Santolina cyprysikowata

Santolina cyprysikowata (Santolina chamaecyparissus L.) – niezdrewniały krzew, pochodzący z Europy Południowej, rośnie dosyć rozłożyście, bo aż do 1 m średnicy. W cieplejszym klimacie osiąga wysokość również do 1 metra, ale u nas może dorosnąć do ok. 30-40 cm, bo każdej wiosny należy ją odważnie przyciąć, aby zachowała piękny poduchowaty kształt.

W różnych miejscach widziałam podawane informacje, że jest wytrzymała na mróz do strefy klimatycznej 7, ale z moich doświadczeń wynika coś innego, korzystnego dla nas, ogrodników w Polsce. Moim nieskromnym zdaniem santolina cyprysikowata wytrzyma do strefy 6, o ile zapewni się jej odpowiednie warunki, czyli dużo słońca, co w naszym klimacie oznacza słońce od rana do nocy, oraz dobrze zdrenowaną przepuszczalną glebę.

Santolina bardzo dobrze sprawdza się w nasłonecznionych ogrodach skalnych gdzie latem panuje niemiłosierny gorąc (jak mamy szczęście), a nie każda roślina to wytrzymuje. Ponadto kamienie zapewniają bardziej stabilną temperaturę, nagrzewając się w dzień i oddając ciepło w nocy.

Żółte kwiaty nie są jej największą ozdobą, ale mają swój urok, zwłaszcza gdy lubisz żółty kolor.
Na zdjęciach widać, że może także lekko zwisać, o ile pozwolisz jej tak rosnąć.

santolina-chamaecyparissus-1 santolina-chamaecyparissus-2 santolina-chamaecyparissus-3

Comments

  1. adzitk says

    a czemu nie wspomina Pani nic o zapachu? o ile dobrze kojarzę roślinę z Chorwacji, pachnie wręcz obłędnie

  2. Ewa says

    Masz rację, dodatkowym ogromnym atutem santoliny jest jest aromat. Ja go uwielbiam i z tego co widzę Ty również Agato 🙂 Tak więc już jesteśmy dwie 🙂

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.