Rarytasy do ogrodu – dzisiaj kaningamia chińska

Cunninghamia lanceolata czyli jodła chińska

Tak wygląda rosnąca w moim ogrodzie od 2 lat.

Charakterystyka
Zimozielone drzewo iglaste, rodzaj z rodziny cypryśnikowatych (Taxodiaceae); 3 gat. w Chinach i Tajwanie. Szybko rosnąca kaningamia chińska jest uprawiana także w Ameryce Południowej dla lekkiego, budulcowego drewna. Drzewo o kształcie piramidalnym dorasta do 50 m wysokości i od 3 do 9 metrów szerokości.
Bardzo rzadko występuje w Polsce, jeśli ktoś chce obejrzeć większy egzemplarz niż 2 metry, może to zrobić w ogrodzie w Wojsławicach.
Jodła chińska ma unikalną właściwość odrzucania martwych końcówek gałęzi. Wytwarza w tym miejscu pąki i pędy – może wypuszczać również odrosty z szyjki korzeniowej. Potrącone gałęzie wydają aromatyczny, żywiczny zapach.

Pień silny często kilkupędowy – o dekoracyjnej ‚łuszczącej się’ korze. Wskazane jest utrzymanie jednego pędu, czyli pozostałe usuwamy.

Korona luźna, a gałązki przewieszają się delikatnie.

Rysunek pokroju pochodzi ze strony www.hort.ufl.edu

Wybór miejsca
Słoneczne do półcienistego, nie będzie dobrze rosła w cieniu. Gleba od kwaśnej przez neutralną do zasadowej, wilgotna, dobrze zdrenowana. Preferuje miejsce osłonięte od wiatru.

Inne zastosowanie
Można dzięki unikalności kaningamii osiągnąć bardzo ciekawy efekt, ale niezbędna jest do tego wyobraźnia! Jako roślina kotwicząca kompozycję różnych odcieni , młoda kaningamia jest urocza. Jako soliter może być ogrodniczym dziwactwem lub obiektem dyskusji, podobnie jak Aracucaria araucana w cieplejszych rejonach. W rodzimym regionie w Chinach, drewno jest bardzo popularne jako materiał do budowy domów, statków i mebli.
Szczegóły uprawy
Kaningamia ma tendencję do produkcji sporej ilości odrostów, które bez szkody dla drzewa można wycinać, aby utrzymać elegancki wygląd. Młode drzewko należy okrywać na zimę.
Rozmnażanie
Sadzonki można pobierać jesienią i po użyciu ukorzeniacza umieszczać w półprzepuszczalnym, neutralnym w odczynie podłożu. To jak ukształtowane drzewo urośnie z naszej sadzonki, będzie zależało od rodzaju gałązki z której została pobrana. Sadzonka z gałęzi bocznych będzie rozłożystym drzewem o okrągłej koronie. Z gałęzi rosnącej pionowo wyrośnie drzewo o pokroju bardziej stożkowym, bedącym typowym kształtem tego gatunku.
Kaningamię można rozmnażać z nasion.

Z jakimi roślinami komponować?
Innymi drzewami iglastymi. Nie stosuje się jako soliter.
Strefa klimatyczna
Nie do końca pewna. Różne źródła podają od -15 do -25°C.

Comments

 1. Weranda says

  Witam.
  Oj, dawno mnie tu nie było, a widzę, że dzieją się tu ciekawe rzeczy ^^
  Ta kaningamia chińska to bardzo ciekawa roślina! Niestety nie potrafię sobie wyobrazić, jak wygląda w ogrodzi (szkoda, że nie ma jakiegoś zdjęcia pokazującego tego). No i mam pytanie: jak duże jest to drzewko?
  Pozdrawiam.

 2. Ewa says

  Witaj Werando,
  Dziękuję za pytania – zrozumiałam że mój wpis potrzebuje uzupełnień – dodałam zdjęcia i rysunek pokroju. Dorasta do 50 metrów u siebie, a w Polce jeszcze nie wiadomo. Pa pa

Trackbacks

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.