Nalewka z orzechów laskowych na zmęczenie psychiczne narodu

Oprócz walorów wybitnie estetycznych i bez wątpienia terapeutycznych, pomimo że nie mam specjalnie dużego warzywnika, ani szczególnie dużych areałów na uprawy, staram się aby ogród przynosił także bardziej poniekąd namacalne pożytki.

Teraz czekam na między innymi na orzechy laskowe, a Ty?

Orzechy laskowe rosną na leszczynie (Corylus avellana). Są leszczyny o zielonych liściach, wybitnie nastawione na produkcję owoców np. Corylus avellana „Olbrzym z Halle”, ale są też leszczyny o liściach zielono-brązowych (Corylus avellana „Fusco-Rubra” i C. maxima „Purpurea”), złotych (Corylus avellana „Aurea”), całkiem pokręconych pędach (Corylus avellana „Contorta”), odmiana strzępolistna (Corylus avellana var. lacinata „Heterophylla”) oraz „Pendula”.

Większość z nich to krzewy dorastające do 5 m, ale jest jedno drzewo leszczynowe. Nazywa się leszczyna turecka (Corylus collurna), ma piękną piramidalną koronę, dorasta do 20 metrów
wysokości i 9 metrów szerokości.

Leszczynę można więc dobrać w zależności od celu jaki chce się osiągnąć. Zanim zdecydujesz się posadzić leszczynę odpowiedz sobie na pytanie w jakim celu chcesz ją posadzić w danym miejscu? W zależności od tego dobierz gatunek i odmianę.

A warto mieć leszczynę w ogrodzie, bo oprócz właściwości odżywczych późnym latem, leszczyny są ozdobne przez cały sezon.

Pięknie wyglądają latem, gdy ich z natury regularnie rosnące nowe pędy tworzą symetryczne kształty i pięknie wyglądają wczesną wiosną, gdy ich kwiaty w postaci długich kotków powiewają
na wietrze.

Odmiany o kolorowych liściach, mają kwiaty we właściwych sobie odcieniach.

Jeśli i Ty masz leszczynę w ogrodzie i jej nie traktujesz pestycydami, możesz wykorzystać orzechy do zrobienia kolejnej nalewki zdrowotnej. Pisałam już o niezwykle cennej nalewce z zielonych orzechów włoskich oraz nalewce z agrestu. Podobnie jak poprzednie, które działają wzmacniająco na organizm, nalewka z orzechów laskowych jest również korzystna dla zdrowia i polecana przy zmęczeniu psychicznym.

Składniki
1 kg świeżych orzechów laskowych, 6 goździków, 5 dag cynamonu w proszku, skórka z pomarańczy, 25 dag cukru, 0,25 litra wody, 1 litra alkoholu 70%, szczelnie zamykany słój, papierowe filtry do ekspresu kawowego, butelki do rozlania i przechowywania nalewki.

Przepis
Orzechy wyłuskaj z łupin i posiekaj jak najdrobniej, a następnie zalej je alkoholem. Zakręć i upewnij się czy na pewno naczynie jest zamknięte szczelnie. Odstaw na miesiąc na słoneczne miejsce. W tym czasie wstrząsaj zawartość. Po miesiącu odcedź orzechy, a do pozostałego płynu dodaj goździki, cynamon, skórkę z pomarańczy. Zamknij słój i znowu odstaw na tydzień. Odfiltruj przez papierowy filtr do kawy.
Do wody dodaj cukier i zagotuj syrop. Będą powstawały szumowiny, usuwaj je na bieżąco. Gdy syrop jest jeszcze gorący, wlej odfiltrowaną nalewkę. Gdy nalewka ostygnie, przefiltruj jeszcze raz przez filtr papierowy i rozlej do butelek, zamknij szczelnie i odstaw na pół roku. Po 6 miesiącach Twoja nalewka z orzechów laskowych jest gotowa.

Działanie i dawkowanie
Przeciwdziała zmęczeniu psychicznemu; pić ok. 5 ml (łyżeczka do herbaty) jeden lub dwa
razy dziennie.

Na zdjęciu: Corylus avellana Fusco-rubra

Comments

 1. Joanna says

  Cześć,
  mam pytanie: "świeże" orzechy laskowe to znaczy jakie? Dojrzałe, ale świeżo zerwane, czy może zielone, tak jak włoskie?
  Pozdrawiam serdecznie,
  Asia

 2. Ewa says

  Asiu, świeże orzechy, to takie gdy już są wystarczająco dojrzałe i dobre do zerwania.

Skomentuj, twoja opinia ma znaczenie :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.