.czytasz ...

Nasiona

Kiedy siać warzywa?

Podejść do tematu metodycznie. Nie. Nie użyję słowa „projekt” pod kątem warzywnika, bo się obśmiejesz, ale przyznam, że potraktowanie tematu mniej spontanicznie da lepsze efekty. Dlatego mam dla Ciebie dzisiaj coś specjalnego.

Kiedy siać warzywa zachodzisz w głowę podobnie jak ja? No właśnie. To rzeczywiście nie jest takie proste, bo na opakowaniach nasion są proste jednorazowe terminy, nie uwzględniające tego, że nasiona należy wysiewać w systemie ciągłym, aby zmaksymalizować zbiory, w tym krótkim czasie jaki mamy do dyspozycji w naszej strefie klimatycznej.

Poza tym jeśli wiesz kiedy siać które warzywa i dotrzymasz terminów, to na twoim talerzu  pojawi się jeszcze więcej zdrowych ekologicznych warzyw własnej produkcji.

Jak już napisałam najlepiej podejść do tematu metodycznie i użyć przygotowanego przeze mnie poniżej kalendarza siewu warzyw.

Pomoże ci on zaplanować siew warzyw i ziół – pomidory, papryka, bazylia, cukinia, kard, brokuły i kalarepki itd.

Jeśli chcesz mieć świeże warzywa przez cały sezon, należy rozplanować wysiewy aż do sierpnia, aby zarówno jesienią jak i zimą czy wczesną wiosną móc korzystać ze świeżych warzyw w ogrodzie. Na przykład jarmuż i rukola to warzywa, które spokojnie wytrzymują mrozy, więc można je siać również na początku sierpnia, pod koniec lipca, aby zbierać je zimą, gdy zima lekka, lub bardzo wczesną wiosną.

Przygotowałam konkretny i bardzo bezpieczny – kalendarz wysiewu warzyw na rozsadniku i w ogrodzie oraz przesadzania z rozsadnika do ogrodu, aby w końcu rozwiać wątpliwości kiedy siać warzywa.

Tak zorganizowana praca pozwala na opanowanie tych wszystkich skomplikowanych terminów siewów i przesadzania, wszystkich warzyw jakie chce się mieć. Wiem, że najłatwiej byłoby posiać raz i  mieć z głowy. Można i tak, ale efekty mniejsze, a niewiele z nas ma hektary do obsiania. W małym ogrodzie, chcemy mieć różne warzywa dostępne przez całe lato, a więc trzeba je wysiewać w różnych terminach np. sałatę, rzodkiewkę czy fasolkę.

Poniższy kalendarz pozwoli też eksperymentować i np. wysadzać pomidory czy cukinię wcześniej do ogrodu niż wpisałam w tabelce. Tabelka nie jest idealna i będzie podlegała zapewne pewnym modyfikacjom co roku. Ułożona została zgodnie z przybliżonymi terminami ostatnich (20.05) i pierwszych (20.09) przymrozków – jeśli u Ciebie te daty są inne, trzeba je po prostu poprzesuwać.

Poniższy kalendarz kliknij, zapisz w komputerze, wydrukuj i powieś na lodówce, aby mieć pod ręką.

PS. Przygotowuję ofertę nasion specjalnych warzyw, która będzie dostępna jeszcze w tym tygodniu. Zajrzyj tutaj w weekend jeśli chcesz kupić coś wyjątkowego do swojego ogrodu warzywnego w tym roku!

Zapisz się na powiadomienia o nowych wpisach:

Wpisz swój adres email:

Zapewniam Cię, że mam bzika na punkcie prywatności. Twój adres mailowy zostaje tylko do mojej wiadomości. No i w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)
site statistics

Darmowy e-kurs

Aby się zapisać podaj:

Zgadzam się z Polityką Prywatności
I w każdej chwili możesz się bezproblemowo wypisać :)

Kategorie

Susbkrybuj nowe wpisy

Wpisz swój adres email:

PRAWA AUTORSKIE

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów i zdjęć publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Od redakcji

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść reklam i nie zwracamy niezamówionych tekstów. Wysłanie tekstu oznacza wyrażenie zgody na jego skrócenie, zredagowanie, korektę oraz publikację. Zastrzegamy sobie prawo do odmowy opublikowania treści, które nie są zgodne z formułą bloga lub nie spełniają wymagań. Wszelkie komentarze, które są obraźliwe, wulgarne, rasistowskie lub pełne przemocy będą usuwane.