Cebulomania czyli rzecz o kwiatach cebulowych wiosennych

Kwiaty cebulowe wiosenne już się pojawiły w sprzedaży, a więc teraz nadchodzi najlepszy okres na ich wybieranie i sadzenie.

Cebulowe wiosenne, wiosną wychylając z czarnej ziemi znowu dowiodą nam, że trudne okresy w życiu nam niestraszne i niejeden jeszcze przetrwamy i będziemy jeszcze piękniejsze niż przedtem…

Kiedy sadzić kwiaty cebulowe

Najlepiej od września do czasu, aż zamarznie ziemia. Do wyboru mamy tulipany, narcyzy, krokusy, hiacynty, szachownice, puszkinie, cebulice, przebiśniegi i śnieżyce wiosenne.

Gdzie sadzić

Miejsce powinno być takie, aby na pewno przesychało i było dobrze zdrenowane. Nie może być podmokłe. Większość cebulek pochodzi z rejonów suchych i gorących, więc wolą takie warunki w ogrodzie. Dobry drenaż i dużo słońca to klucz do sukcesu uprawy roślin cebulowych, ponieważ większość z nich tracimy, gdy ulegają uszkodzeniom w czasie okresu uśpienia, właśnie z powodu nadmiaru wilgoci.

Zanim wypełnią się rabaty bylinowe

Kwiaty cebulowe są bardzo dobrym pomysłem na rabaty bylinowe, które wypełnią się roślinami i kwiatami dopiero w maju-czerwcu. Dla feerii kolorów posadź na nich narcyze, tulipany i   szachownice. Możesz zdecydować się na bardziej wyszukane nasadzenia cebulowe jednogatunkowe lub na mieszankę gatunków i kolorów dla mega efektu.

Nasadzenia formalne

Kwiaty cebulowe sadzone w dużych ilościach tego samego gatunku, bardzo dobrze wpisują się w układy i założenia bardziej formalne.  Możesz na przykład założyć dużą rabatę  wcześnie kwitnących tulipanów w miejscu, gdzie później będą rosły i kwitły jednoroczne. Obowiązuje jedna ogólna zasada: im większe i bardziej efektowne odmiany, tym bardziej odpowiednie do formalnych fragmentów ogrodu.

Naturalizowanie roślin cebulowych

Wiele kwiatów cebulowych jest dobrym pomysłem na rozjaśnienie miejsc pod drzewami, zanim pojawią się liście. Ziemia pod drzewami jest zwykle niezbyt wilgotna, a jednocześnie lekka, co sprawia że jest to doskonałe miejsce dla cebulic, anemonów, krokusów i psizębów.

Z kolei narcyze, krokusy i przebiśniegi są świetne do przekształcenia nudnawego trawnika w feerię barw wiosennych. Aby osiągnąć naturalny efekt, rzuć cebulki w powietrze i posadź je tam, gdzie upadły. Ważne jest to, aby osiągnąć maksymalnie naturalny efekt.

Drugim sposobem jest posadzenie cebulek w wybranych miejscach, aby wiosną łatwo było kosić trawę wokół nich. Z mojego doświadczenia wynika jednak, ze nie należy tym się zbytnio przejmować, bo wiosenne cuda przekwitają, a ich liście zamierają dokładnie w czasie, zanim przychodzi czas na pierwsze wiosenne koszenie trawnika.

Rośliny cebulowe w donicach

Jeśli szukasz pomysłu na oszałamiającą wiosenną ozdobę patio, tarasu lub balkonu, to posadź rośliny cebulowe w donicach. Wybierz tę samą odmianę i posadź cebulki w ścisku, jedna obok drugiej. Jeśli chcesz posadzić w tej samej donicy kilka różnych rodzajów, to już nie jest takie proste, bo trzeba dobrać je tak, aby kwitły w dokładnie tym samym czasie. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na wielkość roślin – niestety robią psikusa i dorastają dokładnie do takich rozmiarów jak w opisie.

To by było na tyle dzisiaj.

Pozdrawiam i  życzę oszałamiających efektów! A poniżej trochę cebulowej inspiracji.

Całusy,

Ewa

fot. brewbooks

fot. Astrid Photography

fot. Patrick Mayon

fot. Edgeplot

fot. Wildphotons

fot. OOH Food

fot. Dru!

fot. Josem.Rus

fot. Jill Clardy

fot. proralypix

fot. darkfoxprime

fot. Miss Tessmacher

fot. Toni Escuder

fot. BindalFrodo

fot. sea turtle

fot. ChrisGoldNY

fot. Horia Varlan

Comments

 1. Beata says

  Cześć Ewa,
  Jesteś tutaj częściej, więc chyba przybyło Ci trochę wolnych chwil. Poniewaz z jakis nieznanych mi chyba problemów technicznych nie mogłam skomentować poprzedniego wpisu, więc czynię to pod bieżacym. Powstało przepiękne atrium, kawałek zielonego zakątka pośród biurowych murów, oddech dla duszy i oczu. Dla mojej duszy i moich oczu byłaby to chwilowa ucieczka, azyl z którego chyba nie chciałabym wrócić. Miałabym więc duży problem, żeby w takich pięknych okolicznościach sumiennie pracować. Gratulacje !

 2. Elżbieta says

  Bardzo piękne zdjęcia, podoba mi sie idea posadzenia cebul w doniczce ale chciałabym wiedzieć więcej o terminie ich sadzenia i warunkach przechowania tych donic. Chetnie bym skorzystała z pomysłu, tym bardziej, że mam dużą ilość cebulek do wykorzystania. Chciałabym zadać pytanie o śniedki (o białych kwiatach) otóż kupiłam stary zapuszczony ogród gdzie było ich mnóstwo. Wykopałam cebule i chcę je posadzić na nowo, przynajmniej te ładniejsze. Jednak zauważyłam w minionym sezonie ze ich liście robia się bardzo brzydkie podczas kiedy kwiaty są jeszcze w rozkwicie co daje załosny efekt. Czy można tego uniknąć i jak? Może zmiana miejsca lub posadzenie z innymi kwiatami a jeśli tak to z jakimi? Pozdrawiam!

 3. Strus says

  Elżbieto, donice powinny pozostać w nieogrzewanym pomieszczeniu(np. piwnica) albo w dole w ziemi do czasu, kiedy chcemy by zaczęły wegetację. Termin sadzenia podobny jak normalnych cebul.
  Co do śniedków i ich więdnących liści- to naturalne. Czasami można uniknąć tego, przez posadzenie śniedków w pobliżu innych kwintącychw tym czasie roślin, np u mnie tak wyszło https://picasaweb.google.com/109182001949159173603/0525#5746473260725610162

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.