Inspiracje – dekoracje wielkanocne


Zamarłam. Po prostu zatrzymało mnie w miejscu, gdy idąc lekko znudzona i znużona tłumem i hałasem, moje oczy zahaczyły o te dekoracje wielkanocne w sklepie. Stanęłam i …. zapatrzyłam się na nią jak dziecko. Robi piorunujące wrażenie.
Nie mam pewności czy zdjęcie oddaje rozmach i fantazję osoby, której dziełem jest właśnie ten niezwykły pomysł podwieszenia pod lampą gałązek udekorowanych kwiatami, pisankami, piórkami, motylkami.
Zwróćcie uwagę na tę przepiękną lampę – też robi wrażenie, a można ją łatwo zrobić we własnym zakresie, kupując odpowiednio gruby kawałek drewna. Dla utalentowanego majsterkowicza to pewnie nic trudnego, a efekt naprawdę niezwykły.

Na stole ozdoby tradycyjne, królujący baranek (symbol Baranka Bożego; w tradycji żydowskiej baranek był zwierzęciem ofiarnym związanym ze świętem Pesach, upamiętniającym ocalenie Izraela od śmierci pierworodnych przez znak uczyniony krwią na progu i odrzwiach domostw; Chrystus, Nowy Baranek, ocali tych, którzy w Niego wierzą).

Okna wystawowe też robią wrażenie. Jeżeli i Ty chcesz zabłysnąć przed gośćmi, masz trochę wolnego miejsca, bo go nie zagracasz, wystarczy duży – co ja piszę – WIELKI – wazon – te na zdjęciach są metalowe – kilka gałązek może być wierzby pogiętej, lub innego drzewka czy krzewu, które właśnie było przycinane i hulaj dusza! ooops!


A na zdjęciu poniżej niezwykłe zwierzęce pisanki wypatrzone w Cepelii. Czy te ‚kocie’ lub ‚końskie’ pisanki nie są urocze?
Jajko jest słowiańskim symbolem życia płodności, miłości i siły; zwyczaj dzielenia się jajkiem jest typowo polskim zwyczajem i nie jest znany w innych krajach; jajko symbolizuje nowe życie.

Dla przypomnienia: co oznaczają pozostałe najważniejsze symbole wielkanocne?
* Dzielenie się jajkiem – Święconymi jajkami członkowie rodziny dzielą się w Wielką Niedzielę – według wierzeń ludowych ma to dodatnio wpłynąć na spoistość rodziny.
* Kiełbasa – staropolski przysmak, dawniej rzadko jadany; jest znakiem „tego, co najlepsze”, znakiem szacunku dla wielkanocnego śniadania.
* Sól i chrzan – przyprawy poprawiające smak potraw; sól chroni od zepsucia.
* Chleb – pierwszy, najważniejszy pokarm człowieka, owoc ciężkiej pracy, darzona szacunkiem podstawa pożywienia.
* Oblewanie się wodą – tu nie ma 100%-owe zgodności – może być reliktem dawnego święta agrarnego (chęć zapewnienia deszczu, potrzebnego dla uzyskania dobrych plonów) lub święta zmarłych (praktyka oczyszczająca). W wielu wsiach praktykuje się polewanie wodą również chłopców, ale we wtorek po Wielkanocy.

Aha!

Dawniej wierzono, że w Wielki Piątek przed wschodem słońca chodziły po miedzach czarownice i zbierały rosę na „ściąganie mleka” – tak więc Koleżanki i Koledzy Ogrodnicy – nie chodzić w Wielki Piątek przed świtem po miedzach! 🙂
Spokojnych i wesołych Świąt życzę wszystkim stałym i okazjonalnym czytelnikom.

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.