.czytasz ...

Inspiracje

Nietypowa forma jabłoni

Celem formowania jabłoni jest bardziej równomierne rozłożenie owocowania. Zaznaczam, że nie ma konieczności formowania jabłoni, można zostawić jej naturalny pokrój – widziałam wiele przepięknych starych  sadów. Piszę, że nie ma konieczności – to jest twój wybór. Plusem pozostawienia formy naturalnej jest mniej pracy i mniej obciętych gałęzi, z którymi trzeba coś zrobić, mniej środków ochrony, a minusem to, że jabłonie owocują co 2 rok i duża ilość owoców w roku owocowania – no bo jak drzewo duże to i ilość owoców duża. Nie jestem zdecydowaną zwolenniczką ani jednego, ani drugiego… chociaż może po zastanowieniu… to jednak bardziej skłaniam się ku naturalnym pokrojom drzew. Dlaczego? Z literatury angielskojęzycznej wynika, że drzewa owocowe formowane, skoro już raz zaczęły być cięte, to muszą być cięte do końca ich żywota. Zaprzestanie cięcia powoduje częstsze  choroby, konieczność stosowania środków ochrony (a tego nie lubimy), aż w końcu drzewa zamierają. Więc jak raz zaczniesz przycinać, nie możesz przestać.

Często słyszę takie opinie, kształtowane przez media ogrodnicze, często lobbowane przez koncerny chemiczne, że nie da się uprawiać drzew owocowych bez chemii. Otóż da się. Widziałam wiele takich przypadków. Więc otwórzmy się także na inne rozwiązania, niż te które się serwuje masom.

Tak jak napisałam widzę plusy i minusy każdej formy (czy naturalnej czy formowanej). Ale jeśli ma się nieduży ogród i chce się mieć własne jabłka, można myśleć o niewielkiej jabłoni formowanej i właśnie taki przykład chciałam dzisiaj pokazać. Poniżej 2 zdjęcia jak można nawet w małym ogrodzie wkomponować formowaną jabłoń. Ta forma, w jaką zdecydował się przyciąć tę jabłoń właściciel ogrodu nie jest typowa – nie znalazłam w literaturze fachowej dla niej nazwy. Występuje forma sznur poziomy dwuramienny, no ale to tylko jedno pięterko, a właściwie parterek tego co widać na zdjęciach.

Od początku wiadomo, że tak prowadzona jabłoń będzie trzeba szybciej czy wcześniej wymienić na nową, no ale gdy ogród jest mały, może warto się pokusić. Pod takie formy wybieramy raczej  odmiany jabłoni rosnące słabo.

Cięcie drzew owocowych  – jeśli już się na to zdecydujesz – można zacząć samodzielnie, zaraz po kupieniu i posadzeniu w ogrodzie. W niektórych szkółkach można też kupić młode drzewka, które już zaczęto formować w określony sposób.  Wiem, że pierwsze cięcie dla młodego ogrodnika to przeżycie dosyć traumatyczne, więc jeśli stoisz przed taką czynnością, a masz zaprzyjaźnionego bardziej doświadczonego ogrodnika wśród swoich znajomych, to koniecznie poproś o asystę w czasie przycinania. Rozpoznanie gałązek owoconośnych sprawia na początku najwięcej problemu, a obcięcie tych właściwych skończy się brakiem owoców. Sama literatura też nie pomoże. Umówmy się, że literaturę mam, przestudiowałam ja bardzo dokładnie, wydawało mi się, że wiem, po czym jak obcięłam pierwszą jabłoń… eeeh… spuśćmy na to zasłonę   milczenia… więc jeśli możesz mieć lepiej ode mnie, to nie idź w moje ślady. Cięcie drzew owocowych nie jest proste, więc jak nie musisz , to może nie tnij?

Zdjęcia zostały zrobiony w czasie mojej ostatniej wędrówki po ogrodach w Anglii. Na zdjęciach ogrody kuchenne Hampton Court.

Zapisz się na powiadomienia o nowych wpisach:

Wpisz swój adres email:

Zapewniam Cię, że mam bzika na punkcie prywatności. Twój adres mailowy zostaje tylko do mojej wiadomości. No i w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)
site statistics

Darmowy e-kurs

Aby się zapisać podaj:

Zgadzam się z Polityką Prywatności
I w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)

Kategorie

Susbkrybuj nowe wpisy

Wpisz swój adres email:

PRAWA AUTORSKIE

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów i zdjęć publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Od redakcji

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść reklam i nie zwracamy niezamówionych tekstów. Wysłanie tekstu oznacza wyrażenie zgody na jego skrócenie, zredagowanie, korektę oraz publikację. Zastrzegamy sobie prawo do odmowy opublikowania treści, które nie są zgodne z formułą bloga lub nie spełniają wymagań. Wszelkie komentarze, które są obraźliwe, wulgarne, rasistowskie lub pełne przemocy będą usuwane.