Ciemiernik – róża Bożego Narodzenia

Ciemiernik zachwyca swoją urodą w czasie, kiedy inne rośliny są zdecydowanie w odwrocie. W naszym klimacie czasem kwitnie w grudniu i styczniu, ale zdarza się to, gdy zimy są łagodne. Zwykle jednak zaczyna kwitnąć w lutym lub marcu. Najczęściej można kupić ciemiernik czarny (Helleborus niger) oraz ciemiernik ogrodowy (Helleborus x hybridus, zwany czasem błędnie orientalis), uzyskany w wyniku prac hodowlanych i którego kwiaty mają różne odcienie poczynając od fioletowo-czarnych po biało-różowe, jednolite w kolorze i nakrapiane.   

Ciemiernik jest rośliną łatwą w uprawie, o ile uda się spełnić jego wymagania podczas doboru i przygotowania miejsca. U mnie rośnie i kwitnie ich już kilka i moje wskazówki są takie:  

  • Ciemiernik lubi półcień latem, ale nie sadź go w miejscu, które jest na stałe zacienione. Często czytam, że ciemierniki są roślinami do cienia, ale prawdą jest że są mało wymagające i równie dobrze rosną w miejscu zacienionym jak i nasłonecznionym. Będą jednak lepiej kwitły, jeśli w miesiącach zimowych będą miały miejsce słoneczne. Dobrym miejscem jest ‘podnóżek’ państwa drzew lub krzewów liściastych.

  • Głównym okresem wzrostu ciemiernika jest okres od połowy jesieni do połowy wiosny. Jesień jest więc dobrym okresem na rozmnażanie przez dzielenie kęp. Niestety przy dzieleniu kęp często korzenie ulegają uszkodzeniu, a tego ciemiernik nie lubi. Na szczęście może rosnąć w tym samym miejscu przez kilkanaście lat i nie wymaga dzielenia jak inne byliny. Średnica kęp przekracza czasem 1 metr.    
  • Ciemiernik nie jest wymagający również pod względem rodzaju gleby, o ile będzie bogata w materię organiczną, dobrze zdrenowana i wilgotna. Mówi się, że ciemiernik lubi mieć głowę w słońcu, a nogi w wodzie i chyba coś w tym jest. Ciemiernik jest również rośliną niezmiernie zadziwiającą, ponieważ pomimo tego, iż lubi mieć nogi w wodzie, to gdy już się zadomowi w nowym miejscu, przetrwa w warunkach bardzo suchych.

  • Jeśli przyłożysz się do pracy przed sadzeniem i wykopiesz wystarczająco duży dołek (do 40x40cm), nasypiesz dobrej ziemi bogatej w próchnicę, to nawet nawożenie ciemiernika nie jest konieczne.
  • W momencie, kiedy pojawiają się pierwsze pąki kwiatów, należy usuwać liście – to zapobiega chorobom wirusowym, a i pozwala na lepsze wyeksponowanie kwiatów.  
  • Jeśli zauważysz na liściach czarne okrągłe plamy, to najprawdopodobniej ciemiernik jest chory na śmiertelną chorobę czarną plamistość,  na którą nie ma lekarstwa – najczęściej przynosi się rośliny już zakażone ze sklepu, pomimo tego, że choroby na liściach nie było widać.

Uwaga! Roślina trująca.

Inne ciekawe rodzaje ciemierników znajdziesz tutaj: H. abruzzicus, H. argutifolius, H. atrorubens, H. bocconei, H. croaticus, H. cyclophyllus, H. dumetorum, H. foetidus, H. hercegovinus, H. istriacus, H. liguricus, H. lividus, H. multifidus, H. niger, H. occidentalis, H. odorus, H. orientalis, H. thibetanus, H. torquatus, H. vesicarius, H. viridis

Comments

  1. says

    Dodałabym jednak uwagę,iż lubi środowisko lekko zasadowe,więc dobrze jest podsypać wiosną odrobinę dolomitu… pięknie kwitną

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.