Jeśli nie nadsiejesz teraz swojego trawnika, nie dziw się że będzie łysiejący cały przyszły rok.

Dostałam sporo pytań. Odpowiadać będę w kolejności.
Grzegorz zapytał:
„(…) Co można zrobić z trawnikiem, w którym jest ciągle mnóstwo chwastów i nie można go doprowadzić do ładu…”

Grzegorz nie jest jedyny. Wiele osób dziwi się, że nie może dać sobie rady z trawnikiem. Że łysy, że zachwaszczony. A najczęściej nie robią nic poza koszeniem, podlewaniem, a wiosną gdy trawnik opanują chwasty, to szukają pomocy w środkach chwastobójczych, które osłabiają trawę i tak kółko się zamyka.

Jedyne rady jakie się wtedy pojawiają to usunąć trawę i założyć trawnik od nowa, ale naprawdę często nie ma takiej konieczności.
Wrzesień jest dobrym miesiącem nie tylko na zakładanie trawnika, ale również na jego wzmocnienie i odświeżenie przed ‚nadsianie’ czyli dosianie nowych nasion trawy na istniejący trawnik. Trawa ma ograniczone możliwości rozrostu i w pewnym momencie zaczyna jej nawet ubywać.

Jeśli nie jesteś pewien czy Twój trawnik tego potrzebuje, zrób test. Rozchyl lekko źdźbła trawy i zobacz czy widać glebę. Jeśli bez problemu, to znaczy, Twój trawnik potrzebuje teraz uwagi. Natura zagospodaruje każdy wolny skraweczek gleby, więc jeśli Ty nie dosiejesz tam trawy, ona dosieje tam takie rośliny, które szybko ją zapełnią, czyli w Twojej ocenie „chwasty”.

Co należy zrobić aby zagęścić i wzmocnić trawnik, przy czym kolejność wykonywanych czynności jest istotna.
1.
Usuń mechanicznie przerastające trawę chwasty.
2.
Skoś trawnik najniżej jak możesz.
3.
Wygrab dokładnie wszystkie resztki trawy.
4.
Przesyp cały trawnik świeżą ziemią ok. 1 cm grubości, tak aby dostała się pod przycięte źdźbła – to jest zabieg pielęgnacyjny dla każdego trawnika, nawet jeśli jest zdrowy i nie łysieje.
5.
Posiej nowe nasiona trawy we wszystkich problematycznych miejscach – w ilości takiej jak w przypadku zakładania nowych trawników.
6.
Jeśli będzie sucho po wysianiu nasion, koniecznie podlewaj ‚nadsiane’ miejsca delikatnie rozproszoną wodą, tak aby nasiona nie przepływały w inne miejsce. Od poziomu wilgotności zależy jak szybko wykiełkują i jak duża urośnie trawa nim temperatura dojdzie do 5C, poniżej której przestaje rosnąć.
7.
Kosić trawnik możesz, gdy stara trawa urośnie do ok. 8-10 cm.

…………………………………………………….
Pozdrawiam i życzę dużo zielonego!

Comments

  1. Zośka says

    no tak, to już teraz wiem, dlaczego mam co roku tyle chwastów w trawników. rzeczywiście, tak jak to napisałaś Ewo, trochę jest "przełysiały". Pozdrawiam,

  2. Anonymous says

    No dobrze, ale jak ma się wielki trawnik, to co? też trzeba dodać tej ziemi?

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.