Dlaczego jeden pigwowiec ma więcej owoców, a drugi mniej? Poznaj 5 powodów.

Już kilka razy słyszałam to pytanie, a ponieważ sama w końcu zaprosiłam pigwowca do swojego ogrodu, postanowiłam poszukać odpowiedzi na to pytanie. Dzisiaj dzielę się z Tobą zebranymi informacjami i mam nadzieję, że jeśli wiesz coś więcej, to podzielisz się z nami.

Odkryłam 5 powodów mogących przyczyniać się mniejszej ilości owoców pigwowca.

Pigwowce są cenione przede wszystkim dla ich bardzo wczesnych wiosennych kwiatów, cieszących oko i duszę po długiej zimie. My jednak oprócz walorów estetycznych szukamy roślin dających coś jeszcze, a w tym wypadku aromatycznych owoców na konfitury i nalewkę.

A nie każda odmiana pigwowca jest równie plenna. Niektóre po prostu z natury obdarzają nas większą ilością owoców. Wieść gminna niesie, że właśnie w Europie Północnej (czyli jakby niedaleko) powstały odmiany o podwyższonej plenności, nie udało mi się jeszcze ustalić ich nazw.

Biorąc pod uwagę to, że w sklepach ogrodniczych sprzedają po prostu pigwowce bez oznaczenia czy to japoński czy inny, to ręce opadają! Co nam da wiedza jaka odmiana jest super plenna, skoro i tak nie można jej kupić? A może sama świadomość, że wiem jak się nazywa daje tego kopa adrenaliny jaki ma łowca na polowaniu, a gdy już dopadniemy zdobycz w szkółce na drugim końcu Polski, to możemy z dumą rozeprzeć się w fotelu nad szklaneczką napoju i patrząc dumnie jak rośnie pomyśleć „Mój ci on!!”

Drugim powodem jest to, że kwiaty pigwowca kwitną bardzo wcześnie i pszczoły zapylające kwiaty, mogą nie trafiać do kwiatów Twojego pigwowca, jeśli rośnie gdzieś na uboczu i nie ma w jego pobliżu innych kwiatów kwitnących w tym czasie.

Trzecim powodem jest okresowe przymrozki w czasie kwitnienia, i choć kwiatom nie zaszkodzą, to mogą przerwać proces zapylania.

Czwartym powodem jest niewłaściwe miejsce czyli np. zacienione, chłodne lub niewystarczająco ciepłe.

Piątym powodem może być nadmierne nawożenie nawozem bogatym w azot, co powoduje rozwój liści, a nie zawiązywanie pąków i owoców.

Prawie na każdy z podanych 5 powodów jest rada, a więc pozdrawiam i życzę wielu owoców pigwowca w tym roku!

Poniżej zdjęcie autorstwa UGArdener.

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.