15 zdjęć ogrodu włoskiego Giardino Giusti

Włoska rodzina Giusti, właściciele pałacu od XVI wieku, dostała zgodę od cesarza Austro-Węgier, aby zmienić swoje pierwotne nazwisko na „Giusti del Giardino” ze względu na znaczenie ogrodów.

Pałac i ogród Giusti (Palazzo e Giardino Giusti) znajdują się we wschodniej części Werony,  w niewielkiej odległości od Piazza Isolo i blisko centrum miasta. Gdy będziesz w Weronie na starym mieście, to ogrody położone są ok. 20 minut spacerem od balkonu Julii, leżą prawie zaraz po drugiej stronie mostu.

Warto zajrzeć, nawet jeśli nie jesteś zwolennikiem ogrodów formalnych, bo przyznaję, że alejka obsadzona monumentalnymi już dzisiaj cyprysami zapiera oddech.

Poniżej odrobina historii i 15 zdjęć – jak się domyślasz, to nie są wszystkie jakie tam zrobiłam…

Ogród jest uważany za jeden z najwspanialszych przykładów włoskiego ogrodu. Pałac jest budowlą neoklasycystyczną, zbudowaną w XVI wieku.
Ogrody zostały założone w okresie włoskiego renesansu w 1580 roku i są uważane za jedne z najpiękniejszych ogrodów renesansowych w Europie.  Obejmują one partery i labirynt oraz piękny  ogród na skarpie, skąd rozciąga się piękny widok na panoramę Werony.

Na początku zaprojektowano tylko dwa kwadratowe partery po prawej i lewej stronie alejki obsadzonej cyprysami . Kilka lat później dodano kolejne partery kwiatowe, co wiadomo z map  Werony znajdujących się w Archiwach Państwowych.

Obecny kształt nadano ogrodowi na początku XX wieku, a labirynt został zrekonstruowany po 1945 roku.

Comments

  1. Grażyna says

    Piękny,romantyczny, pamiętający niejedna randkę ogród:))
    Pozdrawiam cieplutko:))

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.