.czytasz ...

Ekologiczne/zielone

Czy fusy z kawy mogą nawozić nam ogród?

Za zużyte fusy od kawy rośliny będą Cię lubić jeszcze bardziej. Statystycznie rocznie każdy Polak wypija 510 filiżanek kawy, z czego ponad połowa jest fusiasta. Zakładając, że na 1 filiżankę przeznaczamy czubatą łyżeczkę kawy czyli 10 g, to każdy z nas rocznie wyrzuca do śmieci 3 kilogramy kawowych fusów. Mówię każdy, czyli zarówno niemowlęta jak i staruszki…

Wyrzucanie fusów do śmieci jeśli masz ogród – to niepowetowana strata, bo są świetnym dodatkiem do ziemi. Zawierają dużo cennych substancji, które mogą być wykorzystane przez rośliny.

Do jakich celów można wykorzystać kawę w ogrodzie?

• Rozsyp zużyte fusy wokół roślin przed deszczem lub podlewaniem – zawierają wolno uwalniający się azot.

• Dodaj do kompostu, aby zwiększyć ilość azotu. Jeśli fusy są z filtrem, to się nie przejmuj, bo rozłoży się równie szybko.

• Dodaj do wody, którą będziesz podlewać. Proporcje to szklanka fusów na 20 litrów.

• Wkop w ziemię pod rośliny lub w nowe grządki warzywne na głębokość 15-20 cm.

Analiza chemiczna

Starbucks dostarczył zużyte fusy, a magazyn SUN wysłał je do badania. Okazało się zawierają spore ilości fosforu, potasu, magnesu i miedzi, a dodatkowo zawierają azot, który wolno się uwalnia w miarę rozkładu.

Badane fusy kawy zawierały 2,28% azotu, 0,06% fosforu i 0,6% potasu.

Odczyn został oceniony na 6,2 pH czyli neutralny.

Zawartość wapnia, cynku, manganu i żelaza została oceniona na niewystarczającą.

Zawartość fosforu, potasu, magnezu i miedzi jest na tyle wystarczająca, aby zauważyć różnicę w przypadku wykorzystywania fusów od kawy jako dodatku do ziemi i aby nie trzeba było osobno dodawać tych składników do ziemi.

Azot – każdy metr sześcienny fusów od kawy zawiera około 7 dm3 azotu, z czego 10% jest dostępne dla roślin od razu, a reszta uwalnia się w miarę rozkładu przez mikroorganizmy czyli kawa działa jak nawóz długo działający.

Potas i magnez zawarte w fusach od kawy są w całości dostane dla roślin, co oznacza że zaraz po zmieszaniu ich z ziemią, te składniki od razu pomagają roślinom.

Fosfor, magnez, miedź i inne składniki są obecne w formie dostępnej dla roślin dopiero w trakcie procesów rozkładu, a więc działają jak nawozy długo działające.

Węgiel/azot proporcje: 24:1 – obliczone w suchej masie, czyli podobne do proporcji w trawie.

Zapisz się na powiadomienia o nowych wpisach:

Wpisz swój adres email:

Zapewniam Cię, że mam bzika na punkcie prywatności. Twój adres mailowy zostaje tylko do mojej wiadomości. No i w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)
site statistics

Darmowy e-kurs

Aby się zapisać podaj:

Zgadzam się z Polityką Prywatności
I w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)

Kategorie

Susbkrybuj nowe wpisy

Wpisz swój adres email:

PRAWA AUTORSKIE

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów i zdjęć publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Od redakcji

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść reklam i nie zwracamy niezamówionych tekstów. Wysłanie tekstu oznacza wyrażenie zgody na jego skrócenie, zredagowanie, korektę oraz publikację. Zastrzegamy sobie prawo do odmowy opublikowania treści, które nie są zgodne z formułą bloga lub nie spełniają wymagań. Wszelkie komentarze, które są obraźliwe, wulgarne, rasistowskie lub pełne przemocy będą usuwane.