Belgijski Ogród Botaniczny

Belgijski Ogród Botaniczny położony na północ od Brukseli, zajmuje powierzchnię 92 ha. Jeżeli będziesz w pobliżu, na pewno warto tu zajrzeć. Na mnie największe wrażenie zrobiła szklarnia ze swoją kolekcją.

Jedną z najcenniejszych w tym ogrodzie botanicznym jest kolekcja żywych roślin, wśród których są rzadkie i piękne rośliny. Są one wykorzystywane do badań, ochrony oraz w celach edukacyjnych. W szklarni i w ogrodach zewnętrznych rośnie 25.000 roślin, 18.000 taksonów i 3.000 rodzajów, co stanowi 6% wszystkich znanych gatunków roślin na świecie.
10.000 z nich można podziwiać w szklarni (Plant Palace), a 8.000 rośnie w ogrodach zewnętrznych.

Herbarium znajdujące się na terenie ogrodu stara się podtrzymywać tradycje artystyczne i rzemieślnicze. Między innymi nadal podtrzymywana jest tradycja wykonywania ręcznych ilustracji botanicznych. We współpracy z naukowcami, rysownicy O. Van de Kerckhove i A. Fernandez, przygotowują przepiękne rysunki, których uroda przekracza granice czasu, nauki i kultury.

Oprócz rysunków i obrazów, herbarium posiada także około 20.000 przezroczy. Największą część stanowią grzyby, głównie z terenów tropikalnej Afryki, rośliny, które rosną w kolekcji własnej oraz rośliny tropikalne.
Równie ważna jest kolekcja materiałów nieożywionych, w herbarium znajdują się 4 miliony zasuszonych roślin. Kolekcja roślin afrykańskich jest jedną z największych na świecie i często jest odwiedzana przez zagranicznych naukowców.

Dodatkowo ogród posiada duża kolekcję drewna, owoców i alg, materiały (mikrofilmy) z historycznych herbariów np. Linneusza, kolekcję pyłków, kolekcję przezroczy z algami, grzybami i śluzowcami (myxomycetes) oraz ogromną bibliotekę.

W Belgijskim Ogrodzie Botanicznym, w szklarniach,  można podziwiać Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) – gatunek rośliny z rodziny obrazkowatych (Araceae).

Amorphophallus titanum to roślina wieloletnia dorastająca do 7 m i będącą największym przedstawicielem rodziny obrazkowatych. Roślina wypuszcza z bulwy jeden duży liść w kształcie małego drzewka, który utrzymuje się przez okres 10-14 miesięcy, następnie zamiera. Roślina przechodzi w trwający 3 do 12 miesięcy okres uśpienia. Następnie rozpoczyna się kolejny cykl życia, w którym dziwidło olbrzymie wypuszcza kolejny liść, bądź kwiatostan – nigdy naraz.
Kwiatostan osiąga do 3 metrów wysokości. Zapach przypominający gnijące mięso, przyciąga owady zapylające kwiat. Amorphophallus titanum kwitnie po raz pierwszy w 8-10 roku życia. Po kwitnieniu następuje czas spoczynku trwający 12-18 miesięcy.

Wejście do Belgijskiego Ogrodu Botanicznego kosztuje 5 euro, grupy>15 osób 4 euro, godziny otwarcia kwiecień-wrzesień 9.30-17.30.

...eonium...

... koguciki strelicjowe czyli całkiem dorosła Strelitzia...

... a tutaj Strelitzia reginae "Mandela's Gold"

.... Thunbergia laurifolia ....

... Wiktoria królewska, wiktoria amazońska (Victoria Amazonica) ....

... Nymphaea gigantea...

... najprawdziwszy lotos...

... cykl rozwojowy Dziwidła olbrzymiego...

... kolekcja rojników ...

... róża Albertine ...

Comments

  1. Locja says

    Ciekawe to bardzo. Żałuję, że będąc w zeszłym roku w B. nie pojechałam do Ogrodu. Nadrobi się. Pozdrawiam.
    A co do strelicji, to na Maderze w większości, nawet całkiem zaniedbanych ogródków, rosną sobie jak u nas aksamitki, czy bratki…

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.