Co zrobić z długą kiszką pyta Basia…

Ostatnio znalazłam w skrzynce list od Basi, która pyta co zrobić:

„Rok temu przeprowadziłam się na wieś mam bardzo długą działkę i wąską 16-280m = 4500 m. 15 m od drogi stoi dom, 20 m za domem kończy się ogrodzenie podwórka .  Za ogrodzeniem jest warzywnik i później pole obsiane trawą. Chciałabym zrobić trochę grządek warzywnych i reszta  w postaci parku, po którym można by się przechadzać czasem posiedzieć. Z przodu domu jest trawnik i róże. Ostatnio posadziliśmy 40 róż marszczonych na obrzeżach działki.”

Rzeczywiście to nietypowy kształt działki, ale gdybym robiła projekt tego ogrodu, to starałabym się z tego minusu zrobić plus.

Basiu, podzieliłabym przestrzeń na kwadraty lub niezbyt długie prostokąty i zrobiła rodzaje pokoi ogrodowych, oddzielonych od siebie pasami roślin tak, aby nie można było jednym spojrzeniem ogarnąć całości, a dopiero przechodząc z jednej części do drugiej można by było zobaczyć co też się tam dzieje.

W kolejności tę pierwszą strefę od domu w kierunku lasu, zrobiłabym ozdobną. Oddzieliłabym ją od następnej części pasem krzewów, z którym zrobiłabym warzywnik. Za warzywnikiem pokoje albo ozdobne, albo tematyczne np. rośliny jadalne jagodowe, winorośle, drzewka owocowe. Rośliny użytkowe mogą być przeplatane z ozdobnymi.

W lesie wydaje mi się, że rosną drzewa iglaste, więc w ostatnich „pokojach”/częściach (w drugiej połowie, bliżej lasu) sadziłabym drzewa o intensywnie kolorowych liściach jesienią.

No i pamiętaj o roślinach zimozielonych, aby ogród ładnie też wyglądał zimą.

Pozdrawiam!

Comments

  1. basia says

    Bardzo fajny pomysł z tymi pokojami. Różne pomysły przychodziły mi do głowy, ale to jest wspaniały pomysł.Tym bardziej ,że można go wprowadzać w życie stopniowo. Pokoje dodawać będą tajemniczości i będą zmieniać ten pas startowy w inny kształt. Dziękuję bardzo.

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.