Kalendarz księżycowy

Słońce daje siły witalne, a Księżyc siłę wzrostu. Te dwa ciała niebieskie mają ogromny wpływ na nas, na zwierzęta i rośliny.  Znajdująca się w nas i w roślinach, zwierzętach woda jest poruszana i regulowana przez Księżyc, zgodnie z jego rytmami.

Księżyc swoją mocą jest w stanie poruszyć ogromne wody oceanów wywołując przypływy i odpływy. Jeśli jest mocniejszy od oceanu, to dlaczego nie ma wpływać na ludzi, rośliny i wszystkie elementy ożywione? Wszak składamy się średnio w 75% z wody, a w mózgu mamy jej 95%.

Im więcej wiemy na temat rytmów Księżyca, tym lepiej możemy je wykorzystywać i żyć w zgodzie z naturą.

Siła Słońca jest siłą witalną, a siła Księżyca jest siłą łączącą. Mają różną moc w różnych okresach czasu. Wznoszą się i opadają. Malejącej sile Słońca odpowiada nów Księżyca. Nasi przodkowie wierzyli, że tylko siły życiowe Słońca i siła łącząca Księżyca dają całość.

Skoro mamy właśnie Wielkanoc, to aż korci mnie by nawiązać do tematu „kiedy wypada Wielkanoc?” Dlaczego czasem pod koniec kwietnia, a czasem pod koniec marca?

Wielkanoc, zgodnie z kalendarzem Księżyca, następuje zawsze w pierwszy weekend po pierwszej pełni Księżyca jaka pojawi się po równonocy czyli po 21 marca. No, ale by nie było bezpośredniego nawiązania, kościół stworzył pojęcie „pełni kościelnej” lub inaczej „pełni Paschalnej”. Co to jest pełnia kościelna? To dni ustalone i stabelaryzowane w czasie Soboru Nicejskiego w 325 roku n.e., wyznaczające przybliżone daty pełni Księżyca.

Kalendarz księżycowy zapomniany został przez ostatnie pokolenia, które uległy złudnej wierze, że są w stanie wszystko kontrolować. Nie po raz pierwszy został zapomniany. Zwykle w historii bywało tak, że do kalendarza księżycowego wracano w okresach po upadku wielkich cywilizacji. O wpływie sił kosmosu na życie przypominają ruiny Stonehenge, wzniesione 4 tys. lat temu, są odzwierciedleniem cykli Księżyca.

Kalendarz księżycowy jest obecnie nadal powszechnie stosowany tu i ówdzie, w różnych rejonach świata, między innymi na Hawajach, gdzie zgodnie z nim uprawia się ogrody, pola, poluje i wypływa na połowy. W Polsce również jest zainteresowanie tematem.

Na czym dokładnie polega kalendarz księżycowy, oprócz tego że mniej więcej raz w miesiącu jest pełnia Księżyca? Cała wiedza jest dosyć skomplikowana i chociażby z tego powodu nie warto od razu nawet próbować stosować jej w całości. Dla unaocznienia poziomu skomplikowania wspomnę tylko, że samych miesięcznych cykli księżycowych są przynajmniej 3, a oprócz tego jest cykl 9-letni, 18-letni, 28-letni i 56-letni. Aby Księżyc znalazł się na nieboskłonie w dokładnie tym samym miejscu, czyli aby dopełnił się jeden całkowity cykl księżycowy musi upłynąć dokładnie 56 lat. Nie należy się przejmować całym skomplikowaniem, a cieszyć pogłębianiem zmysłowego i duchowego kontaktu z ogrodem.

Na początek, do celów stosowania w ogrodzie, należy zapoznać się z miesięcznym rytmem. Poniższy kalendarz pokazuje cały cykl miesięczny kalendarza księżycowego na kwiecień 2012, wykonany dla długości i szerokości geograficznej leżącej w Polsce Centralnej.

W fazie przybywającej Księżyca wysiewamy: kwiaty dwuletnie (bratki, malwy, niezapominajki itd.), kwiaty jednoroczne, zioła nasienne (koper), kapustne, szpinak, sałatę liściową, roszponkę, bazylię, pietruszkę, szczypiorek, fasolę, groch, ogórki, dynię, cukinię i pomidory.

Tuż po pełni, czyli teraz wysiewamy: marchew, rzodkiew, rzodkiewkę, cebulę.

Powodzenia!

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.