48 zdjęć najbardziej zjawiskowej adaptacji rozpadającej się fabryki cementu w Barcelonie

Nie, to nie jest rozpadająca się góra betonu.  Zatrzymaj się na chwilę. Kiedy zobaczyłam w jaki sposób te wspaniałe zewnętrza i eleganckie luksusowe wnętrza powstały z rozpadającej się starej fabryki cementu w Barcelonie, po prostu zaniemówiłam. Czy te też masz tak czasem, że zobaczysz coś, co zrobi na tobie tak duże ważenie, że wstrzymujesz oddech?

Ja tak mam. Jeśli i ty również, to wiesz co mam na myśli. To właśnie ten moment. Zobaczyłam te zdjęcia i zaniemówiłam.

Wiesz już z doświadczenia, że nie zawracałabym ci głowy czymś bezwartościowym, prawda? Więc upewnij się, że masz coś do picia w kubku , usiądź wygodniej, daj mi rękę i chodźmy spędzić kilka minut z Ricardo Bofillem – genialnym współczesnym architektem z Hiszpanii. Tak na marginesie, mam słabość do architektów.

Zanim zjedziesz niżej, aby obejrzeć 48 zdjęć mówiących więcej niż słowa, skuszę się o kilka informacji  o samym projekcie. Na pierwszych zdjęciach widać rozpadającą się XIX-wieczną fabrykę cementu w Barcelonie. Miała być wyburzona, ale na początku lat 70-tych Ricardo Bofill miał wizję. Kupił ją i przekształcił w to, co możemy podziwiać dzisiaj czyli ukryte w bujnej i dobrze przemyślanej zieleni miejsce do mieszkania i pracy.

Remont zaczął się w 1973 r. Całkowita powierzchnia to ponad 3 100 metrów kwadratowych, kompleks składa się z ponad 30 silosów, ogromne pomieszczeń i konstrukcji podziemnych .

Co jest najbardziej interesujące dla nas, maniaków ogrodów, to w jak wspaniały sposób zieleń została  połączona z fantastycznymi stylami architektonicznymi: katalońskim świeckim gotykiem, europejski post-modernizm i elementy surrealistyczne. A jeszcze bardziej oszałamiające niż wyczarowane wnętrza są przestrzenne i piękne ogrody.

Popatrz na te zielone dachy, tarasy i pnące się w górę rośliny – to wspaniała część miejsca stworzonego przez fascynujący talent Ricardo Bofilla .

Jakaś tajemnica jest w tym, że ktoś widzi potencjał w rozpadającym się betonie, nie sądzisz?

Ricardo Bofill powiedział: „Być architektem znaczy rozumieć przestrzeń, zrozumieć przestrzeń zorganizowana przez człowieka, umieć rozszyfrować spontaniczne ruchy i zachowania ludzi, oraz umieć wykryć potrzeby zmian, które mogą być wyrażane nieświadomie. Istotne jest, aby wytropić te problemy, jeśli chcemy naszą pracą zapisać się w historii architektury.”

Zdjęcia dzięki uprzejmości Ricardo Bofill

architektura-i-urbanistyka-1architektura-i-urbanistyka-1a42-15123046architektura-i-urbanistyka-1carchitektura-i-urbanistyka-1darchitektura-i-urbanistyka-1earchitektura-i-urbanistyka-1farchitektura-i-urbanistyka-1garchitektura-i-urbanistyka-1harchitektura-i-urbanistyka-1iarchitektura-i-urbanistyka-1jarchitektura-i-urbanistyka-1karchitektura-i-urbanistyka-1larchitektura-i-urbanistyka-1marchitektura-i-urbanistyka-1narchitektura-i-urbanistyka-1oarchitektura-i-urbanistyka-1parchitektura-i-urbanistyka-1qarchitektura-i-urbanistyka-2architektura-i-urbanistyka-2aarchitektura-i-urbanistyka-2barchitektura-i-urbanistyka-2carchitektura-i-urbanistyka-2darchitektura-i-urbanistyka-2earchitektura-i-urbanistyka-2farchitektura-i-urbanistyka-2garchitektura-i-urbanistyka-2harchitektura-i-urbanistyka-2iarchitektura-i-urbanistyka-2i (2)architektura-i-urbanistyka-2jarchitektura-i-urbanistyka-2karchitektura-i-urbanistyka-2larchitektura-i-urbanistyka-2marchitektura-i-urbanistyka-2narchitektura-i-urbanistyka-2oarchitektura-i-urbanistyka-2parchitektura-i-urbanistyka-2rarchitektura-i-urbanistyka-2sarchitektura-i-urbanistyka-3architektura-i-urbanistyka-3aarchitektura-i-urbanistyka-3barchitektura-i-urbanistyka-3carchitektura-i-urbanistyka-3darchitektura-i-urbanistyka-3earchitektura-i-urbanistyka-3farchitektura-i-urbanistyka-3garchitektura-i-urbanistyka-3harchitektura-i-urbanistyka-3i

Comments

  1. Grażyna says

    Pięknie wyczarowane miejsce,które szpeciło,a teraz cieszy oczy:)
    Oby takich pomysłów było więcej chociażby w naszym kraju 🙂

  2. Ewa says

    No właśnie. Masz rację. Tak bym chciała, aby wizjonerzy umieli znaleźć fundusze na realizacje swoich pomysłów 🙂

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.