Preparat ze skrzypu polnego – wzmacnia i zapobiega chorobom

Zimny wyciąg i odwar ze skrzypu polnego jest jednym z najważniejszych preparatów w ogrodzie naturalnym.
Stosowany do oprysków, zapobiega chorobom grzybowym i wzmacnia rośliny.
O tej porze roku możemy wykorzystać jedynie skrzyp ze sklepu, ponieważ najcenniejszy jest we wrześniu, gdy przestaje rosnąć (nie ma jasno zielonego czubka) i zawiera największą ilość krzemionki.
150 g suszonych lub 1 kg świeżych roślin zalewamy 10 litrami wody.
Czekamy 24 godziny – na zdjęciu widać jak po upływie doby woda pięknie naciągnęła.
Gotujemy 30minut, studzimy i cedzimy. Rozcieńczamy 1:5 i opryskujemy w słoneczne i suche dni. Uzyskany płyn zawiera duże ilości kwasu krzemowego, który wzmacnia rośliny i zapobiega występowaniu chorób grzybowych.
Działanie zapobiegawcze jest najsilniejsze, jeżeli opryski są wykonywane regularnie od wiosny do jesieni. Jeżeli choroba już występuje, oprysk robimy przez 3 kolejne dni.
Przepis zalecany przez Rudolfa Steinera (1861-1925), filozofa, mistyka oraz „ojca” rolnictwa i ogrodnictwa biodynamicznego, przewiduje inne proporcje i inne postępowanie: 0,5 kg sproszkowanego skrzypu gotujemy przez 0,5 godziny w 5 litrach wody, studzimy, przelewamy do beczki i rozcieńczamy pięciokrotnie. Przez kilka dni mieszamy kilka razy w ciągu dnia, aż nabierze koloru gnojówki i taką ciecz używamy do oprysków.
Zabieg wykonujemy rano w dzień słoneczny – preparat zawiera dużo krzemionki, która działa jak mikrosoczewki zwielokrotniając ilość światła jaką otrzymuje roślina. Dzięki temu rozwija się szybciej i bardziej zdrowo.
Mechanizm występowania chorób u roślin jest podobny do naszego własnego – gdy jesteśmy osłabieni, to wirusy i bakterie mają do nas lepszy dostęp. Występowaniu chorób najlepiej zapobiega dbanie o rośliny czyli dostarczenie wody, związków odżywczych oraz zapewnienie takich warunków jakie im najbardziej odpowiadają.
Steiner zaleca odwar ze skrzypu na większość chorób grzybowych.
Najbardziej efektywne terminy oprysków higieniczno-zapobiegawczych:
1. Od lutego do maja.
2. Od połowy lipca do połowy sierpnia.
3. Po zakończeniu prac w ogrodzie – w październiku.