Jak koliber, a to zawisak furczak gołąbek

Spotykam go dokładnie 10 lat i jeden miesiąc później, czyli 28 września 2018, a wcześniej 28 sierpnia 2008. Czy to znak? Pytanie czego? Bo znaki są wokół nas, to oczywiste, ale jak je zinterpretować. Na pewno był to piękny poranek, słoneczny i ciepły, co po ostatniej fali nagłego oziębienia było prawdziwie miłe. Tego samego dnia znalazłam stację Shell z benzyną za 4,99 – toż to drugi cud tego samego dnia.

Kochani, o tej porze roku koniecznie trzeba odwiedzić ogród przy Starej Oranżerii w  Łazienkach w Warszawie, gdzie owe cudo było mi dane spotkać. Podobno bywają w Polsce czerwiec-lipiec, a ten ma opóźnienie co najmniej dwumiesięczne. Pewnie to przez te upały do niedawna.

Udało mi się nawet go nagrać – i nawet coś widać, a potem nagle zniknął. NA GLE. Jak przeczytałam gdzieś, że przy swoich przelotach z południa Europy do Polski lecą nawet 150 km na godzinę, to przestało mnie dziwić nagłe zniknięcie. Bąki tam sobie też latały, ociężale i powoli, a ten, jak po prostu jak wiatr. Był i go nie było w jednym momencie. Co ciekawe upodobał sobie szczególnie kwitnącą lawendę – to ten drugi rzut kwitnienia, po przycięciu w lipcu. O tym jak ciąć lawendę poczytacie tutaj.

Zawisak czyli furczak gołąbek (Macroglossum stellatarum) – ćma tropikalna i subtropikalna, zupełnie przypomina kolibra. Zobaczcie sami:

Siedzę w ten sobotni poranek z kubkiem gorącej kawy obłędnie pachnącej kawą kokosową i nie mogę się powstrzymać, aby nie napisać komentarza na ten temat. To jest moje odkrycie z ostatniego tygodnia: kawa z łyżeczką oleju kokosowego jest obłędną przyjemnością. Wiem… wiem… wiem… do mnie też dotarły ostatnio zgrozę siejące doniesienia jak okropnie niezdrowy jest olej kokosowy. Ale powiem Wam, że ja w to nie wierzę. Myślę, że to lobby przemysłu tłuszczowego stoi za tymi badaniami, bo o tym, że spora część badań jest sponsorowana i inicjowana przez lobby przemysłowe to wiecie. Dodatkowo trzeba się przyjrzeć, kto te rewelacje opublikował. British Heart Association. Czy to nie oni też namawiają do jedzenia margaryny jako tak zbawiennej dla zdrowia?

O korzyściach oleju kokosowego możecie poczytać tutaj: 77 Zastosowań Oleju Kokosowego

A w nadchodzącym tygodniu czeka mnie dzień wolontariatu w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, gdzie mamy pierwszy etap realizacji ogrodu z cudowną grupą 40 wolontariuszy i kilkoma osobami z fundacji – będzie się działo i pewnie będą jakieś zdjęcia.

Miłej niedzieli Kochani!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.