Zielona architektura – Flower Tower w Paryżu

‚Tower Flower’ budynek ekologiczny, zbudowany osiem lat temu (2004) w Paryżu, zaprojektowany przez znanego francuskiego architekta Edouard Francois.

Położony na skraju Motte Claire Jardin w 17. dzielnicy Paryża został zaprojektowany, jako   pionowe przedłużenie parku znajdującego się w pobliżu.

Na 10 piętrach umieszczonych zostało 380 cementowych donic z bambusem, dzięki czemu budynek prawie znika za bambusową zieloną zasłoną.

Donice są przymocowane na stałe i połączone z automatycznym systemem nawadniania  recyklingującym wodę deszczową, aby posadzone bambusy nie były zależne od zawodnej  pamięci ludzkiej.

Autor wybrał wystarczająco zimotrwały bambus, ponieważ jest wytrzymały, szybko rośnie i również dlatego, że ​​hałasuje na wietrze, dzięki czemu mieszkając wewnątrz budynku ma się wrażenie jakby spało się na drzewie.

Rośliny zostały posadzone na trzech stronach budynku, północna część jest betonowa, nie tylko dlatego, że nie dochodzi tam słońce. Północna fasada została wykończona zwykłym  betonem, który daje niedokończony szaro-biały efekt. Według architekta, był to świadomy wybór, jak chciał stworzyć równowagę pomiędzy ying i Yang, między atrakcyjnym i brzydkim, a także, aby dzięki surowości betonu rośliny wyglądały bardziej atrakcyjnie.

Wnętrze budynku zostało starannie zaprojektowane. Brakuje wejściowego holu, ale zamiast niego jest szklana winda. Brakuje również wewnętrznych ścian nośnych, co oznacza, że ​​mieszkańcy mogą dowolnie zmieniać swoje mieszkania.

Najbardziej interesującą rzeczą w budynku jest to, że oferuje mieszkania socjalne i był dość tani w budowie.

Adres: Flower Tower, 23 rue Albert Roussel, 75017 Paris, M° Porte de Clichy

Zdjęcia dzięki uprzejmości autora projektu Edouarda Francois

Comments

  1. Halinka says

    Bardzo mi się podoba taka architektura i wkomponowana zieleń . Dziękuje i serdecznie pozdrawiam. Błam w sierpniu w Warszawie na wystawie Zieleń to życie z lubelskimi ogrodnikami . Sporo ciekawostek .

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.