.czytasz ...

Ogrody na Skarpie

Skarpa w ogrodzie – błogosławieństwo czy przekleństwo?

Płaski ogród jest nudny. Skarpa w ogrodzie to dopiero coś! Nie jesteś w stanie osiągnąć podobnych efektów na płaskim terenie – po prostu nie i tyle.

Skarpa w ogrodzie wymaga więcej cięższych prac i innego podejścia do tematu. Ostatnio czytałam, że jeżeli chcesz żyć długo, to przede wszystkim należy przestać się martwić.

A więc jeśli martwisz się, bądź marudzisz, że ogród byłby ładniejszy, gdyby nie ta skarpa, to przestań się martwić, ale podziękuj losowi za to, że dane Ci jest mieć ogród z takim potencjałem. Zdjęcie powyżej pokazuje plantację herbaty, która właśnie jest na stoku, publikuję je dzięki uprzejmości Kamlesh Mehta.
Innym przykładem smakowitych upraw na skarpach są winnice. Na zdjęciu poniżej, w winnicy położonej w Górach Santa Cruz, widać rowki, w których posadzone są rośliny.

Zdjęcie: sbissen

Spróbuj obliczyć poziom spadku na swojej skarpie. Jeśli jest do 3% nie potrzebujesz specjalnych planów. Spadek 3-10% wymaga prac zapobiegających erozji ziemi. Powyżej 10% konieczne jest zbudowanie murków oporowych.

Jak powstrzymać erozję ziemi na skarpie?

Głównym celem jest jak najszybsze powstrzymanie erozji, a można to zrobić umacniając skarpę:

* Najlepiej umacniają skarpę krzewy, ponieważ zwykle mają dosyć duży system korzeniowy – możesz wybrać liściaste lub zimozielone.

* Z bylin wybierz te zadarniające.

* Wybierz rośliny niewymagające i raczej lubiące suche klimaty.

A zanim posadzisz rośliny i zanim one urosną wykop w poziomie, wzdłuż skarpy rowki odprowadzające wodę na boki, w miejsca porośnięte roślinami. Dzięki temu w razie większych opadów deszczu, woda nie będzie spływała gdzie chce, ale tam gdzie ją skierujesz.

Sadzenie roślin na skarpie

Przed posadzeniem rośliny dobrze jest uformować mini-tarasik dla niej, wkopując się w skarpę tak, aby utworzyć kawałek płaskiego gruntu, w którym wykopiemy dołek. Po zaprawieniu nawozami i po posadzeniu, utwórz misę wokół rośliny, aby woda spływała pod korzenie.

Aby uatrakcyjnić nasadzenia, możesz zaaranżować rabaty na skarpie, zabezpieczone kamiennymi lub z drewnianymi balami. Utworzysz w ten sposób półki na rośliny. Znalazłam w sieci ciekawy przykład - zauważ wbite w skarpę, wzmocnienie z prętów zbrojeniowych przed frontowym panelem.

Jeśli masz wystarczający budżet, zainstaluj automatyczne podlewanie kroplujące punktowo pod rośliny.

Podobne tematy:

Kilka zdjęć ze skarpy, która 10 lat temu była tylko skarpą. A dzisiaj jest pięknym ogrodem tarasowym.

Ogród na skarpie, ogród tarasowy.

Przepraszam, nastąpiła zmiana terminu publikacji II części o wisteriach, zostanie opublikowana 27 kwietnia.

Zapisz się na powiadomienia o nowych wpisach:

Wpisz swój adres email:

Zapewniam Cię, że mam bzika na punkcie prywatności. Twój adres mailowy zostaje tylko do mojej wiadomości. No i w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)
site statistics

Darmowy e-kurs

Aby się zapisać podaj:

Zgadzam się z Polityką Prywatności
I w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)

Kategorie

Susbkrybuj nowe wpisy

Wpisz swój adres email:

PRAWA AUTORSKIE

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów i zdjęć publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Od redakcji

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść reklam i nie zwracamy niezamówionych tekstów. Wysłanie tekstu oznacza wyrażenie zgody na jego skrócenie, zredagowanie, korektę oraz publikację. Zastrzegamy sobie prawo do odmowy opublikowania treści, które nie są zgodne z formułą bloga lub nie spełniają wymagań. Wszelkie komentarze, które są obraźliwe, wulgarne, rasistowskie lub pełne przemocy będą usuwane.