.czytasz ...

Ogólne

Grudnik kwiat, kwiatek, kwiatuszek różowy…

Czasami niektórzy zastanawiają się lub szukają informacji, co robią producenci grudnika, aby zakwitł  na Boże Narodzenie. I dowiadują się różnych dziwnych rzeczy, łącznie  chowaniem grudnika do szafy! Nie daj się omamić. Zegar biologiczny grudnika, każe mu kwitnąć na naszej półkuli od listopada. W Brazylii kaktusy te nazywane są „majowymi”, bo na południowej półkuli kwitną właśnie wtedy.

To dosyć irytujące słuchać o tych różnych tajemniczych praktykach, które tak naprawdę mają nas chyba utrzymać w niewiedzy. Przyznaję – sama też byłam ofiarą niektórych metod np. przerwanie podlewania latem, czego już wiem, że robić nie należy. Na szczęście tym razem grudnik przetrwał, choć nie był zbyt szczęśliwy. Nie wspomnę o ilości tych, które nie przetrwały…

Grudnik jest kaktusem, ale nie lubi suchych i gorących warunków jak inne kaktusy. W naturze rośnie na stanowiskach zacienionych i wilgotnych, zwykle na drzewach lub wśród kamieni na podłoży skalistym – w zależności od gatunku.

Dzisiaj chyba wreszcie wiem, jak dbać o to cudo, aby był szczęśliwy i obficie kwitł.
Grudnik  aka Schlumbergera jest rośliną termo- i fotoperiodyczną. Oznacza to, że kwitnienie jest wywoływane gdy temperatura osiągnie określony poziom (10-14C) oraz gdy dzień będzie wystarczająco krótki.

Właściwie grudnik jest tak wrażliwy na wszelkiego rodzaju światło, że nawet światło lampy może spowodować brak kwitnienia. Tak więc, jeśli twój grudnik stoi zbyt blisko lampy zapalonej wieczorem, że może być jeden z powodów ograniczających kwitnienie.

Nawożenie

Grudnik nie wymaga zbyt dużo nawozu, 2-4 razy w okresie wiosenno-letnim jest wystarczające. Użyj nawozu 20-20-20 i powstrzymaj się z nawożeniem na miesiąc przed kwitnieniem czyli od września szlaban na jedzonko.

Grudnik najlepiej rośnie w podłożu mega bogatym w materię organiczną np. zmieszanym z torfem lub wręcz w kompoście powstałym z liści. Lubi podlewanie herbatą i ściółkowanie fusami herbacianymi – ta praktyka powoduje, że nie ma potrzeby przesadzania roślinki.

Przesadzanie

A skoro jesteśmy przy przesadzaniu, to grudnik lubi ciasne doniczki, więc nie ma  pośpiechu z przesadzaniem. Jeśli jednak zdecydujesz się na to, wybierz doniczkę, która jest tylko o 1 cm szersza i głębsza.

Jest to spowodowane ty, że grudnik jest epifitem, czyli rośliną rosnącą na innej roślinie, ale nie prowadząca pasożytniczego trybu życia. Korzysta z innego gatunku jako podpory, a odżywia się samodzielnie, wyrasta w miejscach, gdzie gromadzi się martwa materia organiczna np. w kącie gałęzi lub osiedla się na pędach innych roślin, a składniki odżywcze i wodę pobiera z powietrza lub opadów.

Epifity nie są całkiem obojętne dla roślin służących im za podłoże. Utrudniają  wymianę gazów, powodują też butwienie kory, przez gromadzenie cząstek mineralnych i organicznych w swych darniach.

Grudniki rosnące na podłożach skalistych (litofity) też nie  mają rozległego systemu korzeniowego, więc nie potrzebują dużych doniczek.

Przycinanie

Przycinać najlepiej bezpośrednio po kwitnieniu lub wczesną wiosną, gdybyś chciał ukorzenić pobrane fragmenty rośliny, bo wiosną szybciej się ukorzenią. I jeszcze jedna uwaga – nigdy nie przycinam segmentów, ale je ukręcam.

Na zdjęciach mój nowy grudnik – uwielbiam ten kolor.

Zapisz się na powiadomienia o nowych wpisach:

Wpisz swój adres email:

Zapewniam Cię, że mam bzika na punkcie prywatności. Twój adres mailowy zostaje tylko do mojej wiadomości. No i w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)
site statistics

Darmowy e-kurs

Aby się zapisać podaj:

Zgadzam się z Polityką Prywatności
I w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)

Kategorie

Susbkrybuj nowe wpisy

Wpisz swój adres email:

PRAWA AUTORSKIE

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów i zdjęć publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Od redakcji

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść reklam i nie zwracamy niezamówionych tekstów. Wysłanie tekstu oznacza wyrażenie zgody na jego skrócenie, zredagowanie, korektę oraz publikację. Zastrzegamy sobie prawo do odmowy opublikowania treści, które nie są zgodne z formułą bloga lub nie spełniają wymagań. Wszelkie komentarze, które są obraźliwe, wulgarne, rasistowskie lub pełne przemocy będą usuwane.