5 powodów dlaczego warto narysować plan ogrodu na kartce

Kochani, najpierw informacje organizacyjne. Tylko do piątku jeszcze będzie można zapisać się na akcję „30 Dni do Ładniejszego Ogrodu”. Możesz to zrobić tutaj. W piątek o północy akcję zamykam i zapisy nie będą już możliwe. Nie jestem pewna czy jeszcze kiedykolwiek powtórzę tę akcję. Jest to z mojej strony duże zobowiązanie wobec Ciebie, wymaga zorganizowania czasu na dyspozycyjność i sporo pracy.

Najbliższe 5 dni to ostatnia szansa na zapisanie się. Zapraszam 🙂

Na razie Twoje zadania są dosyć teoretyczne i wymagają czegoś, czego może nie planowałeś robić, ale są konieczne do skorzystania z tej akcji.

A teraz dzisiejszy temat czyli 5 powodów dlaczego warto narysować plan ogrodu na kartce papieru.

Po pierwsze jest to pierwszy krok do zrobienia projektu – jakkolwiek poważnie to brzmi.  Narysowanie w skali planu swojego ogrodu jest niezwykle pomocnym narzędziem w planowaniu zmian.

Po drugie, zastanawiając się co zrobić, czy co zmienić, od razu będziesz wiedzieć, czy to co chcesz zrobić zmieści się w ogrodzie.

Po trzecie, możesz bawić się kształtami i rozmiarami, co jest niemożliwe do zrobienia w realu, gdybyś tak wyszedł z miarką do ogrodu i chciał to samo zrobić w terenie.

Po czwarte, łatwo jest wyliczyć ilości potrzebnych roślin, czy innego materiału np. żwiru, cegły, płyt kamiennych itd.

A po piąte, gdy już mas plan ogrodu na kartce, łatwiej z kim innym skonsultować pomysły. Czy dotyczy to mnie i osób biorących udział w naszej akcji, czy koleżanki, która też ma ogród i może warto zapytać ją o zdanie.

Podsumowując, dzięki  narysowaniu planu dowiesz się dokładnie jakie są odległości pomiędzy elementami w ogrodzie, jakie są wielkości tego, co zostaje i co masz do dyspozycji. To jest naprawdę nie do przecenienia. Bez zaplanowania tego na papierze, często nie mamy odwagi na bardziej radykalne ruchy. Dla mnie było to przełomowe, bo dzięki temu odważyłam się ciachnąć 1 m trawnika na rabatę, a nie 10 cm. Kolejna rzecz: z planu wynikało, że spokojnie mogę przesadzić hortensję drzewiastą w miejsce, które gdy stałam w ogrodzie wydawało mi się nieomal środkiem ogrodu, a po posadzeniu było idealne. Magia czy co?

A przecież chcesz coś znacząco zmienić w ogrodzie i dlatego bierzesz udział w akcji. Dzisiejsze zadanie przesyłam mailem dla biorących udział.

Comments

 1. plumvalla says

  Mam pytanie, ponieważ niestety w sobotę na tydzien wyjeżdżam i nie będe w stanie przejść przez cała akcję pomyślałam, czy mogłabym z niej skorzystać częściowo. mam problem ze „skarpą” właściwie wzniesieniem przy tarasie i totalnie nie wiem co z nią zrobić. Taras jest na -1 a skarpa ” w góre” to przersta mój zakres wiedzy o projektowaniu i pomysły:) . Czy jest taka mozliwośc, że mogę się zapisać i skupic tylko na tym fragmencie ogródka?

 2. Ewa says

  Można skupić się na fragmencie. Aby jednak skorzystać postępuj po kolei zgodnie z instrukcjami. To co będzie się działo podczas Twojej nieobecności, może uda Ci się nadrobić po powrocie. Możesz wykonywać prace we własnym tempie. Konsultacje dowolnego etapu na forum będą dostępne na pewno do zakończenia akcji.

 3. jola says

  wzięłam udział w tej akcji ale mam problem jak to zrobić ,ponieważ często niema mnie w domu a mam duży ogród częściowo zagospodarowany , a chciała bym w nim dużo jeszcze zrobić i trochę pozmieniać,bardzo lubię prace w ogrodzie to jest moją pasją proszę mi odpisać jak to zrobić, pozdrawiam

 4. says

  wzięłam udział w tej akcji ,ale problem ponieważ nie jestem w domu cały czas ,mam duży ogród częściowo zagospodarowany i chciała bym coś w im jeszcze zrobić i pozmieniać pozdrawiam

 5. Ewa says

  Cześć Jola. Chociaż przez dłuższy czas nie będzie Cię w domu w najbliższym czasie, możesz skorzystać z akcji przechodząc po kolei przez zadania, we własnym tempie. W razie wątpliwości i pytań, konsultacje ze mną są dostępne na forum do końca trwania akcji, czyli do dnia 30 🙂

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.