cream of the cream np. cis i bukszpan.

#5
Drzewa i krzewy posadź w pierwszej kolejności – one rosną najdłużej. W związku z globalnym ociepleniem lata będą coraz bardziej gorące i cień drzew liściastych latem będzie coraz bardziej w cenie – tak więc jeśli nie planowałeś drzew w ogrodzie – przemyśl, może warto zmienić zdanie?
Poznaj ulubione drzewa i krzewy. Poznaj ich wymagania, rozmiary do jakich dorosną po 30 latach – zgodnie z tym planuj odległości pomiędzy nimi. Zastosuj zasadę, że jeżeli chcesz je eksponować, przestrzegaj odległości sadzenia uwzględniając rozmiary po 30 latach. W każdym innym wypadku możesz sadzić gęściej. Jeżeli masz wątpliwości idź do lasu i zobacz jak tam rosną drzewa.
Jeżeli chcesz zaplanować sobie zagajnik w ogrodzie, nie bój się posadzić drzewa co 1-2 metry.
Wielkość drzew trzeba dobrać do wielkości ogrodu. Nie sadź dębu jeżeli masz 700 m2 ogrodu – po pierwsze będzie wyglądało dziwnie, po drugie przeklniesz ilość liści każdej jesieni.

#6
W małym ogrodzie łącz funkcje. Jeśli chcesz wodny element, a masz duży taras, warto umieścić go na tarasie. Jeżeli chcesz wybudować grill, to zaplanuj go na ścianie, na której wewnątrz domu jest kominek.

#7
Nie bój się, że popełnisz jakieś błędy ‚na wieczność’. Ogrody projektuje się na 1 pokolenie. Twoje dzieci lub następni lokatorzy, będą sporo zmieniać. Błędy można zawsze skorygować. Może z wyjątkiem drzew – one dojrzewają długo, dlatego wybierając i sadząc drzewa należy to dobrze rozważyć.

#8
Rozważ założenie warzywnika czyli potażera – romantycznego zakątka, który wygląda przepięknie. Jest to metoda francuska polegająca na łączeniu warzyw z roślinami ozdobnymi: kwiatami i zimozielonymi. Efekt jest przepiękny, a i posiadanie warzywnika praktyczne.
Warzywa z własnego ogródka mają ok. 40% więcej wartości odżywczych, w porównaniu z tymi ze sklepu.

#9
Miejsce zabaw dla dzieci projektuj w miejscu zawsze i w pełni widocznym z okna, aby widzieć co się dzieje.

#10
Żywy ogień zaplanuj w miejscu niewidocznym z okien – będzie to zachęcało do wyjścia z domu. Jeżeli ktoś rozpali grilla i to miejsce będzie widoczne z okna, czasem oglądanie z okna wystarczy, a przecież trzeba uczyć się korzystania z ogrodu.

#11
Jasne kolory przybliżają i pomniejszają ogród. Ciemne kolory oddalają i powiększają ogród, podobnie jak niebieskie kwiaty posadzone w oddali. Chcąc powiększyć przestrzeń powieś lustro, które oszuka oko :)

#12
Ogród zaprojektuj ‚kulisami’ czy ‚kotarami’, tak aby nigdy nie można było go objąć jednym spojrzeniem. Co najwyżej w 1/3 – tak jakby wieszać zasłony w pokoju, czy stawiać parawany. Wtedy ogród zaciekawia, zachęca do wyjścia i sprawdzenia, co jest za ‚kotarą’.

#13
No i postaraj się – w miarę możliwości – jak najwięcej zaplanować na kartce. Zapisz, narysuj – nie musi być ładnie, wystarczy że będziesz wiedzieć co miałaś na myśli. Sadzenie bez planowania nieodwołalnie prowadzi do bezustannego przesadzania roślin. W moim ogrodzie, rabaty zaplanowane na kartce są najbardziej stałymi i ładnie wyglądają. Pozostałe przechodzą nieustanną transformację.

#14
Ścieżki utwardzane planuj tylko w miejscach niezbędnych – przecinając przestrzeń zmniejszają ogród. To ważne zwłaszcza w małych ogrodach.

#15
Łuki i falujące linie rabat czy trawnika zachęcają do fizycznego ruchu w tym miejscu – raczej nie będziesz tam chętnie leżeć na leżaku, raczej będziesz biegać z piłką lub po prostu przechodzić bez chęci zatrzymania się w tym miejscu.
W zaplanowanych miejscach wypoczynku zastosuj kształt owalny np. trawnika – to zatrzyma Cię w tym miejscu.

#16
Zaplanuj oczko wodne – parująca woda zmienia klimat panujący w ogrodzie. Jedynym przeciwwskazaniem jest posiadanie małych dzieci – oczko może być dla nich niebezpieczne. Niektórzy doradzają instalowanie siatek tuż pod powierzchnią wody, ale nie jest to rozwiązanie łatwe i praktyczne. Oczko wodne wymaga zabiegów różnego rodzaju i taka siatka wymaga zainstalowania umożliwiającego łatwy demontaż i ponowny montaż. Trochę za dużo zabawy, chyba, że stać Cię na wynajęcie ogrodnika do codziennej pracy.

#17
Zastanów się, które miejsca są niezbyt ładne i jak je ukryć. Możesz je pokryć pnączami np. najszybciej rosnące pnącze w Polsce to rdestówka Auberta. Rośnie do 3-4 metrów rocznie. Zastanów się czy nie lepiej wybrać rosnące wolniej, choć wiem, że na początku każdy cierpi na ‚gigantuissimę’ lub ‚szybkolię’, a czasem obie na raz – są to choroby uleczalne, ale trwa to ok. 3 lat. Jeżeli jednak żadna z tych dolegliwości Cię nie dopadła, to wybierz raczej coś rosnącego wolniej np. bluszcz (zimozielony) lub winobluszcz trójklapowy (zrzuca liście na zimę) lub pięciolistkowy, rosnący trochę szybciej niż trójklapowy.

#18
Staraj się tak zaplanować rośliny, aby łączyły dom z ogrodem. Drzewa i krzewy pięknie przysłonią dom i sprawią, że ‚utonie’ w roślinności. Drzewa sadzimy minimalnie w odległości 5m od domu. Możesz dom obsadzić pnączami, ale wybieraj zrzucające liście na zimę. Pnącze ochroni mur przed zmianami atmosferycznymi, a w upalne dni będzie chłodziło mur. Wszelkie zawilgocenia przeschną po zrzuceniu liści. Dlatego właśnie odradza się sadzenie zimozielonego bluszczu – przez utrzymujące się cały rok liście mur nie ma szansy przeschnąć.

W projektowaniu, niezwykle ważny jest właściwy dobór roślin do stanowisk i do siebie nawzajem, tak aby zdrowo rosły i tworzyły piękną kompozycję. Dla mnie nieocenioną pomocą była książka ‚Encyklopedia kompozycji ogrodowych’, którą zrecenzowałam tutaj, a przez internet można ją kupić tutaj.

Dobre Rady: Nigdy nie przycinaj roślin w złości, lub po kłótni ze swoją drugą połową (Gervase Jackson-Stops)

Miłego projektowania! A jeśli moje rady przydają Ci się, zostaw komentarz, kliknij w tytuł artykułu lub zapisz się na darmowy e-kurs:

Zgadzam się z Polityką Prywatności

Zapisz się na powiadomienia o nowych wpisach:

Wpisz swój adres email:

Zapewniam Cię, że mam bzika na punkcie prywatności. Twój adres mailowy zostaje tylko do mojej wiadomości. No i w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)
site statistics

Darmowy e-kurs

Aby się zapisać podaj:

Zgadzam się z Polityką Prywatności
I w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)

Kategorie

Susbkrybuj nowe wpisy

Wpisz swój adres email:

PRAWA AUTORSKIE

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów i zdjęć publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Od redakcji

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść reklam i nie zwracamy niezamówionych tekstów. Wysłanie tekstu oznacza wyrażenie zgody na jego skrócenie, zredagowanie, korektę oraz publikację. Zastrzegamy sobie prawo do odmowy opublikowania treści, które nie są zgodne z formułą bloga lub nie spełniają wymagań. Wszelkie komentarze, które są obraźliwe, wulgarne, rasistowskie lub pełne przemocy będą usuwane.