37 zdjęć największego ogrodu kaktusowego w Europie. Kaktusy. Sukulenty. Palmy. I kot…

Ten fascynujący, największy tego typu ogród w Europie, ma swoje korzenie w odległej przeszłości, gdy mały Jacob najbardziej ze wszystkiego lubił siedzieć i godzinami wpatrywać się w kaktusową kolekcję babci…. Kiedy byłem dzieckiem, moja babcia miała parapet z kaktusami. Uwielbiałem je! Mogłem tam siedzieć i siedzieć, po prostu patrzyłem, była w nich jakaś magia…

A więc dzisiaj, teraz, daj mi rękę i poprowadzę cię na spacer po tym niezwykłym, ukrytym dotąd dla świata ogrodzie, który chociaż na zdjęciach tylko, to jednak masz okazję obejrzeć jako jedna z pierwszych osób na świecie.

Przejdziemy razem przez ten przyjazny Naturze ogród, gdzie rośnie ponad 500 gatunków i odmian, w sumie ponad 7 000 kaktusów, sukulentów i palm przeróżnych, między innymi niezwykły, kolekcjonerski egzemplarz to 300-letnia macrozamia, która rośnie w oszałamiającym tempie 1 liścia na 5 lat.

Położony w Algarve (Portugalia) ogród,  stworzony został przez Jacoba – Holendra z urodzenia,  Algarwiańczyka z wyboru, od lat trzydziestu.

najwiekszy-ogrod-kaktusowy-w-europie-0

Dorosły już Jacob stworzył fantastyczny ogród z prawie nie istniejącego ogrodu o powierzchni 5 000 m2, który kupił 16 lat temu.

Jeśli patrząc na zdjęcia możesz sobie wyobrazić, że na początku było tu tylko 5 smutnych palm, to nie można nie podziwiać człowieka o wielkich marzeniach, uporze i konsekwencji w ich realizacji. Dotyczy to nie tylko ogrodu, ale również domu, który został rozbudowany do 1 400 m2 i wykończony w stylu kolonialnym.

SONY DSC SONY DSC

Prace w ogrodzie zaczęły się 10 lat temu – popatrz tylko na zdjęcia, ile te rośliny zdołały urosnąć w tak w sumie krótkim czasie… Sekretem takiego szybkiego wzrostu i tego, że te rośliny mają się tutaj tak dobrze jest właściwe pH ziemi – mówi Jacob – pamiętam jeden z nich rosnący w niezwykłym tempie centymetra dziennie!

Dom i ogród nazywają się Casa do Monte, położone są na wzgórzu z przepięknym widokiem na ocean, w odległości 2-4 km od najpiękniejszych plaż Algarve: Praia de Galé, Praia de Evaristo.

SONY DSC

Rozwiązania oszczędzające wodę i energię

Ładne zdjęcia i ładny ogród to miła dla oka sprawa, ale jeśli każdy z nas może zrobić w swoim ogrodzie i domu coś, co będzie przyjazne dla środowiska, tym lepiej …moim zdaniem każdy z nas jest odpowiedzialny za to, aby dom i ogród były jak najbardziej przyjazne Naturze i chroniły zasoby, których mamy coraz mniej – mówi Jacob.

Jacob, jest człowiekiem o wielu talentach, jest nie tylko zapalonym ogrodnikiem, mistrzem świata w racketlonie (sport łączący 4 dyscypliny: tenis ziemny, stołowy, squash i badminton), windsurferem i kitesurferem, ale także z wykształcenia jest inżynierem lądowym o zacięciu ekologicznym, dzięki czemu w domu i ogrodzie zastosował wiele rozwiązań przyjaznych środowisku, obniżających koszty wody i energii.

Przez cały rok woda deszczowa jest zbierana w 5 zbiornikach rozmieszczonych strategicznie na całej posesji, kompletnie niewidocznych, bo sprytnie wbudowanych w dom i ogród, mogących w sumie pomieścić 500.000 litrów wody.

Używanie w ogrodzie roślin, które są odporne na okresowy brak wody lub wymagają jej zdecydowanie mniej jest również rozwiązaniem przyjaznym środowisku, zwłaszcza tu w Algarve, gdzie deszczu zbyt dużo nie ma. Rośliny są podlewane selektywnie, ręcznie wodą ze zbiorników. Niektóre raz w tygodniu inne dwa razy w tygodniu… Woda deszczowa jest dużo lepsza dla roślin od tej z kranu (uzdatnianej chemicznie), czy z własnego ujęcia (tu w Algarve jest zbyt wapienna) – podkreśla Jacob.

Ciekawe od strony technicznej są również rozwiązania ogrzewania i chłodzenia tego ogromnego domu, wykorzystujące połączenie ogrzewania/chłodzenia podłogowego, dobrej izolacji stropów oraz wentylacji działającej na różnicy ciśnień powietrza. Wydajność tego systemu jest jak 1:7, czyli 1 gigawat zużyty, daje 7 gigwatów, dla porównania gdy gotujesz to wydajność jest 1:1. Ale to nie miejsce na wchodzenie w dalsze szczegóły. Jak tu dojedziesz, to zapytasz Jacoba, chętnie odpowie na wszystkie pytania i pokaże jak co działa.

Woda domowa jest ogrzewana panelami słonecznymi. Wszystkie te rozwiązania spowodowały błyskawiczne obniżenie rachunków, dzięki czemu bardzo duży dom i bardzo duży ogród są przyjazne w utrzymaniu nie tylko dla środowiska, ale i dla kieszeni.

Ten niezwykły ogród Casa do Monte można odwiedzić, wystarczy napisać e-mail lub zadzwonić do Jacoba. Dane kontaktowe podaję poniżej. Można tu się również zatrzymać – to jedna z najlepszych miejscówek noclegowych w Algarve. W tajemnicy dodam, że można się tu natknąć na osoby znane 🙂

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Dziękuję za spacer! Mam nadziej, że podobało Ci się co najmniej tak bardzo jak ja byłam oszołomiona po pierwszej wizycie!

I powiem tyle jako odkrywczyni tego fascynującego ogrodu…. Niespodzianki czekają na nas czasem tuż za rogiem. Przecież byłam tyle razy, tak niedaleko! Ale nie… musiały zaistnieć właściwe okoliczności. Czy przypadki, niezwykłe zbiegi okoliczności się zdarzają? To nie są zbiegi okoliczności…

Bardzo dziękuję Jacob, za to odkrycie i zgodę na publikację! No i za dużo cierpliwości w odpowiadaniu na wszystkie pytania i gotowość goszczenia mnie bladym świtem, gdy ‚koniecznie musiałam robić zdjęcia o 7 rano’!

SONY DSC

Powierzchnia ogrodu: 5.000 metrów kwadratowych

Lokalizacja: Albufeira, Algarve, Portugalia, Europa

Rezerwacja wizyty w ogrodzie lub noclegów:

tel. +351 917 225 220

cactus-garden

#ogródkaktusowy #portugalia #algarve #nastrojowyogród #kolekcjakaktusów

 

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.