Różanka Królowej Marii w Londynie

Queen Mary’s Garden w Londynie jest miejscem dosłownie tonącym w różach. Rośnie w nim ponad 60.000 krzewów w 400 odmianach. Nie pokażę na zdjęciach wszystkiego, ale mam nadzieję, że uda mi się pokazać chociaż odrobinę urody tego miejsca.

Jeśli będziesz w Londynie pod koniec maja, zajrzyj do Regent’s Park. Na starej rycinie jaką zamieszczam widać położenie różanki królowej Marii. Różanka powstała w 1930 roku w okręgu jaki widać na mapie. Przedtem miejsce wyznaczone okręgiem było szkółką i ogrodem eksperymentalnym  Królewskiego Towarzystwa Botanicznego.

Różanka czyli inaczej rozarium (łac.rosarium) lub ogród różany – miejsce w ogrodzie, gdzie uprawiasz róże. Różanki istniały w Europie od średniowiecza. Do XIX wieku róże uprawiano zwykle w rozariach, a od XX wieku róże zaczęto stosować jako część ogrodów ozdobnych.

Ogrody różane – i tak jest również w Queen Mary’s Garden – mają zwykle architekturę  geometryczną, składają się z rabat o kształtach regularnych. Na każdej rabacie uprawiane są dobrane kolorystycznie róże, a pomiędzy rabatami umieszcza się pergole, łuki i trejaże, aby odmiany pnące można również było podziwiać w pełni ich urody.

To zdjęcie oraz zdjęcie poniżej zamieściłam, abyś zabaczyła jak grube mogą być pędy róży - wyglądają jak pień, a nie pęd. To nie kwiat na tych zdjęciach jest mały...

...pędy róży porośnięte są porostami...

Comments

  1. Halina Oleksa says

    Pani Ewuniu zdjęcia są cudowne . Pięknie dziękuje za każdego e–maila . Nastrojowy Ogród to moje urocze chwile z komputerem , dają mi tyle pięknych wrażeń. Pięknie się kłaniam Halina Oleksa

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.