50 TOP LISTA – najpiękniejsze ogrody angielskie.

To lista najpiękniejszych ogrodów w Anglii, jakie chcę kiedyś odwiedzić. Pierwszy rzut zamierzam zrealizować jeszcze w tym roku.

Pomyślałam „wakacje – może tak jak ja, nie wszyscy jeszcze je zaplanowali”.

W Anglii panuje taki zwyczaj, że w niektórych ogrodach trzeba się umówić na zwiedzanie, ale zwykle jest to wyraźnie zaznaczone na stronie internetowej przy cenach biletów.

OGRODY IKONY
1. Bodnant, Clwyd http://www.bodnantgarden.co.uk/
2. Brodsworth Hall & Gardens, Yorkshire http://www.english-heritage.co.uk/
3. Castle Howard, York http://www.castlehoward.co.uk/
4. Crathes Castle, Grampian http://www.nts.org.uk/
5. Hidcote Manor Gardens, Gloucestershire http://www.nationaltrust.org.uk/
6. Iford Manor, Wiltshire http://www.ifordmanor.co.uk/
7. Kiftsgate Court, Gloucestershire http://www.kiftsgate.co.uk/
8. Mount Stewart, Co. Down www.nationaltrust.org.uk/main/w-vh/w-visits/w-findaplace/w-mountstewart/
9. Painswick Rococo Garden, Glos http://www.rococogarden.co.uk/
10. Powis Castle & Garden, Powys http://www.nationaltrust.org.uk/
11. Rousham Manor, Oxfordshire http://www.rousham.org/
12. Sissinghurst Castle Gardens, Kent http://www.nationaltrust.org.uk/
13. Stourhead, Wiltshire http://www.nationaltrust.org.uk/
14. Stowe Landscape Gardens, Bucks http://www.nationaltrust.org.uk/
15. Walled Garden, Cowdray, West Sussex http://www.walledgardencowdray.co.uk/

Dla wielbicieli roślin
16. Arley Hall and Gardens, Cheshire http://www.arleyhallandgardens.com/
17. Beth Chatto Gardens, Essex http://www.bethchatto.co.uk/
18. Bide-a-Wee Cottage, Northumberland http://www.bideawee.co.uk/
19. Cally Gardens, Dumfries and Galloway http://www.callygardens.co.uk/
20. Dawyck Botanic Gardens, Borders http://www.rbge.org.uk/
21. The Dillon Garden, Dublin http://www.dillongarden.com/
22. East Ruston Old Vicarage, Norfolk http://www.eastrustonoldvicarage.co.uk/
23. The Garden House, Devon http://www.thegardenhouse.org.uk/
24. Glendoick Gardens, Perth http://www.glendoick.com/
25. Great Dixter, East Sussex http://www.greatdixter.co.uk/
26. House of Pitmuies, Angus http://www.pitmuies.com/
27. Lady Farm, Somerset http://www.ladyfarm.co.uk/
28. National Botanic Garden of Wales, Camarthenshire http://www.gardenofwales.org.uk/
29. Plas Newydd, Gwynedd http://www.nationaltrust.org.uk/
30. Royal Botanic Gardens, Kew, London http://www.kew.org/
31. Shepherd House Garden, Lothian http://www.shepherdhouse.co.uk/
32. Spinners Garden, Hampshire http://www.spinnersgarden.co.uk/
33. Sticky Wicket, Dorset http://www.stickywicketgarden.co.uk/
34. Stone House Cottage, Worcestershire http://www.shcn.co.uk/
35. Tresco Abbey Gardens, Isles of Scilly http://www.tresco.co.uk/
36. Walled Garden at Scampston, Yorkshire http://www.scampston.co.uk/
37. Woodpeckers, Warwickshire www.gardens-guide.com/gardenpages/_0156.htm#anchor1

Ogrody Rodzinne
38. Alnwick Garden, Northumberland http://www.alnwickgarden.com/
39. Borde Hill Garden, West Sussex http://www.bordehill.co.uk/
40. Alton Towers, Staffordshire http://www.altontowers.com/
41. Annes Grove Gardens, Cork http://www.annesgrovegardens.com/
42. Burton Agnes Hall, East Yorkshire http://www.burtonagnes.com/
43. Chatsworth, Derbyshire http://www.chatsworth.org/
44. The Eden Project, Cornwall http://www.edenproject.com/
45. Hestercombe Gardens http://www.hestercombegardens.com/
46. Sudeley Castle Gardens, Gloucestershire http://www.sudeleycastle.co.uk/
47. Waddesdon Manor, Buckinghamshire http://www.waddesdon.org.uk/

Ogrody “Kuchenne”
48. Audley End, Essex http://www.english-heritage.org.uk/
49. Ballymaloe Cookery School, Cork http://www.cookingisfun.ie/
50. West Dean, West Sussex http://www.westdean.org.uk/

Comments

  1. leloop says

    bedzie co ogladac po powrocie, mam nadzieje 🙂
    juz Ci zazdroszcze, ogrody angielskie te duze i te zupelnie male, przydomowe, to jest to co my „leloopy” lubimy najbardziej 😉
    na razie sobie pozagladam na strony, uklony

Trackbacks

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)